szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Hosszú távon a cukorbetegség és a rák kockázatát is csökkentheti, ha étkezés után egy rövid sétára megyünk, és szabadjára engedjük a kikívánkozó szeleket. Nem mindegy azonban, hogyan időzítünk.

Elsőre talán furcsán hangzik, de az orvosok szerint egy étkezést követő „fingóséta” jótékony hatással van az egészségünkre írja az Independent.

Dr. Tim Tiutan, a New York-i Memorial Sloan Kettering Rákközpont belgyógyásza szerint egy ilyen séta hozzájárul az emésztőrendszer megfelelő működéséhez. „Az étkezések utáni séta valóban elősegíti a bélmozgást, így azt is, hogy megszabaduljunk a gázoktól és megelőzzük a székrekedést” – mondta Tiutan, hozzátéve: a gyaloglás emellett segíthet megelőzni a vércukorszint kiugrását, és csökkenti a rák kockázatát is.

Hogyan adtam le 20 kilót egyszerű sétálással ingyen, Ozempic nélkül?

A világ legegyszerűbb és legnagyszerűbb testmozgása a gyaloglás: ideális azoknak, akik annyira elfoglaltak, hogy nem tudnak amolyan igazi sporttevékenységre időt szakítani. Egyébként még fogyni is lehet tőle, bár ahhoz azért másra is figyelni kell.

A puffadást az ételek elfogyasztását követő emésztési folyamat okozza. Míg a szervezet természetes módon dolgozik azon, hogy a székletet keresztülmozgassa a beleken, testmozgással ez a folyamat gyorsítható. „A bél magától is mozgásban van, de rásegíthetünk azzal, ha mi magunk is mozgunk” – mondta Dr. Christopher Damman, a Washingtoni Egyetem Emésztési Központjának gasztroenterológusa, aki szerint „a test mozgatása stimulálja és »megnyitja« a beleket. Hogy inkább a szabadban vagy zárt helyen, esetleg edzés közben akarjuk kiengedni a gázokat, az már csak rajtunk múlik.”

A séta hatása a vércukorszintre

De nem csupán a beleinknek válik javára egy kiadós séta ebéd vagy vacsora után. Étkezést követően a vércukorszint megemelkedik, mivel az elfogyasztott ételből származó cukrok a véráramba kerülnek. Míg a szervezet normális esetben inzulint használ a vércukorszint mérséklésére, előfordul, hogy nem termel belőle eleget, vagy nem reagál megfelelően az inzulinra. A magas vércukorérték, más néven hiperglikémia kialakulhat egy rendkívüli cukormennyiség bevitele után, de akár egy kezdődő diabéteszt is jelezhet. Ha tartósan fennáll ez az állapot, az kezelés nélkül súlyos szövődményekhez vezethet – szemkárosodáshoz, veseproblémákhoz vagy szívbetegségekhez.

A közvetlenül étkezés után végzett testmozgás ugyanakkor jótékony hatással lehet a vércukorszint szabályozására. „Egyes tanulmányok szerint már öt perc testmozgás  is elegendő ahhoz, hogy mérsékeljük az étkezés utáni vércukorszint-emelkedést. Sétáljunk egyet a környéken, vagy ugrókötelezzünk, hogy kicsit felgyorsítsuk a szívverésünket” – mondja Damman. Fontos azonban, hogy olyan mozgásformát válasszunk, amelyet komfortosnak érzünk, és amellyel nem terheljük túl a szervezetünket evés után.

Sétáljon egy kicsit gyorsabban, nagy változás megy majd végbe a szervezetében

Skót kutatók szerint aki szeretne egészségesebben élni, annak érdemes növelnie a sétája tempóját.

A cukorbetegség megelőzésében is segíthet, de nem mindegy, mikor indulunk

A magas vércukorszint gyakran előfordul a cukorbetegeknél, hiszen a betegségük egyik velejárója, hogy – mint fentebb is írtuk – az inzulin hatása csökken a szervezetükben, akár rezisztensek is lesznek az inzulinnal szemben, vagy szerveztük nem tud elég inzulint termelni a normális vércukorszint fenntartásához.

A cukorbetegségre hajlamosíthatnak nem megváltoztatható genetikai tényezők, de befolyásolható életmódbeli tényezők is. Damman szerint – egyebek mellett – bármilyen jellegű testmozgás csökkentheti ezt a kockázatot, azonban döntő jelentőségű, hogy mikor végezzük azt. Ezért is fontos, hogy a szellentéseket elősegítő sétára az étkezést követő egy órában kerítsünk sort. „Ha túl sokáig várunk, lemaradunk a lehetőségről, mert a gyomor az étkezést követően perceken belül elkezd kiürülni a vékonybélbe, ahol az összes tápanyag, köztük a glükóz is felszívódik a vérbe” – mondta.

Sétálni pedig már csak azért is megéri, mert a rendszeres  testmozgás mindenféle rákos megbetegedés esélyét csökkenti. Egy átlagos felnőtt már egy napi 30 perces sétával is sokat tehet az egészségének megőrzéséért.

Szeret sétálni? Tartsa be ezt az 5 dolgot, és sokkal jobban fogja érezni magát

Jack McNamara, a Kelet-Londoni Egyetem tudósa egy ötpontos listában foglalta össze, a tudományos vizsgálatok eredményei alapján hogyan lehet a séta egyszerre hatékony és pihentető.

Nyitókép: Fazekas István

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!