szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A fogyasztói árak az idén áprilisban 0,5 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 8,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken. Az elemzők áprilisra 8,9 százalékos 12 havi inflációt vártak.

Az év első négy hónapjában a fogyasztói árak átlagosan 8,6 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest. Áprilisban az a maginfláció 5,9 százalék volt éves és 0,2 százalék havi összehasonlításban.

A fogyasztói árak az idén márciusban 0,8 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Tavaly áprilisban a fogyasztói árak 0,7 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 2,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.

Az idén áprilisban egy hónap alatt az élelmiszerek árai 1 százalékkal emelkedtek. Az idényáras élelmiszerek 7,3, a kenyér 1,9, a gyümölcs-, zöldség 1,6, a péksütemények 1,4 százalékkal drágultak.

A sertés hús ára márciushoz képest 2,1 százalékkal csökkent, a cukoré 1,7 százalékkal, a szalámi, szárazkolbász, sonka 1,4 százalékkal lett olcsóbb. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai az előző hónaphoz képest 0,2 százalékkal drágultak.

A legnagyobb mértékben, 2,1 százalékkal a ruházkodási cikkek ára emelkedett, az ilyenkor szokásos szezonális változásoknak megfelelően. A szolgáltatások körében az átlaggal közel megegyező, 0,4 százalékos árnövekedés volt megfigyelhető.

A szeszes italok, dohányáruk 0,2 százalékkal, az egyéb cikkek 0,3 százalékkal, az átlagosnál kisebb mértékben drágultak. Ez utóbbin belül a járműüzemanyag-árak 3 százalékkal emelkedtek, a gyógyszer, gyógyáruk ára 2 százalékkal csökkent. A tartós fogyasztási cikkek árszintje összességében nem változott az előző hónaphoz viszonyítva.

Tizenkét hónap alatt az élelmiszerek ára az átlagosnál nagyobb mértékben, 12,2 százalékkal emelkedett. Ezen belül jelentősen drágultak a péksütemények 30,3, a liszt 29,4, a kenyér 22,5, a cukor 22,2, a baromfihús 19,5, valamint a tojás 14,5 százalékkal.

A háztartási energia átlag feletti 31,9 százalékos áremelkedésén belül, a vezetékes gáz 53,3, a távfűtés 38,7, az elektromos energia ára 21,2 százalékkal nőtt.

A szeszes italok, dohányáruk 7,2 százalékos és a szolgáltatások 7,3 százalékos árnövekedése az átlagosnál alacsonyabb volt. Ez utóbbin belül a csatornadíj 16,7, a szemétszállítás díja 15, a vízdíj 12,4 százalékkal nőtt. Szintén átlag alatti mértékben, 4 százalékkal drágultak az egyéb cikkek, 1,3 százalékkal pedig a ruházkodási cikkek. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,3 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint 2006 áprilisában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

8,8 százalék a februári éves infláció

A fogyasztói árak az idén februárban 1,2 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 8,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.

MTI Gazdaság

Londoni elemzők 8,5-9 százalék közötti inflációt várnak februárról

Egyöntetűen 8,5 százalék feletti, zömmel 9 százalékhoz közelebbi éves fogyasztói inflációt várnak londoni feltörekvő piaci elemzők a februári adatok közzététele előtt, eltérnek a nézetek azonban arról, hogy ez már a tetőzés lesz-e. A szakértők a forint jelenlegi erősödését térségi szintű korrekcióval magyarázták.