Rekordot döntött az európai klímatőzsde

Csütörtökön kétéves rekordra drágult a széndioxid szennyezőanyag kibocsátási engedélyekre szóló kontraktus a legközelebbi határidőre az európai szabadkereskedelmi rendszerben, az Európai Klímatőzsdén.

  • MTI MTI
Rekordot döntött az európai klímatőzsde

A kontraktus csütörtöki, 26,55 eurós ára a legmagasabb 2006. április óta, amikor az akkor irányadó kontraktus ára 33,70 euróra emelkedett, majd gyorsan összeomlott. Utoljára tavaly májusban volt az ára 26 euró fölött.

A mostani drágulás oka egyfelől az energiaárak emelkedése: a kőolaj idén eddig 41 százalékkal drágult, a kibocsátási engedélyekre szóló kontraktusok 18 százalékkal drágultak. A másik, fontosabb ok a jelenlegi körülmények között, hogy az EU tavaly szigorította a fizikai kibocsátási határokat a 2008-2012-es időszakra, ezért nő a kereslet a kibocsátási engedélyekre, ellentétben az első, 2005-2007-es időszakkal, amikor kezdeti emelkedés után a kibocsátás-kereskedelmi árak összeomlottak, mert kiderült, hogy az EU összességében a valóságosnál több szennyezőanyag kibocsátására adott ki engedélyeket.

Szakértők szerint a kibocsátási engedélyekre szóló kontraktusok az idén 30 euró fölé drágulhatnak.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.