szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A 2004-2006. évi Első Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT I.) Gazdasági Versenyképesség Operatív Programjában (GVOP) a három év alatt több mint 21 ezer projektet nyújtottak be, a pályázati ablakok bezárultak. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) összesítése szerint a támogatási igény megközelíti a 350 milliárd forintot.

A beérkezett kérelmek közül mintegy 10 ezer projektet támogatott az irányító hatóság 165 milliárd forint értékben. Ezek a projektek közvetlenül 341 milliárd forint beruházást generáltak a magyar gazdaságban.

A három éves keret biztonságos felhasználása érdekében és az árfolyamváltozás miatt megnövelt támogatási keretnek köszönhetően a 2004. évi árfolyamokkal számolt keret több mint 100 százalékára történt a kötelezettségvállalás.

A szerződéskötéssel lekötött összeg is megközelíti az eredeti keret 100 százalékát. A megkötött támogatási szerződések mintegy kétharmadánál már kifizették a támogatást 83 milliárd forint értékben.

A GVOP-támogatások 42 ezer új munkahely létesítését és mintegy 90 ezer munkahely megtartását segítik elő. A GVOP támogatásaira 93 százazalékban vállalkozások - elsősorban kis- és középvállalkozások - igényeltek forrást. A legnépszerűbb támogatási konstrukciók a kkv-k műszaki-technológiai fejlesztése és a kkv-k számára korszerű menedzsment rendszerek és technikák támogatása. Ezekre érkezett a pályázatok 70 százaléka.

A GVOP keretén belül rendelkezésre álló források 64 százalékát a kkv-k nyerték el. A számukra megítélt támogatás megközelíti a 100 milliárd forintot. A mintegy 9000 támogatott projekt 7500 kis- és középvállalkozást érint. A GVOP keretében eddig 117 nagyvállalat esetében született támogató döntés, a megítélt támogatás megközelíti a 14 milliárd forintot.

Az önkormányzatok összesen 220 pályázatot nyújtottak be a GVOP támogatási konstrukcióira, elsősorban az önkormányzatok információ-szolgáltató tevékenységének fejlesztésére, az önkormányzati adatvagyon másodlagos hasznosítására és a szélessávú hálózatok önkormányzatok általi kiépítésének támogatására. Az általuk igényelt támogatás 44 milliárd forint. A 107 támogatott önkormányzati projektre megítélt támogatás megközelíti a 24 milliárd forintot.

Az NFT I. nyílt pályázati konstrukciói közül a legnépszerűbb a gazdasági versenyképességhez kapcsolódó program, a legnépszerűbb pályázati felhívás pedig ezen belül a kis- és középvállalkozások műszaki-technológiai hátterének fejlesztése volt, melyet összesen 5 alkalommal hirdettek meg.

A GVOP keretében 24 nyílt eljárásos pályázati konstrukciót hirdettek meg. A nyílt konstrukciók rendelkezésre álló kerete meghaladja a 140 milliárd forintot. Ezen kívül meghirdetettekt 2 központi programot, amelyek végső kedvezményezettjei az államigazgatási szervezetek, haszonélvezői azonban a vállalkozások.

A központi programokból az ITDH Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. 1,5 milliárd forint támogatást kap az egyablakos ügyintézés létrehozására, a hatékony ügyfélkövetési rendszer kialakítására, valamint az emelt szintű pro-aktív beruházás-ösztönzési tevékenységre. Mintegy 2 milliárd forint támogatást kapnak a helyi vállalkozói központok, így a 20 helyi vállalkozói központ mindegyikében igénybe vehető az ingyenes.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

NFT: keresik az "év projektjét"

A Nemzeti Fejlesztési Hivatal pályázatot írt ki vállalatoknak „A 2005. év projektje” cím elnyerésére. Mintegy 13 ezer projektgazda indulhat, azok közül, akik összesen 554 milliárd forint támogatásra szereztek jogosultságot idáig a Nemzeti Fejlesztési Terv öt operatív programján.

hvg.hu Gazdaság

Nincs összhangban az NFT a konvergencia programmal

Alkotmányellenesnek tartja a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) az elvárt adó, s a dupla minimálbér bevezetését, ezért arra kérik Alkotmánybíróságot, hogy vizsgálja fölül a Gyurcsány-csomag egyes elemeit. A VOSZ továbbá hiányolja az összhangot a Nemzeti Fejlesztési Terv és a konvergenciaprogram között.

MTI Gazdaság

NFT II.: 1550 milliárd forint lesz a régiók felelősségi körében

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv, azaz a Nemzeti Fejlesztési Terv II. forrásaiból 1550 milliárd forint felhasználását a régiók felelősségébe utalta az NFT II. Minderről Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter beszélt pénteken Budapesten a Közép-magyarországi régió és Regionális Operatív programjának (ROP) partnerségi találkozóján.

MTI Gazdaság

NFT: együttműködő települések kellenek

A fejlesztési pólusok kialakítása nem csupán a kijelölt régióközpontok fejlesztését jelenti, az ország versenyképességének növelése céljából a városoknak együtt kell működniük a vonzáskörzetükbe tartozó településekkel - mondta Baráth Etele európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter.

MTI Itthon

NFT: a pártelnökök újra tárgyalnának

Mind a négy parlamenti párt elnöke nyitottságát hangsúlyozta arra, hogy különböző szinteken folytassák az eszmecserét a második Nemzeti Fejlesztési Tervről, miután csütörtökön az Országház Nándorfehérvári termében megbeszélést folytattak ebben a témában Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel.