szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az európai gazdaságok jobban lassulnak a korábban vártnál, a brit gazdaságot egyenest recesszió fenyegeti két negyedéven át negyedéves összehasonlításban, az Egyesült Államokban azonban a jövő valamivel biztatóbbnak tűnik a korábbi jóslatoknál, vélték a nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési szervezet (OECD) elemzői a kedden megjelent, legújabb időközi előrejelzésükben.

Az Egyesült Államok gazdasága várhatóan 1,8 százalékkal nő az idén, és nem pedig csak 1,2 százalékkal, ellenben az euróövezeti GDP csak 1,3 százalékkal bővülhet 1,7 százalék helyett, és Japáné is csak 1,2 százalékkal 1,7 százalék helyett: ekképp módosította az OECD kedden az idei előrejelzéseit a legutóbbi, júniusban megjelent jóslataihoz képest.

A német gazdaság idei növekedésére szóló jóslatát az OECD 1,5 százalékra fogta vissza 1,9 százalékról, a brit GDP-ét 1,2 százalékra 1,8 százalékról.

A kisebb OECD-tagországokra az időközi előrejelzés nem tartalmaz becsléseket. A júniusban megjelent átfogó becslésben az OECD Magyarországnak idénre 2,0 százalékos, jövőre 3,1 százalékos GDP-növekedést valószínűsített.

A júniusi OECD-elemzés szerint a szlovák növekedés jövőre 6,1 százalékra lassul az idén várt 7,3 százalékról, a cseh 4,8 százalékra gyorsul 4,5 százalékról, a lengyel 5,0 százalékra lassul 5,9 százalékról.

A tavalyi magyar GDP-növekedést az OECD 1,3 százalékon, a szlovák növekedést 10,4 százalékon, a csehet 6,5 százalékon, a lengyelt 6,6 százalékon tartja nyilván.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Románia: négy éve a leggyorsabb növekedési ütem

Éves szinten 9,3 százalékkal nőtt a román GDP az idei év második negyedében, mintegy négy éve a leggyorsabb ütemben. A hétfőn kiadott jelentés szerint elsősorban a belső fogyasztás adott lendületet a román gazdaságnak.

MTI Gazdaság

Csökkent a GDP az euróövezetben és az egész EU-ban is

Az euróövezetben és az egész Európai Unióban csökkent a gazdaság teljesítménye a második negyedben, amire nem volt példa az adatok 1995-ben megkezdődött nyilvántartása óta. Az eddigi legrosszabb negyedéves teljesítmény 2003 második negyedében volt, amikor stagnált az euróövezet gazdasága. A mostani visszaesést elsősorban a német, a francia és az olasz gazdaság zsugorodása idézte elő.

MTI Gazdaság

Lassult a cseh és a szlovák gazdasági növekedés

Csehországban és Szlovákiában is lassult a gazdasági növekedés üteme a második negyedben: Csehországban elsősorban azért, mert gyengült a bel-és külföldi kereslet, erősödött a korona az euróhoz képest, Szlovákiában főként azért, mert a jelentős autóipari és elektronikai beruházások az elmúlt két évben rekord növekedést eredményeztek az országban.

MTI Gazdaság

Rekord magasságban a termelői árak az euróövezetben

Az energia drágulása miatt rekord magasságba szöktek a termelői árak idén júniusban az euróövezetben: az Eurostat hétfőn ismertetett adatai szerint júniusban 0,9 százalékkal voltak magasabbak a termelői árak mint májusban, és 8 százalékkal haladták meg a tavaly júniusit.

MTI Gazdaság

Recesszió előtt az euróövezet, de Kelet-Európa nem

A "recesszió szélére" került az euróövezet, amelynek második negyedévi kibocsátása már valószínűleg csökkent, ezt azonban a kelet-európai exportőr gazdaságok jó eséllyel még nem szenvedik meg. Ez áll az egyik vezető londoni befektetési ház hétvégi elemzésében. Mások sorra jeleztek növekvő recessziós veszélyt a világ többi gazdasági erőcentrumára is.