szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Losonczi Áron, a Litracon feltalálója a jövő héten találkozik Kóka Jánossal. A megbeszélést a gazdasági miniszter kezdeményezte, aki segíteni akar a csongrádi feltalálónak a fényáteresztő beton szabadalmáért folyó jogi hercehurcában – írta szombaton a Délmagyarország.

Átlátszó beton. A vita tárgya
© hvg.hu
A külföldi cementgyár, amely tavaly ősszel nagyon hasonló termékkel rukkolt elő, elismerte, hogy tárgyalásokat folytatott a feltalálóval. Azt viszont visszautasították, hogy az alapötletet a csongrádi fiatalembertől vették, szerintük ugyanis az eljárás már korábban is ismert volt.

 

A feltaláló és a vállalat tavaly már majdnem megállapodást kötött a Litracon nagyipari gyártásáról, de a cég az utolsó pillanatban visszalépett, majd önállóan elkezdte gyártani az üvegbetont.

 

A Litraconról és feltalálójáról húszperces, angol nyelvű dokumentumfilm készül a National Geographic Channel, a Discovery Channel és más, francia, valamint japán tévétársaságok számára.

 

A Litracon lényege, hogy a betonba üvegszálat kevernek, amely így átlátszóvá válik, de szilárdságából semmit sem veszít; fizikai paraméterei szinte megegyeznek a sima betonéval. Az üvegbeton az építőiparban, a szerkezetépítésben, a bútoriparban és a belsőépítészetben egyaránt alkalmazható, mivel dekorációs céloknak is megfelel.

 

A találmányt a Time magazin 2004-ben az év egyik legjelentősebb találmányának minősítette. A feltaláló, Losonczi Áron okleveles építészmérnök a fényáteresztő betont az anyag angol kifejezésének – Light Transmitting Concrete - rövidítése nyomán nevezte el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Lakóházba építették be a magyar üvegbetont

Földes László, a több Pro Architectura-díjjal kitüntetett építész a világon elsőként építette be lakóépületbe a magyar üvegbetont. Losonczi Áron találmánya egy Szent György telepi lakóházba került, s máris rangos építészeti díjat nyert.