szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

2008-ban azt várjuk, hogy a közeli lejáratok hozamai csökkenhetnek, a hosszabb lejáratok további emelkedést mutatnak majd.

A nemzetközi pénz- és tőkepiaci folyamatokat meghatározó devizapiaci trend a dollár december eleji erősödése, majd karácsony utáni mélyrepülése után kialakult sávkereskedés. Világossá vált, hogy a dollár erősödése csak átmeneti állapot volt, miután az erősödést egy-két nap alatt komoly korrekció követte. Az EUR/USD keresztárfolyam kiesett a korábbi trendből, a továbbiakban oldalazás várható. Persze ez csak addig marad így, amíg az olaj ára 100 dollár közvetlen környezetében marad.

A kötvénypiacon a hozamok csökkenése volt jellemző; az amerikai tízéves lejárat hozama 3,9 százalékra csökkent, miután az erősödő dollár mellett a hozam még az ünnepek előtt 4,3 százalékos lokális csúcsot ért el. Európában is hasonló trend alakult ki, míg a feltörekvő piacokon a vegyes mozgások voltak jellemzők. A részvénypiacok az újévben álmos kezdés után erős lejtmenetbe kezdtek, majd konszolidálódott a helyzet, ami ahhoz vezetett, hogy pillanatnyilag – a piacok többségére jellemzően – itt is sávkereskedés, oldalazás alakult ki. Trendszerű mozgásokat itt sem láthattunk.

Devizapiac. Az EUR/USD mozgása az újévben nem volt jelentős, ugyanakkor látható, hogy az óév utolsó napjainak gyengülő dollárja nem tudott magára találni. A történelmi csúcsnak számító szint ma még elérhetetlennek látszik, de semmi sem szól a dollár erősödése mellett, sőt, a tény, hogy az olaj hordónkénti ára ismét megközelítette a 100 dolláros szintet (és a napon belül meg is haladta azt), ma már számunkra azt jelenti, hogy ez az ellenállási szint hamarosan elesik. Ebben az esetben a 110 dolláros szintig korrekció nélkül emelkedik a fekete arany árfolyama, ami a dollár további gyengülését vetíti előre.















A devizatermékeken kívül az árupiacokon elérhető termékek ára az év kezdetén általános erősödést mutatott, ami rossz előjel lehet az év egészére vonatkozóan, legalábbis ami az inflációs várakozásokat illeti. Ilyen körülmények között ma az inflációhoz kötött termékek, valamint a nyersanyagok és energiahordozók lehetnek kedvező befektetési célpontok.

Két zavaró tényező azonban itt is van: az EUR/JPY, valamint az USD/JPY. Ugyanis a yen erősödést mutat a vezető devizákkal szemben, ami azt jelenti, hogy a carry-trade pozíciók gyengülnek, illetve – részben – zárják őket. Az, hogy a fent említett termékek mégis emelkedni tudtak, azért lehet, mert inkább a feltörekvő piacok irányából indult meg a tőkekivonás, az árupiaci termékek körét ez a trend még nem érintette. Kérdés, hogy ez a tendencia fennmarad-e, vagy itt is megindul egy eladási hullám. Ma azt látjuk, hogy fennmarad, sőt akár fokozódhat is, mivel például az UER/JPY kereskedési sávja esetében az erős yen oldalt jelentő 160-as szint után a távol-keleti fizetőeszköz immár újra gyengülhet. Ez pedig a spekulatív célzattal befektető invesztorokat további long pozíciók felvételére ösztönzi. Ebben a helyzetben a yen és a dollár gyengülésére érdemes üzleteket kötni a nemzetközi devizapiacokon.

