szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. nem lát üzleti racionalitást az osztrák OMV-vel való egyesülésben, és továbbra is úgy véli, hogy ez értékromboló lenne – közölte kedden a magyar cég.

A közlemény szerint a Mol tudomásul vette az OMV keddi bejelentését a 2007. szeptember 25-i szándéknyilatkozatával kapcsolatban, ám álláspontja szerint azóta nem változtak a körülmények. Az OMV kedden bejelentette, hogy pert indított a Mol Nyrt. ellen a magyar bíróságok előtt azért, mert szerinte a magyar cég alapszabálya három ponton is ellentétes a magyar joggal.

Az OMV keddi közleménye szerint az alapszabály következő elemei ellentétesek a magyar jogszabállyal. Így a Magyar Állam által tulajdonolt B részvény (aranyrészvény) fenntartása, ami aranyrészvény vétójogot ad a Magyar Államnak a Mol alapszabályában szereplő 10 százalékos szavazati korlát eltörlése vonatkozásában; a 10 százalékos szavazati korlát diszkriminatív jellege, tekintettel arra, hogy az nem alkalmazandó a Magyar Államra; illetve az az alapszabályi korlátozás, amely szerint egyszerre csak korlátozott számú igazgatósági tag hívható vissza. A közlemény szerint az OMV azért most indított pert, mert bizonyos jogai az év vége előtt elévülnének.

Jelzik azt is, hogy az OMV továbbra is keresi a párbeszéd lehetőségét a Mol-lal, hogy a fenti kérdéseket megtárgyalják, de ha e törekvései sikertelenek maradnak, kész rendkívüli közgyűlés összehívását kezdeményezni a Mol igazgatóságánál.

Az OMV szeptember 25-én közleményben jelentette be, hogy ajánlatot tudna tenni a Mol részvényeseinek 32000 forintos részvényenkénti vételáron, akkor, ha a cég fölötti - szavazati jogok többségének megszerzése révén megvalósuló – irányításszerzésének két akadálya elhárul: azaz az állami intézkedésnek minősülő aktussal bevezetett 10 százalékos szavazati korlátot eltörölnék, illetve bevonnák a menedzsment által kontrollált részvényeket.

Az OMV közölte: mivel a két cég részvényesei pozitívan nyilatkoztak a két társaság működésének egyesítésében rejlő iparági logika és annak stratégiai indokoltsága kapcsán, arra törekszik, hogy az ügylet megvalósulásának akadályait elhárítsa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Gazprom az egyik fő tényező az OMV-Mol vitában

Miközben az OMV és a Mol közötti huzavona első látásra az Európai Unión belüli belső piaci akadályokról szóló, ismerős történetnek tűnik, a Gazprom orosz energiaóriás színfalak mögötti szerepe szintén jelentős mértékben része a vitának – írta pénteken utcára került számában a Brüsszelben kiadott European Voice című hetilap, amely kizárólag uniós ügyekkel foglalkozik, de független az EU-szervektől.

MTI Itthon

Gyurcsány: rövid távon nincs megoldás az OMV-Mol ügyben

Rövid távon nincs megoldás az OMV-Mol ügyére, a kérdés azonban nem a két kormányra tartozik és az ügy nem is volt téma a magyar-osztrák együttes ülésen – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az osztrák-magyar kormányülést követő sajtóértekezleten.

MTI Gazdaság

Pert indított a Mol ellen az OMV

Az osztrák olajipari cég, az OMV magyar bíróságok előtt pert indított a Mol Nyrt. ellen, mert szerinte a magyar cég alapszabálya három ponton is ellentétes a magyar joggal.

MTI Gazdaság

OMV-Mol vita: nőtt a Mol árfolyama

Átmeneti lehet a Mol árfolyamának délelőtti 2,5 százalékos emelkedése - mondta Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline Értékpapír vezető elemzője.

MTI Gazdaság

Csökkent az OTP befolyása a Mol-ban

Az OTP Bank közvetlen és közvetett tulajdonában levő Mol "A" törzsrészvények mennyisége 2007. november 30-án 10.026.188 darabra csökkent - tette közzé a pénzintézet kedden a BÉT hivatalos honlapján.