szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megerősítette a Mol iránti érdeklődését hétfőn az OMV osztrák olajipari vállalat vezérigazgatója. Lengyel lapértesülés szerint a MOL a lengyel olajipari vállalattal, a PKN Orlennel való összeolvadást mérlegeli.

A tekintélyes német üzleti-politikai napilapnak, a Handelsblattnak adott nyilatkozatában Wolfgang Ruttenstorfer arra a kérdésre válaszolva, hogy vállalata számára miért vonzó a Mol, egyebek között kijelentette: a Mol olajfeldolgozói néhány olyan előnnyel rendelkeznek, amelyek kedvezően befolyásolják a finomítói marzsot. Közvetlenül kapcsolódnak az orosz kőolajvezeték-rendszerhez, a logisztika ezáltal kedvező. Ezen kívül a vállalat sok mindent helyesen csinált, így például a Mol megfelelő időpontban teremtette meg a lehetőségeket ahhoz, hogy nehézolajat tudjon feldolgozni.

AZ OMV erősségei - folytatta a vezérigazgató - ezzel szemben abban rejlenek, hogy egy integrált vállalatról van szó, amely az erős nemzetközi olaj- és gázkitermeléstől a finomítókon és a benzinkutakon keresztül a gázüzletig az egész láncolati potenciállal rendelkezik. Ez pedig megteremti a szükséges stabilitást a piacokon.

Arra a kérdésre, hogy a Mol-nak milyen előnye származna az OMV-vel való partneri viszonyból, a vezérigazgató hangoztatta: "együttesen jelentősen nagyobb projektekbe kezdhetnénk." Az összefonódás - mint fogalmazott - jelentős szinergiákat szabadíthatna fel. Ezen kívül pedig az orosz kőolajtól való függőség a Mol számára is egyfajta kockázatot jelent.

A vezérigazgató szerint vállalata képes lenne megvásárolni a Molt. Az erre vonatkozó kérdésre válaszolva kijelentette, hogy nincsenek adósságaik, s magas likviditással rendelkeznek.

A Handelsblatt újságírója emlékeztette a vezérigazgatót arra, hogy a Mol felvásárlásával kapcsolatos tárgyalások szándékának bejelentése Magyarországon inkább elutasítást váltott ki. Vajon ilyen körülmények között okos volt-e a bejelentés? - tette fel a kérdést a lap.

Ruttenstorfer válaszában kijelentette: "Lehetőségünk volt arra, hogy a Mol-ban való 10 százalékos részesedésünket 18,6 százalékra növeljük, s ezt meg is tettük. S ilyen körülmények között helyesnek tartom, ha arról is beszélek, hogy miként néz ki a jövőre vonatkozó stratégia. Közép-Európában ma számos sikeres tranzakcióra kerül sor, és az OMV Közép-Európa vezető kőolaj- és gázkonszernje. Ennek a pozíciónak a megszilárdításához további konszolidációra kell felkészülnünk. Ezt tettük."

A Mol-ban való, jelenlegi 18,6 százalékos részesedéssel kapcsolatban a vezérigazgató kijelentette: "Pozíciónk rendkívül jó. Mi vagyunk a legerősebb részvényes a vállalatban. Ahelyett, hogy a Mol tárgyalásokat kezdett volna velünk, a vállalat most láthatóan arra kényszerül, hogy sajátrészvényt vásároljon. Jelenleg a Mol-részvények gyakorlatilag egyharmadával maga a vállalat rendelkezik, s tulajdonképpen nyilvános vételi ajánlatot kellene tennie. Ilyen körülmények között a piac feladata az, hogy feltegye a kérdéseket" - mondta az OMV vezérigazgatója a Handelsblattnak.

Lengyelekkel fuzionálna a Mol?

A MOL a lengyel olajipari vállalattal, a PKN Orlennel való összeolvadást mérlegeli - írja a Gazeta Prawna lengyel napilap magukat meg nem nevező MOL-forrásokra hivatkozva.
 
A MOL ezek szerint a PKN Orlennel való egyesülést jobb megoldásnak tartaná, minthogy a vállalat az osztrák OMV-nek, a MOL-ban való részesedését nemrégiben növelő osztrák olajipari vállalatnak a kezébe kerüljön.

A MOL-PKN Orlen fúzió ötlete, mint a regionális szintű konszolidáció eszköze már négy évvel ezelőtt is felmerült, akkor, amikor a két olajipari cég partneri megállapodást kötött.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Mol meghúzta a BUX-ot

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX hétfőn 318,09 pontos emelkedéssel, 30.005,10 ponton, új történelmi csúcson zárt, ez a pénteki záró értékhez képest ez 1,52 százalékos erősödés.

MTI Gazdaság

A Mol Oroszországban keres megmentőt

A Rosneft orosz kőolajtársaság egyelőre nem fontolgatja annak lehetőségét, hogy partnerségre lépjen a Mollal. A magyar társaság iránt korábban érdeklődő Lukoil viszont kész megvizsgálni egy ajánlatot, ha a Moltól érkezik ilyen – írta a Kommerszant című orosz gazdasági-politikai napilap szerdai számában.

MTI Gazdaság

Mol: nem vonzó az OMV-vel való fúzió

Függetlenségünket nem akarjuk minden áron megőrizni, de egy átvétel éppen az OMV részéről nem lenne sem vonzó, sem ésszerű, sőt versenyjogi okokból aligha lenne végrehajtható - jelentette ki a Mol-csoport kommunikációs igazgatója, miután a Mol vezérigazgatója hivatalosan is elutasította az osztrák OMV júniusi, nem hivatalos felvásárlási ajánlatát.

Pénzügyek

Folytatódó OMV-Mol-saga

Újabb részletek láttak napvilágot az osztrák OMV által a Mol felvásárlásáért hetek óta tartó küzdelemből, az összkép...

MTI Gazdaság

OMV: "nem tettünk ajánlatot a Molra"

Az osztrák OMV állítja, június 25-i levelük a Mol vezetésének nem tartalmazott hivatalos átvételi ajánlatot. Az OMV szóvivője a Mol vezérigazgatójának hétfői budapesti sajtóértekezletén elhangzottakra reagált.

MTI Gazdaság

Megint saját részvényt vásárolt a Mol

A Mol Nyrt. július 20-án 155.133 darab Mol részvényt vásárolt a Budapesti Értéktőzsdén 29.183 forintos átlagárfolyamon - közölte az olajtársaság a tőzsde honlapján hétfőn.