A hazai kereskedésben is a már sokszor említett sávkereskedést láthattuk. Itt az euróval szemben az augusztus óta fennálló 250-258-as sávon belül most éppen a közép felé tart a jegyzés. Ma azt látjuk, hogy a 250-es szint elérése ugyanolyan esélyű, mint a felső sáv elérése, mégis inkább a HUF gyengülésére érdemes fogadni, mivel a jegybank (MNB) stratégiájába illik az enyhén gyengébb forint, de a kormány elképzeléseinek is ez felelne meg. Feltéve, hogy az USD/HUF és az olajár nem alakul olyan szélsőségesen, hogy az veszélyes inflációs nyomást eredményezne. A 2008-as büdzsé tervezése idején a mainál alacsonyabb olajárral számoltak 2008 egészét tekintve, így itt kockázatokat látunk.

 

 












A dollárral szemben a forint helyzete az utóbbi időben hektikus alakulást mutat, de ez kizárólag az EUR/USD keresztmozgásának tulajdonítható. Mivel az EUR/USD esetében oldalazásra számítunk, az USD/HUF esetében is azt gondoljuk, hogy a keresztárfolyam marad a 170-175-ös sávban. Ajánlásunk tehát forint eladása euróval szemben, de fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a sávban csak annyi tere van a gyengülésnek, hogy azt csak tőkeáttételes (így meglehetősen kockázatos) tranzakciókkal lehet kihasználni.

Rövid lejáratokat vegyünk (Oldaltörés)


Kötvénypiac. Az amerikai államkötvények tízéves szegmense az elmúlt öt kereskedési nap alatt 4,20 fölötti szintről egészen 3,9 százalékra csökkent, ami meglehetősen magas hozamot jelentett – az amerikai – befektetőknek. Európából nézve már nem ennyire egyértelmű a kép, hiszen közben a dollár több mint 2 százalékot gyengült az euróval szemben. Ez most már trendszerűen alakul így, tehát Európa irányából, így hazánkból sem érdemes amerikai államkötvényekbe fektetni.

Az európai kötvények esetében más a helyzet. Itt továbbra is azzal számolhatunk, hogy az év egészét tekintve a forint vagy szinten marad, vagy inkább gyengül az euróhoz mérten, ami a forintban mért hozamunkat tovább emeli. Kérdés persze, hogy hozamunk eléri-e a hazai államkötvényekét. 2007-ben ez nem így volt, még akkor sem, ha az év végére a hazai hosszú kötvények hozamai emelkedtek. Ám 2008-ban más lehet a helyzet, ugyanis azt várjuk, hogy a közeli lejáratok (egy éves szegmensig) hozamai csökkenhetnek, míg a hosszabbaké további emelkedést mutatnak majd.

 













Jól látható, hogy 2007-ben a rövid hozamok az MNB-kamatszintekhez igazodva enyhén csökkentek, míg a hosszú oldalon (itt a hosszú távú gazdasági kilátások a meghatározók) emelkedtek a hozamszintek. Itt nem számítunk – egyelőre – változásra, csak akkor, ha az év derekára már látszik, hogy a gazdasági egyensúly javuló adatai mellett a gazdasági növekedés is kedvező képet mutat majd. Ezt ma még nem látjuk biztosítva, így egyelőre marad a trend, ezért a rövid (éven belüli) lejáratok vételét javasoljuk.

Hektikus mozgások a részvénypiacon (Oldaltörés)

Részvénypiac. A részvénypiacok mozgása az újévben meglehetősen hektikusra sikeredett, mivel a friss amerikai foglalkoztatási adatok, valamint az amerikai jegybank szerepét betöltő FED legutóbbi kamatdöntési kommentárja megmozgatta a befektetők fantáziáját. Most arra számítanak a piaci szereplők, hogy a FED ismét kamatot vág, a gazdaság pedig lassan a növekedési potenciál közeli tényleges növekedést ér el, de közben a hitelpiaci válság hatásai továbbgyűrűznek. A bankközi piaci kamatok leszorítására tett erőfeszítések csak rövid időszakokra képesek bizalmat táplálni a piacba, így itt továbbra is magasak a kamatok. Ha ez sokáig marad fenn, az a növekedést is visszafoghatja, így hiába a gyenge dollár stimuláló hatása, ráadásul közben a magas olajár az inflációt is felpörgetheti.

