Tetszett a cikk?

A teljes munkaidőben foglalkoztatottak éves szinten 2003-ban 1904 órát dolgoztak az Egyesült Államokban, 1801 órát az EU új tagországaiban s 1700 órát az EU15-öknél. A magyarok még az új EU-tagok mezőnyében is kiemelkedően szorgosnak bizonyultak.

Az Európai Unió tagjai közül a legalacsonyabb mutatója a franciáknak (1568), a dánoknak (1613), a hollandoknak (1648) és a Németország nyugati részén élőknek (1648) van - írja a Világgazdaság.

Az új tagállamok közül a legtöbbet az észtek, a magyarok, a lettek és a lengyelek dolgoznak, éves szinten 1840 órát, míg ebben a körben Máltáé (1776), Szlovákiáé (1748) és Ciprusé (1710) a legalacsonyabb a mutató – idézi a lap az európai gazdasági tanácsadó csoport (EEAG) jelentését.

Az EEAG szakértői azt vizsgálták, hogy milyen út vezetett a munkaidő meghosszabbításáról kötött németországi megállapodásokhoz, és hogy ezek az egyezségek hozzájárulnak-e a versenyképesség és a foglalkoztatás növekedéséhez az EU-ban.

Az elért megállapodások a szakértők szerint elfogadható útját jelentik az órabérköltségek csökkentésének, hiszen a munkaidő meghosszabbítását nem, vagy csak részben kompenzálják keresetnövekedéssel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Karrier

Munkaidő Európában: több vagy kevesebb?

Míg Franciaországban és Németországban a legnagyobb ipari vállalatok a heti 40 óránál rövidebb munkaidő meghosszabbítását erőszakolhatják ki a törvényhozóktól, addig Magyarországon a szakszervezetek a munkahetet 38 órára zsugorítanák. Több munka, nagyobb növekedés - állítják a gazdasági kutatások.

Karrier

Felülvizsgálják a munkaidőről szóló EU-irányelvet

Az Európai Unió a munkaidőről szóló irányelvének felülvizsgálatára készül, a brüsszeli bizottság javaslatát a miniszteri tanács október 10-i ülésén vitatják meg és várhatóan december 7-8-i ülésükön elfogadják a változtatást.

Karrier

EU források felhasználásával is védeni kell a munkaidőt

A munkaidő védelme olyan európai alapelv, amelyben minden lazítás, gyengítés a munkavállalók érdekeit sérti – reagált pénteken Brüsszelben Kósáné Kovács Magda (MSZP), az Európai Parlament (EP) foglalkoztatási és szociális bizottságának tagja az Európai Bizottság javaslatára, amely a munkaidőről szóló uniós irányelvet módosítaná úgy, hogy enyhíti a munkavállalókat védő szigort.

Karrier

Munkaidő a régi és az új uniós tagországokban

A tíz új uniós tagállamban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók átlagos heti munkaideje 1-4 órával hosszabb, mint a régi tagországokban - állapítja meg az Európai Foglalkoztatási és Szociális Hírlevél.

Karrier

Szigorítana a munkaidőszabályokon az Európai Bizottság

Szigorításokat tartalmazó javaslatokat tett az Európai Bizottság szerdán az Európai Unió tagállamainak a munkaidő betartásával kapcsolatban, de még mindig meghagyta a lehetőséget arra, hogy az egyes országok a 48 órás felső korlátnál hosszabbat alkalmazzanak.