szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szent Miklós a pálinkafőzők védőszentje is. Ezért lett december 6. a Pálinka Napja Magyarországon.

A Magyar Pálinka Lovagrend Egyesület harmadik éve üli Mikulás napján a pálinka ünnepét. 2006 őszén döntöttek úgy a lovagrend tagjai, hogy legyen a pálinkának is saját ünnepnapja, amely hozzájárulhat e nemes hungarikum népszerűsítéséhez, megismertetéséhez hazánk határain belül és kívül. Kézenfekvően adódott december 6-a, hiszen Szent Miklós püspök a pálinkafőzők védőszentje is. Az első, még csak szakmai körben tartott Pálinka Napon a győri görög katolikus templomban egy Szent Miklóst ábrázoló ikont szenteltek fel, így ajánlván az égiek figyelmébe a magyar pálinkát.

A következő évben már hivatalosan, országosan is ünnepelték a pálinkát december 6-án. Ezúttal is ikonszenteléssel emelték az ünnep fényét. A hegyeshalmi határátkelőnél pedig az országba belépők egy-egy kis üveg pálinkát kaptak ajándékba. Budapesten ezen a napon osztották ki első ízben a Magyar Pálinkáért Érdemrendet. Ugyanakkor a Kossuth téren, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium árkádjai alatt megrendezték az első Pálinka Árkádiát, ahol a legjelesebb pálinkafőzdék várták legkiválóbb főzeteikkel az érdeklődőket.

Az idei Pálinka Napi eseménysorozat december 5-én délután 14 órakor a lovagrend színpompás felvonulásával veszi kezdetét a budapesti Kossuth téren. Az FVM árkádsora alatt pedig újra nyit a Pálinka Árkádia. A decemberi pálinkaünnep fővédnöke Gráf József miniszter.

Ezúttal az eredetvédett pálinkák: a Szabolcsi alma-, a Szatmári szilva-, a Gönci barack-, a Békési szilva-, a Kecskeméti barack-, az Újfehértói meggy- és a Göcseji körtepálinka, valamint az ágyas pálinkák ünnepe lesz Szent Miklós hétvégéje. A II. Pálinka Árkádia ugyanis már háromnapos: december 5-6-7-én tart nyitva. Az első napon a lovagrend képviselői a pártoló hölgytagok kíséretében 12 ezer kis palack Göcseji körtepálinkát osztanak ki a Nagy Imre téren, a metró kijáratánál és a Néprajzi Múzeum előtt. Eközben egy látványfőzdében eredeti magyar gyümölcspálinkát főznek, amelyet az Árkádia vendégei természetesen meg is kóstolhatnak.

A Pálinka Árkádia az egyetlen olyan országos rendezvény, ahol az eredetvédett pálinkák mindegyikét – méghozzá az összes olyan főzde kínálatában, akiknek joguk van ezeket gyártani - egy helyen és egy időben meg lehet kóstolni. A főzdék: Tarpa Manufaktúra, Panyolai Szilvórium, Zsindelyes, Várda-Drink, Panykó, Prekop, Farkas, Bestillo, Békési Pálinkárium, Gusto, Zwack, Kecskeméti Pálinkamanufaktúra, Pajor és a Győri Likőrgyár Zrt.

December 6-án, a Pálinka Napja központi ünnepségén Győrben 11 órakor a görög katolikus templomban pálinkaszentelés lesz a Szent Miklós nevű települések polgármestereinek jelenlétében. Ezúttal itt adják majd át a Magyar Pálinkáért Érdemrendeket is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

A pálinka legyőzi a whiskyt és a konyakot

A pálinka az égetett szeszek között hosszú évtizedeken át inkább népi származéknak számított, semmint elegáns nemesnek. Közben a rang és megbecsülés kivívására megvolt minden lehetősége, de ehhez újjá kellett építeni a piacát. A munka még tart, de a fiatalokat már meggyőzték.

Szikora Katalin Gasztro

Divat és siker a magyar pálinka

A nívós vendéglátóhelyeken az igényes vendégek ma már nem whiskyt isznak, hanem magyar pálinkát. Kecses, a szájánál szűkülő pohárból, amelyikben teljesen kibomlanak a gyümölcsaromák. S a kulturált értők nem bedöntik a szigorúan 4 centiliternyi tartalmat – mint hajdanán a kerítésszaggatót –, hanem lassan, ráérősen körbejáratják a pohár falán, hosszan illatolják, kezükkel melengetik. A hozzáértők állítják: régen azért itták jéghidegen, hogy ne érezzék, milyen rettenetes...

Magyar gazdaság

Pálinkakiskáté

Pálinka: Magyarországon termelt gyümölcs, gyümölcsmust vagy szőlőtörköly alkoholos erjesztésével párolt ital.