szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság felszólította Magyarországot azoknak az ingatlanvásárlással kapcsolatos adóelőírásoknak a módosítására, amelyek hátrányosan különböztetik meg a korábbi külföldi lakóingatlanjukat eladókat azokkal szemben, akik magyarországi korábbi lakóingatlanjukat adják el.

A magyar jog értelmében aki házat vásárol, annak vagyonátruházási illetéket kell fizetnie. Ha a vásárlás előtt vagy után a korábbi magyarországi lakóingatlant eladják, akkor az illetéket csak azután az összeg után kell fizetni, amennyivel a vásárolt ingatlan értéke meghaladja az eladott ingatlan értékét. Ha azonban egy másik uniós országban található előző lakóingatlant adnak el, akkor ez nem von le a megvásárolt ingatlan után fizetendő illeték kiszámítási alapjából.

Brüsszelben csütörtökön bejelentették, hogy az Európai Bizottság hivatalosan felszólította Magyarországot a jogszabály módosítására, mert az hátrányosabb helyzetbe hozza azokat, akik más uniós tagországban adják el otthonukat, hogy Magyarországon lakóingatlant vásároljanak. Ez – tették hozzá – ellentétes a letelepedés szabadságának elvével.

Ha Magyarország két hónapon belül nem reagál kielégítő módon, akkor az Európai Bizottság az ügyet a luxembourgi székhelyű Európai Bírósághoz utalhatja.

A Magyarországon lakást vásárló külföldieknél eddig nem merült fel problémaként az, hogy hátrányosabban fizetik az illetéket, mint a magyar állampolgárok – reagált az Európai Bizottság csütörtöki felszólítására Bodor Csaba, az Otthon Centrum International Client Services igazgatója. Aki Magyarországra jön lakni, az nem adja el szükségképpen a más országban lévő (otthoni) lakását. Ha mégis, akkor sem reklamálta egyik vevő sem eddig, hogy több illetéket kell fizetnie, mint a magyar állampolgároknak. Legtöbben amúgy is új lakást vásárolnak, az pedig 15 millió forintig illetékmentes, a külföldieknek is.

A külföldi vásárlók többsége hitelre vásárol lakást Magyarországon, ehhez a hitelt egy évvel ezelőttig az otthoni bankjuktól, az ottani lakásukat megterhelve vették fel. A másodlagos jelzálogpiaci termékek okozta válság óta előnyben részesítik a magyar bankot, amely a vásárolni kívánt lakást tudja be fedezetként. Azok, akik befektetési céllal vásárolnak lakást Magyarországon, eleve nem adják el a külföldön lévő lakásukat, így az illeték probléma sem érinti őket – mondta Bodor Csaba.

Az MTI megkeresésére a Pénzügyminisztérium sajtó osztálya egyelőre mindössze annyit közölt: "Magyarország az előírtaknak megfelelően határidőben fog reagálni erre a kérdésre az Európai Bizottságnak."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Adóváltozások és anomáliák az ingatlanpiacon

Az ingatlanszektor szereplőinek is számolniuk kell a több ponton módosult számviteli törvény új rendelkezéseivel, a személyi jövedelemadót érintő adójogi változásokkal – miközben az ingatlanfejlesztőknek több fontos változás mellett egyes, jelenleg vitatott szabályozási elemekre is tekintettel kell lenniük.

MTI Gazdaság

Ingatlan bérbeadás: öt évre szól az áfa választása

A múlt év végéig hatályos áfa-törvény adómentessé (áfa-mentessé) tette az ingatlan bérbeadását. Megadta azonban a lehetőséget, hogy a bérbe adó áfa-fizetést válasszon, ilyenkor ugyanis levonhatta a lakásra fordított költségek forgalmi adóját.

hvg.hu Vállalkozás

Ingatlanvásárlásnál 20 pontos kérdőívet töltet ki az APEH

Újabb húszpontos kérdőívet állított össze az APEH, amikor külföldi állampolgárt idézett be vagyonosodási vizsgálatra. Az ellenőrzésre azért került sor, mert az adóhivatalnak szemet szúrt, hogy a kanadai hölgy néhány éve ingatlant vásárolt Magyarországon. Az APEH nem vizsgálhatná a külföldi állampolgárok vagyongyarapodását, kizárólag a magyarországi ingatlan szerzésének körülményeit - állítja az Adózóna szakértője.

Ingatlanmenedzser

Friss változások az ingatlanadózásban

Az ingatlanszektor szereplőinek is számolniuk kell a több ponton módosult számviteli törvény új rendelkezéseivel, a személyi jövedelemadót érintő adójogi változásokkal – miközben az ingatlanfejlesztőknek több fontos változás mellett egyes, jelenleg vitatott szabályozási elemekre is tekintettel kell lenniük. A Deloitte szakértői hívták fel a figyelmet az ingatlanszektor aktuális adójogi és számviteli változásaira.