szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai adósságpiaci árazásokból következtethetően látótávolságba került az első amerikai jegybanki kamatcsökkentés, áll a Moody's Investors Service szerdai londoni elemzésében.

A nemzetközi hitelminősítő napi amerikai hitelfolyamat-elemzéseinek szerdai kiadása szerint a Federal Reserve pénzügypolitikai testületének (FOMC) legutóbbi, augusztus 8-ai üléséről közzétett jegyzőkönyv enyhe hangvétele, valamint az amerikai fogyasztói bizalmi index vártnál nagyobb esése nyomán a határidős Fed-kamatpiacon csökkentek az ahhoz fűződő várakozások, hogy a jegybank irányadó, jelenleg 5,25 százalékos napikamat-célja októberre 5,5 százalék lesz.

A Moody's szerint a határidős Fed-kamatpiac jelenleg ezt alig 12 százalékos valószínűséggel árazza.

Mindemellett az irányadó tízéves amerikai kincstárjegy jelenlegi, 4,78 százalékos hozama közelebb van a 4,75 százalékos küszöbhöz, mint a Fed 5,25 százalékos alapkamatához. Ha a szuverén amerikai adósság hozama 4,75 százalékra süllyed tovább, az fél százalékponttal lesz alacsonyabb a jelenlegi Fed-kamatnál, és akkor már "komolyan kell venni" azt a kilátást, hogy az amerikai alapkamat 2007 márciusáig 5,00 százalékra süllyed vissza, áll a Moody's szerdai londoni elemzésében.

A ház megjegyzi, hogy a nyersolaj június 20. óta most zárt először 70 dollár alatt, és az alacsonyabb energiaárszint visszaerősítheti az amerikai fogyasztói bizalmat, de nem olyan mértékben, hogy az újabb Fed-kamatemelés esélye 50 százalék fölé emelkedjen.

A londoni Economist Intelligence Unit - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző csoportja - augusztusi világgazdasági jelentésében az eddigi 4,8 százalékról 4,7 százalékra csökkentette a 2007-re adott globális növekedési jóslatát, ezen belül azonban az Egyesült Államokban már csak 2,2 százalékos növekedésre számít 2007-ben a korábban előre jelzett 2,4 százalék helyett.

Az EIU azt sem zárja ki - jóllehet hangsúlyozza, hogy nem ez az alapeseti forgatókönyve -, hogy jövőre egy vagy akár két negyedévben csökkenhet is az amerikai gazdaság teljesítménye. Ha ez két egymást követő negyedévben történne, azzal az amerikai gazdaság technikai értelemben recesszióba kerülne.

Az EIU szerint ugyan nem lehet kizárni, hogy a Fed az idén még egyszer kamatot emel, de "egyre valószínűbb, hogy a szigorítási ciklusnak vége".

Az amerikai és az euróövezeti jegybanki kamatok alakulása közvetlenül hat a feltörekvő térség külső finanszírozására, a hozamelőnyre játszó portfolió-befektetők ugyanis folyamatosan figyelik, hogy a feltörekvő piacok mekkora kockázati felárat kínálnak a fő globális piacok felett.

Az MNB a héten fél százalékponttal 7,25 százalékra emelte alapkamatát, és az MTI-nek nyilatkozó londoni elemzők között volt olyan, aki jövő tavaszra 8,5-9,0 százalék közötti magyarországi alapkamatot sem zárt ki.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!