szerző:
Várkonyi Ádám
Tetszett a cikk?

Az ünnepek nem múltak el nyomtalanul. Az ember a tükörbe néz és látja. Megváltoztunk. Mindannyian. A mellékesen befutott ajándék kilók legalább remek célként szolgálhatnak. Támadás célpontjaként. Jövőre a serpenyő mellett állva többet gondolunk majd a sportra.

Őszintén szólva tudjuk, hogy nehéz az ember fantáziáját lázba hozni a töltött káposzták, bejglik, halászlevek és töltött pulykák emlékeinek s maradékainak fogságában. Közeledik azonban a szilveszter. Az évet búcsúztatni némi alkohollal, az évet köszönteni pedig némi másnaposságot elűző, szerencsét hozó fogással kell.
 

Legyen malacunk!
© Photo.net
A hagyományosan felmerülő alapanyagok a lencse, a malac, a káposzta, és persze a virsli. Korhelyleves, lencsefőzelék, sült malac, főtt virsli. Torma, és a maradék kocsonya is becsapódik. Jól ismert szólamok, és a hagyományokat tisztelni érdemes. Mit készítsünk el ezekből, és főleg hogyan?
 
A lencsefőzelék olyan, mint a családi ezüst. Minden famíliában akad belőle. Akkor is, ha valójában nem is ezüst, sőt, akkor is, ha igazándiból nincs is. Egy recept minden sublótban akad, mindig van egy rokon, aki összekutyul valamit. Fogunk egy-két bögre lencsét, feleresztjük vízzel vagy húslével, melléteszünk egy babérlevelet, megfőzzük. Nem feledjük, hogy a lencse „szívd fel begyem a sok vizet” módon viselkedik főzés közben. Amikor megpuhult, rántással sűrítjük, tejföllel gazdagítjuk, citrommal savanyítjuk, sóval és borssal ízesítjük. Füstölt hússal, bőrkével az igazi. Csülök, esetleg a finnyásabbjának pulykacomb.

Ez rendjén is van, sőt virslit főzni meg aztán tényleg mindenki tud. A javaslatunk e téren csupán annyi, hogy lehet kicsit kitekinteni. Ez az örökös habarás a világnak azon a szegletén divatos csupán, ahol mi éldegélünk, de nem kell túlzásba vinni. Nyugodtan főzzük kicsit bővebb lére, fogjuk meg a felét, pürésítsük, és sűrítsük be azzal az ételt. Összefőzzük és kész. Tegyünk bele répát, zellert, vagy egy kevés édesköményt esetleg, ha extrém mértékben merésznek érezzük magunkat. 
 
Kerítsünk jófajta savanyú káposztát, és főzzük meg, ahogy akarjuk. Erre a levesre nincsen recept. Mindenki úgy, ahogy akarja. Főzzük, bőrkét, kolbászt, virslit adunk hozzá. Babérlevél, kömény, paprika, ki mint gondolja. A jó öreg rántás sem maradhat el természetesen, és a káposzta savanyú leve sem maradhat ki. Ettől még a legmélyebb, emberinek már nem nevezhető állapotot is ki lehet heverni. 
 
A következő klasszikus sem nehéz, ellenben fantasztikus, gyönyörű, csodálatos. Feltéve, ha vendégséggel körítjük, mert nem egy magányos műfaj: süssünk malacot! A szerencsét hozó szerencsétlen jószág maximum 5-8 kiló közötti lehet, nagyobb be sem fér egy átlagos sütőbe. De mivel kilója valahol 1000 és 1500 forint között lelhető, érdemes (hosszában) fél állatra hagyatkozni, hogy a karácsonykor már kiütött tárcánk ne zuhanjon mély kómába.

Tippek, receptek (Oldaltörés)


Sült malac

Hozzávalók: ½ malac (3-4 kg), 2 bögre só, 1 bögre barnacukor, (1 bögre almabor), víz, só, bors, (zsálya)

A sóból, cukorból és esetlegesen a borból vízzel pácot készítünk. Annyi vizet adunk hozzá, hogy egy nagynejlon – nem használt - szemeteszsákba téve a malacot elfedje a pác, amikor légmentesen becsomózzuk. Egy zsák könnyen kilyukadhat, ezért érdemes akár négyet egymásra húzni. A pácban egy napig érleljük a húst. Ezt követően kiszedjük és letörölgetjük , a páclevet kiöntjük. A malac belsejét besózzuk és borsozzuk, majd belső oldalával lefelé olajozott, mély tepsibe tesszük. Alacsony hőfokon sütjük, körülbelül 140 fokon, 2 ½ órán át. Ezt követően 200 fokra emelve a hőmérsékletet még 40 percen át sütjük, néhányszor saját szaftjával megkenegetve. Tálalás előtt 20 percet hagyjuk pihenni. S jöhet a szájába a citrom.

Lencsevariációk

1. Saláta

A lencsét- kb. 20 dekát - egy éjszakára beáztatjuk,másnap bő vízben,pár babérlevéllel puhára főzzük. Leszűrjük,hűtjük. Pár szép virslit felkarikázunk,egy-két kanál olíva olajon ropogósra pirítjuk. Amíg sül,egy jó fej lilahagymát is felkarikázunk. A három fő alkatrészt szépen összeforgatjuk és jöhet a közös nevező, a mártás: két kanál olíva olaj,kávéskanál só,egy-egy evőkanál balzsamecet és mustár, őrölt színes borssal fűszerezve. Tálaláskor cikkekre vágott kemény tojással díszítjük a salátát.

2. Currys leves

Egy éjszakára beáztatunk 15 dkg lencsét. Másnap leszűrjük s mindjárt fel is öntjük két liter marhahúslevessel (kocka). Belevágunk két szál sárgarépát és egy jókora fej burgonyát. Ha az alapanyagok megpuhultak, egzotikus fordulatot adunk a rakománynak. Két kanál olíva olajon üvegesre pirítunk egy nagy fej apróra vágott hagymát és két gerezd tört fokhagymát, amit megszórunk két-két kávéskanál curry porral és liszttel. Fél percnyi közös pirulás után alaposan összekeverve a forró leveshez adjuk, szépen eldolgozzuk. Ha ragaszkodunk a hazai ízekhez, bele karikázhatunk kevés száraz kolbászt.

3. Dhál

Sós vízben puhára főzünk negyed kiló vörös lencsét (ezt nem kell beáztatni). Közben robotgépben krémesre pépesítünk egy nagy fej lila hagymát, három gerezd fokhagymát, egy öt centis darabka gyömbért és egy kicsi zöld csilit (gyenge idegzetűek). Vágják ki az erét. Kevés tisztított vajon (ghí) vagy olíva olajon arany színűre sütjük a keveréket, de közben hozzáadunk egy-egy teáskanál őrölt római köményt és koriandert. A megpuhult lencsét leszűrjük, hozzáadjuk a pirított fűszermasszát és még két kávéskanál garam masalát (készen kapható indiai fűszerkeverék). Visszaveszünk a lencse főzőlevéből annyit,hogy ellepje a főztünket,végül belekeverünk másfél deci tejszínt és két perces főzéssel elérjük a végkifejletet.
 
(A lencsés recepteket közreadta: Lőrincz Zsolt)
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!