Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Az EU-kormányok szerdai megállapodása után a Kínából és a Vietnámból érkező bőrcipőkre továbbra is büntetővámot vetnek ki.
A jövőben a kínai bőrcipőkre 16,5, a vietnamiakra pedig 10 százalékos vámot kell fizetni. A megegyezés egyértelmű győzelem Olaszország számára, amely a legerőteljesebben foglalt állást amellett, hogy a távol-keleti országból érkező cipők jogosulatlan előnyt élveznek, s emiatt olasz cipőgyártók sorra mennek tönkre. A kereskedők természetesen nem értenek egyet, úgy látják, hogy a piacvédelem miatt a fogyasztók járnak rosszul, a kelleténél többet kénytelenek fizetni a lábbelikért.
Az elmúlt öt évben drámaian megnőtt a két országból importált cipő mennyisége Európában. Az olcsó munkaerőnek köszönhetően a cipőket alacsony költséggel tudják előállítani, így ezek a termékek rendkívül vonzóak a kereskedők számára.
Az európai gyártók ugyanakkor nem hisznek az olcsó munkaerő mítoszában, szerintük az importárut nem a valós árán kínálják Európának. Azt gyanítják, hogy a kínai és vietnami cipőgyártók kormányzati támogatást kapnak, ezért tudnak ilyen alacsony árat tartani.
A gyártók véleményét az Európai Bizottság is osztja. Idén már bejelentették: elegendő bizonyítékot találtak arra vonatkozóan, hogy jelentős állami beavatkozás történik a kínai és vietnami cipőiparban. Válaszképp vezetett be az EU korlátozó intézkedéseket, amelyek azonban csak ideiglenesen voltak érvényben, hatályuk most szombaton lejár. (Ez idő alatt kínai exportőr esetében maximum 19,4 százalék, a vietnami exportőröknél 16,8 százalék volt a vám, s ez az intézkedés mintegy 250 millió pár cipőt érintett.)
Olaszország vezette azon országok táborát, amelyek a védővámok további fenntartását szorgalmazták. Az olasz cipőiparnak régi hagyományai vannak, s joggal tart az olcsón kelet-ázsiai versenytársaktól. A külkereskedelemért felelős miniszter, Emma Bonino szerint az olcsó importáru miatt már eddig is több ezer munkahely szűnt meg. Spanyolország, Franciaország, Lengyelország és Portugália is támogatta ezt az álláspontot.
A legtöbb tagország azonban ellenezte a büntetővámot – közöttük Németország, Svédország és Nagy-Britannia –, álláspontjuk szerint nincs szükség újabb korlátra a szabad kereskedelem útjában.
A szerdai kompromisszumos megoldás szerint az új adókat csak két évre szavazták meg és nem öt esztendőre, ahogyan azt eredetileg tervezték. Az olaszok nem teljesen elégedettek, de úgy vélik, hogy a jó irányba tett első lépésről van szó.
A kereskedők érdekvédelmi szövetségei kifejezetten dühösek reagáltak a hírre. A brit kereskedők szervezetének képviselője, Alisdair Gray szerint kiábrándító volt a szerdai nap a szabadkereskedelem hívei számára. Szerintük a vámok egyetlen európai munkahelyet sem mentenek meg, az emberek ugyanis a jövőben az indiai és a sri-lankai olcsó termékeket vásárolják majd.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Börtönbe zárták Oroszországban, megkínozták Fehéroroszországban, farkasszemet nézett Putyinnal, de a saját démonaival nem sikerült megküzdenie.
Néhány szón, gesztuson múlt, hogy 1990-ben sikerült megfékezni Marosvásárhelyen a halálos áldozatokat követelő román-magyar összecsapásokat, és nem borította el egész Erdélyt az erőszak.
Batházi Tamás szerint Wladár Sándornak szexuális viszonya volt a húsz éve elhunyt, hírhedten keménykezű Széchy Tamással.
A volt igazságügyi miniszter elmúlt másfél éve került fókuszba.
Szamosvölgyi Péter gyáva senkinek nevezte az őt kritizáló hozzászólót.