szerző:
Gy. Zs.
Tetszett a cikk?

Ez idő tájt halomban tűnnek fel a piacokon a zöld, piros, pláne zöldes-pirosas nyelek. Jó esetben zellerszárnak véli őket a kezdő háziasszony meg háziember. Pedig olyan szép, dallamos neve van: rebarbara.

Abban persze nem tévednek, hogy ez zöldség. Viszont identitászavarban szenved, gyümölcsként viselkedik, s úgy is használjuk. Mit tegyünk, ha igazán cukor, méz, illatos fűszerek, esetleg más gyümölcs, tejföl, tejszín, fehér bor társaságában érzi jól magát? Jött valahonnan Tibet környékéről, ahol illően vadon is termett. Mire a 16. század végén átkelt a fél világon, dísznövénnyé avanzsált a főúri angol s német kertekben. Kontinentális terjeszkedéséhez s termesztéséhez kellett még szűk 200 esztendő. Ez elég is volt, hogy rangon alul kerüljön a piacra. Ahogy ez már sokakkal lenni szokott, hol fenn, hol lenn mutatkozott – a gasztronómiában.

null

Az utóbbi évtizedekben, legalábbis nálunk, inkább lent. Hála hagyománynak és evolúciónak, mostanában újra fel lett fedezve. Regélhetnénk arról, hogy persze, ez is milyen egészséges, fűben-fában orvosság stb. De amikor kint 30 fok fölé kúszik a hőmérő higanyszála, leginkább csak azt mondjuk: gyorssegély a melegben a pikáns rebarbara.

Recept
Hideg rebarbara krémleves

Átlagos famíliának – ez egyelőre még mindig 4 személy – untig elég 4-5 vaskos rebarbaraszár. Zöldséghámozóval megtisztítjuk, mint a spárgát, itt még a fejekre sem kell ügyelni. 2 centis darabokra vágjuk, lábasba szórjuk. Öntünk rá 6,5 deci vizet, belekeverünk 5 evőkanál kristálycukrot vagy barnacukrot – de édesíthetjük mézzel is –, és felforraljuk. Aztán mindjárt le is csendesítjük, és beledobálunk pár szem szegfűszeget, kis darab vaníliát, csipetnyi őrölt fahéjat. Löttyinthetünk még hozzá stampedli félszáraz fehér bort, de jól elvan nélküle is.

Lefödve, szép lassan puhára főzzük. Közben eldönthetjük, hogy hagyományosan a tejfölös, lisztes habarással sűrítjük – 2 dl tejföl 1 evőkanál liszt keveréke –, vagy haladunk a korral. Én leginkább saját magával sűrítem, és kedvencemmel, a mascarponéval. Jó merőkanálnyit kiveszek a fazék tartalmából és 2 púpozott evőkanálnyi mascarponéval összeturmixolom. Az egyveleget visszateszem, elkeverem és passz. Innentől kezdve már csak arra kell várni, hogy kihűljön. Nagyon. Hűtőbe tesszük, rájárunk. Vendégnek pár szem megmosott ribizlivel, áfonyával megszórva tálaljuk. Nekem legutóbb pirított mandulával kínálta a barátnőm, úgy is finom volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Várkonyi Ádám Gasztro

Rebarbara, az átvert pitenövény

A rebarbara fura növény. Sokan idegenkednek tőle, pedig a maga nemében egyedülálló szerzet. Érdemes megismerni, no és meg is kóstolni a lágyszárú növénynemzetség e büszke sarját.