szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tőzsdén jegyzett kelet-európai vállalatok átlagon felüli növekedési ütemet értek el az elmúlt hat évben. Az élvonalban román vállalatok állnak 21,9 százalékos éves forgalom növekedési ütemmel, a második helyen 9,9 százalékkal magyar, a harmadikon pedig 7,7 százalékkal lengyel vállalatok állnak - derül ki a Roland Berger Strategy Consultants kelet-európai növekedési tanulmányából. A tanulmány 430 tőzsdén jegyzett vállalat adatait vizsgálta hét országból.

A cseh vállalatok évi 7,4 százalékkal növelték forgalmukat, a horvátországiak pedig 6,6 százalékkal. A sort a szlovák vállalatok zárják 3,7 százalékos forgalom növekedéssel. Összehasonlításképpen ugyanezen idő alatt az osztrák vállalatok évi 8,6 százalékos növekedést értek el.

A tanulmány készítői szerint a vállalatok által elért növekedési ütem nem áll kapcsolatban a nemzetgazdasági fejlődéssel. Általában is elmondható, hogy a nagyvállalatok tudnak elérni kiemelkedően magas növekedési ütemet. A kis- és középvállalatok felzárkózását lehetővé tévő strukturális átalakulás még várat magára.

A lendületes növekedés ellenére ezek a vizsgált kelet-európai vállalatok egyáltalán nem, vagy csak szerény számban létesítettek új munkahelyeket. "A lendületes növekedés közepette gyakorta került sor költségcsökkentési programok bevezetése is" - mutat rá a jelenség indokára Rupert Petry a Roland Berger bécsi irodájának munkatársa. A román vállalatok pedig egyenesen hat százalékkal csökkentették alkalmazottaik számát a vizsgált hat éves periódusban. "Románia tehát mind a növekedés, mind pedig a létszámcsökkentés terén éllovasnak számít" - tette hozzá. Az alkalmazottak száma csak Ausztriában (+5,4%) és Lengyelországban (+3,2%) nőtt. Az ausztriai növekedés azonban akvizícióknak tudható be és szinte kizárólag külföldön jön létre.

A nagyvállalatok, főként az olaj- és gázipari, valamint a kereskedelmi cégek jóval gyorsabb ütemben növekednek kis- és középméretű társaiknál. Csak az autóipari, távközlési és informatikai ágazatokban vezet a KKV kategória Kelet-Európában. Ausztriában ezzel szemben a gyógyszerészeti, a szállítási és a logisztikai ágazatokban teljesítenek átlagon felett a KKV cégek. A térségben még nem került sor a kis- és középvállalatokat megerősítő strukturális átalakulásra, mivel nem állnak rendelkezésükre a megfelelő vezetési eszközök. Nyugat-Európában viszont már a KKV szektor jóval sikeresebben tud működni a nagyvállalatoknál jobb rugalmasságuknak és alkalmazkodó képességüknek köszönhetően.

A nyereségesség terén Ausztria és Csehország vezet. A legnagyobb javulás ezen a téren Horvátországban és Lengyelországban következett be, ahol az EBIT átlagosan két százalékponttal javult.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

65 nagyvállalat ökológiai hatékonyságát vizsgálták

Ma hozták nyilvánosságra azt az Európai Unió által finanszírozott felmérést, amely 65 európai vállalat ökológiai teljesítményét értékeli. Az új megközelítés pénzpiaci szempontokat alkalmaz a vállalatok ökológiai teljesítményének minősítésére. „Egy vállalat csak akkor hoz létre értéket, ha a környezeti erőforrásokat hatékonyabban használja fel versenytársainál.”

MTI Gazdaság

A nagyvállalatoknak jó a gyenge forint

Saját vállalakozásuk kilátásait az exportpiacok bővülése és a forint árfolyam gyengülése miatt pozitívan értékelik a cégek, a nemzetgazdaság fejlődési esélyeit kevésbé látják kedvezőnek - derül ki az Ecostat tanulmányából.