szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az infláció emelkedése ellenére is változatlanul hagyja a jelenlegi 8 százalékos alapkamatot hétfői ülésén a Monetáris Tanács - vélik az elemzők, akiknek többsége az év második felében már kamatcsökkentésre számít.

Mind Budapesten, mind Londonban arra számítanak a pénzpiaci szakértők, hogy Járai Zsigmond részvételével utoljára összeülő Monetáris Tanács, amelynek munkájában már nem vesz részt a mandátumát kitöltött Szapáry György alelnök, nem változtat a jelenlegi 8 százalékos alapkamaton.

A januári 12 havi 7,8 százalékos infláció után a Reuters által megkérdezett budapesti elemzők szerint februárban 8,7 százalékra szökik fel a fogyasztói árindex, majd a csúcsot az év első hónapjaiban 8,9 százaléknál érheti el. Az idei éves átlagos inflációt a korábbinál 0,7 százalékkal magasabbra, 7,2 százalékra teszik a piacra befolyással bíró elemzők, akik jövőre 3,8 százalékos drágulást jósolnak.

Simor András kijelölt jegybankelnök csak a márciusi tanácsülésen szerepel, s várhatóan egy hónap múlva az új MNB elnök által javasolt monetáris politikáért felelős MNB alelnökkel is bővül a testület. A néhány napja összesített Reuters felmérés szerint 14-ből 10 elemző vélte úgy, hogy az MNB következő kamatváltoztatása csökkentés lesz, legtöbbjük szerint erre a második félévben kerülhet sor. A megkérdezett elemzők közül négyen mondták azt, hogy februárban vagy márciusban lehet kamatemelés.

Az alapkamat 2006 június óta 2 százalékponttal emelkedett, 6 százalékról 8 százalékra, utoljára októberben 0,25 százalékponttal, azóta változatlan.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Simor jelölése: újabb kedvező elemzői vélemény

Az első, múlt hét végi londoni elemzői véleményekhez hasonlóan kedvező értékelést adott hétfői térségi elemzésében Simor András MNB-elnöki jelöléséről a Goldman Sachs, amely szerint az új jegybanki vezető alatt jobb lesz az MNB és a kormány viszonya, mint elődje idején.

MTI Gazdaság

Januárban csökkent a monetáris bázis

Az idén januárban monetáris bázis értéke 172,1 milliárd forinttal 2.565,7 milliárd forintra csökkent - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn az előzetes adatok alapján.

MTI Gazdaság

Simor jelölése: londoni elemzők pozitív piaci fogadtatást várnak

Eltérő mértékben, de egyöntetűen enyhülő pénzügypolitikai alapállást és kedvező piaci fogadtatást, valamint a tetőző infláció közepette is változatlan MNB-kamatszintet jósoltak londoni feltörekvő piaci elemzők Simor András MNB-elnöki jelölésének pénteki bejelentése után.

MTI Gazdaság

Erősödött a forint Simor jelölésére

Enyhén erősödött a forint a jegybankelnök-jelölt megnevezésére a bankközi devizapiacon, bár Gyurcsány Ferenc miniszterelnök bejelentésekor már kevesen voltak nem csak a magyarországi, hanem a hosszú hétvégére készülő amerikai piacokon is.

MTI Gazdaság

Az új MNB elnökkel folytatódhat az eddigi monetáris politika

A miniszterelnök még nem jelezte, hogy mikor nevezi meg jelöltjét a március 1-vel megüresedő jegybankelnöki posztra, a személyt illetően egyelőre pusztán találgatások vannak forgalomban. A piacokon azonban úgy vélik, hogy akárki foglalja el Járai Zsigmond székét, a monetáris politikában nem várható gyökeres változás.

MTI Gazdaság

Goldman Sachs: Simor jó választás

Kedvező értékelést adott - más intézetekhez hasonlóan - hétfői térségi elemzésében Simor András MNB-elnöki jelöléséről a Goldman Sachs. Szerintük az új jegybanki vezető alatt jobb lesz az MNB és a kormány viszonya, mint elődje idején.

MTI Gazdaság

Szapáry György az elmúlt öt év monetáris politikájáról

Az elmúlt öt évben folytatott monetáris politika sikerét jelzi Szapáry György szerint az árstabilitás fokozatos elérése, az eredmények fenntartását azonban a jegybank alelnöke szerint elsősorban az erőteljesen expanzív fiskális politika és a kiigazítás halogatása akadályozta meg.