szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A héten az eredményeikről beszámoló vezető olajtársaságok - a brit BP és Shell, valamint az amerikai ConocoPhillips, Chevron és ExxonMobil - a 70 dollár feletti hordónkénti olajárnak köszönhetően a tavalyinál mintegy harmadával több, azaz 33 és fél milliárd dollár körüli adó utáni nyereséget zsebeltek be.

Az olajmultikat nyereségük nagysága miatt már évek óta bírálják, de ezen bírálat élét most tompíthatja a közel-keleti konfliktus, azaz az olaj drágulásának politikai oka. Már annál is inkább, mert a konfliktusba belesodródhat Irán. Márpedig a krízis könnyen vezethet az elmúlt egy évinél, azaz a 33 százaléknál nagyobb mértékű nyersolaj árdráguláshoz.

Az elemzők szerint a legszolidabb nyereségnövekedésről valószínűleg a BP számol majd be: ezen társaság kitermelő helyeit sújtották leginkább a természeti katasztrófák, illetve nála történtek a finomítóiban balesetek, problémák. Így esetében 11 százalékos eredményjavulás prognosztizálható, bár ez is 6,3 milliárd dollárnak megfelelő negyedéves eredményt jelentene.

Számítások szerint a tavalyit 1,5 százalékkal nőtt a globális nyersolaj-felhasználás, azaz a napi 82,4 millió hordós fogyasztás önmagában legalább 500 milliárd dollár többletjövedelmet termelt világszerte az olajtársaságoknak. Ez az összeg megfelel az éves dél-afrikai GDP-nek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Továbbra is rekordszinten az olajár

Pénteken rekord szinten zárt a kőolaj ára Londonban és New Yorkban a közel-keleti események hatására, miután Izrael pénteken már második napja bombázta Libanont. A szakértők szerint komoly a félelem, hogy a térségben kiszélesedik a konfliktus, ami az olajellátás biztonságát fenyegetheti.

Fókuszban

Olajijedelem

HVGAmikor a Goldman Sachs amerikai brókerház egy éve előrejelzésében azt jósolta, hogy a nyersolaj hordónkénti ára...