szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Debrecen önkormányzata kétfordulós nyilvános pályázatot hirdetett a debreceni repülőtér ingatlanjainak és a repülőteret üzemeltető Airport-Debrecen Kft. száz százaléknyi üzletrészének hasznosítására, vagy eladására - derül ki a város internetes honlapján olvasható hirdetményből.

A pályázaton elsősorban a pályázó szakmai tapasztalatait és szakértelmét, alkalmasságát és pénzügyi megbízhatóságát vizsgálják. Az ajánlatokat november 30-án kell benyújtani, és várhatóan december 31-ig eredményt hirdetnek. A pályázóknak 2008. február 28-ig kell ajánlati kötöttséget vállalniuk.

Az önkormányzat a szeptemberi döntés értelmében a repülőteret üzemeltető céget, a Airport-Debrecen Kft.-t átveszi, a repülőtéri ingatlan pedig eddig is közvetlen önkormányzati tulajdonban volt.

Korábban Kósa Lajos polgármester azt mondta, hogy több országból érdeklődnek szakmai befektetők a debreceni repülőtér iránt. Akkor fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy olyan szakmai befektetőt kell találni, amelyik garanciát vállal a repülőtér hosszú távú üzemeltetésére.

A polgármester korábban már jelezte, hogy a bevételt - ami nyilvánvalóan meg kell haladja az eddig a repülőtérre fordított (4,7 milliárd forint) összeget - EU-pályázatok önrészének biztosítására, illetve kedvezőtlen hitelek kiváltására fordítják.

A légikikötő 384 hektáron terül el, ebből 200 hektár a repülőtéri tevékenységhez szükséges terület - tájékoztatott Zámbori Péter, a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. marketing- és kommunikációs igazgatója.

A 3500 négyzetméteres utasforgalmi terminál 2006-ban készült el, és évi 200 ezer utas kezelésére alkalmas. Tavaly 40 ezer utas fordult meg a debreceni légikikötőben, az idén 45 ezer fővel számol a menedzsment.

Az üzemeltető Airport-Debrecen Kft. a múlt évben 206,44 millió forint nettó árbevételt ért el. A város, illetve az önkormányzat tulajdonában lévő Debreceni Vagyonkezelő Zrt. (az Airport-Debrecen Kft. korábbi tulajdonosa) eddig 4,7 milliárd forintot költött a repülőtér fejlesztésére, döntően saját forrásból.

Az idén októberig a charterforgalom volt jellemző, jelenleg pedig kisgépes forgalom zajlik a repülőtéren. A chartereztető cégek az idén 11 desztinációba 15 járatot üzemeltettek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Beruházók eltitkolt kedvezményei

Nyilvánosságra kerülnek-e a nagybefektetőknek nyújtott, titkos kormányhatározatokban odaítélt állami kedvezmények? Egy bírósági ítéletből ez következik, ám egyelőre sem a gazdasági tárca, sem a cégek nem változtattak a közlési gyakorlaton.

MTI Gazdaság

OTP-s konzorcium pénzeli a 1,5 milliárd eurós erőműépítést

Az OTP Bank a vezető szervezője annak a bankkonzorciumnak, amely az Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. (Emfesz) 1,5 milliárd euró költséggel tervezett erőmű-beruházás finanszírozására alakul – jelentette be az Emfesz csütörtökön.

MTI Gazdaság

Az ipari termelés 8,7 százalékkal bővült egy év alatt

Az ipari termelés az idén szeptemberben az előző év azonos időszakához képest 6,2 százalékkal nőtt, munkanaphatástól megtisztítva 8,7 százalékkal emelkedett – közölte a Központi Statisztikai Hivatal az előzetes adatok alapján.

MTI Gazdaság

Magyar Telekom: 1,5 százalékkal kisebb eredmény

A Magyar Telekom Nyrt. (MT) 59,4 milliárd forint nettó eredményt ért el az első háromnegyed évben, ami 1,5 százalékkal kisebb az egy évvel korábbi 60,3 milliárd forintnál - közölte a társaság csütörtökön.