A kapzsiság és a félelem mozgatta piacok ezért hektikus mozgásokat mutatnak, ami különösen a távol-keleti régióra igaz, ahol a megemelkedett kockázatok miatt ma nem ajánlunk befektetéseket. A feltörekvő piacok közül ma szinte egyedül az orosz részvények ajánlhatók, de talán a tovább emelkedő nyersanyag árakból Dél-Afrika, valamint részben Dél-Amerika is részesedhet.

Közben a Bhutto-gyilkosság, a közel-keleti konfliktus is borzolja a kedélyeket, de a leginkább fenyegető, hogy az amerikai kormány még a választások előtt megindítja a háborút Irán ellen. Ma ezt kevesen veszik figyelembe, de egy újabb diplomáciai adok-kapok erős hatást gyakorolhat a piacokra. Az amerikai piacban nincs sok erő, Európában sem látunk jelentős potenciált, így maradnak a már említett feltörekvők, de szigorúan csak az említett országok/országcsoportok, mivel a többiek a múlt évi (és az előző évekbeli) nagy emelkedés után legalábbis erőt gyűjtenek, sőt, nagyobb esés sem kizárható.

 














A BUX az év végi értékéhez mérten 2 százalék mínuszban fejezi be a hetet, ami annak következménye, hogy a nagyok közül egyedül az Mtelekom tud emelkedni a szlovén akvizíciós hír hatására, míg a többiek esnek vagy stagnálnak. A Mol-ból az OMV sztori lassan kiárazódik, újabb hírek, újabb lépések nincsenek, így az ár csak oldalaz vagy esik, de masszív emelkedési potenciált ma nem találunk. Belépési pontot csak 22 000 HUF alatt látunk, de ehhez még sokat kell esnie a hazai olajrészvénynek.

Az OTP esetében kissé nehezen érthető az elmúlt napok csökkenő trendje, de a világpiacon megfigyelhető általános trendekbe illik, hogy a bankpapírok inkább eladói nyomás alatt állnak, a keresleti oldal gyengesége mellett. Figyelemre méltó tulajdonosi átrendeződés folyik ugyanakkor a háttérben, és nem kizárható az sem, hogy a későbbiekben felvásárlási akció indul meg a papírra. Ma ez a papír a – nem is annyira – titkos befutó a magyar piacon. Persze a 2007 negyedik negyedéves eredmények még okozhatnak szélsőséges árelmozdulásokat, de ez a hosszú távú trendet nem fogja érinteni.

A Richter esetében látható, hogy továbbra is van vételi érdeklődés, ám amikor a vevők kissé visszavonulnak, hirtelen esésre is képes a gyógyszeripari részvény. Vételi lehetőséget csak 40 000 HUF alatt látunk, ma tartást ajánlunk. A kisebb részvények közül a Rába, az FHB, a Synergon, valamint a Pannonplast ajánlható tartásra; talán csak a Synergon kínál olyan árszinteket, ahol érdemes lehet akár azonnal belépni a piacra. Az utóbbi egy hónapban egyébként a kispapírok hekyzetét tükröző BUMIX már azonos teljesítményt mutat a BUX-szal, ami azt jelenti, hogy a bizalom visszatérőben van, így a továbbiakban ismét érdemes lesz ebben a szegmensben gondolkodni.

Ajánlások (Oldaltörés)


- Állampapírpiac:
Egy évnél rövidebb kötvények vétel (HUF, EUR)

- Vállalati kötvények:
Eladás

- Nemzetközi részvénypiac:
Orosz, dél-afrikai, dél-amerikai részvények vétel, a többi eladás

- Hazai részvénypiac:
OTP, Synergon vétel
Richter, Mtelekom, FHB, Pannonplast, Rába tartás

- Befektetési alapok:
Orosz, dél-afrikai, dél-amerikai részvényalapok vétel

Fürjes Szabolcs

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!