szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Uniós elnökségi átadás-átvétel Brüsszelben szentmisével, köztársasági elnökkel, elhalasztott sajtótájékoztatóval és a magyar kormány kritikájával.

Magyarország képviseletében Orbán Viktor miniszterelnök képletesen átvette az uniós elnökséggel járó feladatokat Alexander de Croo belga miniszterelnöktől, aki pár napja azzal ajánlotta a feladatot magyar kollégájának, hogy a kompromisszumteremtést neki is érdemes az életben egyszer kipróbálni.

Mindenki örül, hogy rajtunk a sor, hogy ismét naggyá tegyük Európát!

– ezzel a mondattal kommentálta az eseményt közösségi oldalán Orbán Viktor.

Orbán Viktor on X (formerly Twitter): “Today Hungary assumed the Presidency of the Council of the European Union from #Belgium. Had a very joyful handing over ceremony with Prime Minister @alexanderdecroo today. Everybody’s happy that it’s our turn to make Europe great again! #MEGA pic.twitter.com/YsDNywdCJX / X”

Today Hungary assumed the Presidency of the Council of the European Union from #Belgium. Had a very joyful handing over ceremony with Prime Minister @alexanderdecroo today. Everybody’s happy that it’s our turn to make Europe great again! #MEGA pic.twitter.com/YsDNywdCJX

Nem sokkal később a belvárosban található Szent Mihály és Gudula katedrálisban a magyar elnökségért tartottak ökumenikus szentmisét, amelyen részt vett Sulyok Tamás köztársasági elnök is.

Mindenható Istenünk, kérünk téged, hogy add áldásod a kezdődő új elnökségi időszakra, irányíts minden tanácskozást Európa népeinek valódi jóléte érdekében. Az európai politikai döntéshozókat segítsd valódi politikai bölcsességgel, hogy sikerrel munkálkodjanak az igazság, az igazságosság és a béke megteremtéséért

– hangzott el az elnökségért szóló ima a szentmisén. Ezt követően tartották a Bozar nevű kulturális intézményben, „a szépművészetek palotájában” az ünnepélyes elnökséget nyitó eseményt, amelyen a belga és a nemzetközi diplomáciai élet szereplői vettek részt.

„Az elnökség nem azt jelenti, hogy te vagy Európa főnöke” – szúrta oda Orbánnak a belga előd

A főnökösködés helyetti kompromisszumos irányításra buzdította az Európai Tanács féléves soros elnökségét átadó Belgium miniszterelnöke Orbán Viktort.

Dacára az ünnepélyes pillanatoknak, az első elnökségi nap meg is hozta az első kritikát az Európai Parlamentből: az Orbán-rendszer elkötelezett kritikusa, az ismét mandátumhoz jutó német zöldpárti Daniel Freund vette górcső alá az elnökségi vállalásokat. Freund pragmatikusan közelítette meg a kérdést:

Milyen ügyekkel élhet vissza Magyarország saját érdekei képviseletében?

A német politikus szerint Ukrajna támogatása és az Oroszországgal szembeni szankciók az egyik terület, ahol Orbán Viktor szembemehet a többségi akarattal, aminek az az oka, hogy szoros kapcsolatban van Vlagyimir Putyinnal, Magyarországon pedig tovább erősítette az orosz energiafüggőséget. Freund szerint Orbán keményebb álláspontot fog képviselni a migrációs ügyekben, bár hozzátette, hogy a pár hónapja elfogadott új migrációs törvényt ezzel már nem lehet semmissé tenni. Ehelyett a magyar kormány azzal próbálkozhat, hogy például lépéseket tesz a Földközi-tengeren végrehajtott mentőakciók kriminalizálására. Freund a Kína-barát magyar kereskedelempolitikát is aggodalommal nézi, mert ez a versenyképesség növelése érdekében az EU–Kína-kapcsolatok szorosabbra fűzését jelentheti, ahelyett, hogy az EU önállósága lenne az elsőrendű szempont. Freund a zöld átállást is félti a magyar kormánytól, amikor azt írja:

A magyar kormány által támogatott MCC agytröszt a közelmúltban a szovjetszerű szabályokhoz hasonlította az európai nettó kibocsátási politikát. Ezért a magyar tanácsi elnökség által elképzelt „Új európai versenyképességi megállapodás” valószínűleg az EU klímapolitikájának gyengítését célozza.

Végül a balkáni bővítés kapcsán a német EP-képviselő attól tart, hogy ez előnyt jelent majd az EU által problémásnak tekintett szerb és boszniai szerb vezetés számára.

Brüsszelben egyébként ezekben a hetekben rendkívül sokat szerepel az ország EU-hoz akkreditált nagykövete. Ódor Bálint a következő napokban is különböző agytrösztök háttérbeszélgetésein vesz részt, ahol kőkemény bírálatok is elhangoznak a magyar kormány felé.

Továbbra is téma brüsszeli körökben, hogy az Európai Bizottság miért nem megy ezen a héten testületileg Budapestre. Minden elnökségi időszak legelején a biztosi kollégium egy-két napos látogatást tesz az érintett ország fővárosában, és a következő időszak feladatait vázolják fel. Most ez a út – minden különösebb indokolás nélkül – nyár utánra került, mint ahogy azt megerősítette Eric Mamer bizottsági szóvivő. Szeptemberben a leköszönő bizottság látogatását nem sok minden indokolja, mivel éppen azokban a hetekben zajlik majd az új biztosok kiválasztása és meghallatása az Európai Parlamentben. Lesznek persze újrázók, de a biztosok többsége már új pozíciók felé fog nézni.

Még egy érdekesség történt az első elnökségi napon: lemondták Bóka János EU-ügyi miniszter kedd délelőttre tervezett nemzetközi sajtótájékoztatóját, amit múlt héten hirdettek meg, és kérték az újságírókat, hogy regisztráljanak. Az új dátum július 10., a több mint egyhetes csúszást semmivel sem indokolták.

Indul a magyar EU-elnökség: ha valamikor, akkor most nagyon kell pár üveg barackpálinka

Tisztességes közvetítői szerepet ígér a magyar kormány a júliusban kezdődő uniós elnökségére, de mindjárt annak szlogenjében odaszúr az EU-nak. Érdemi befolyásra kevés eszköz lesz Orbán kezében, de provokatív megjegyzései nagyobbakat szólhatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!