szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Javult az üzleti környezet a Világbank új, kedden nyilvánosságra hozott világjelentése szerint Magyarországon, amelyet a tavalyihoz képest kilenccel előbbre, a 41. helyre soroltak a rangsorban. A Doing Business 2009 kiadvány a magyarországi üzleti reformok előrehaladásáról számolt be.

A washingtoni székhelyű Világbank 2004 óta jelenteti meg évente kiadványát, amelyben az üzleti környezet alapján rangsorolja az országokat. Az intézet a világ 181 országában vizsgálta, milyen az üzleti légkör, hogyan haladnak az üzleti reformok, és mennyiben könnyítik a befektetők tevékenységét.

A magyar üzleti környezet értékelése 2006-ban romlott a kiigazító program miatt, 2007-ben azonban az ország a 66-ról a 45. helyre ugrott előre. Magyarország idén újabb javulással úgy került a 41. helyre, hogy közben új országok listára kerülése miatt átalakult a rangsor, és a tavalyi 45. helyezés átértékelve az 50. lett; Magyarország így most 9 helyet lépett előre.

Az Európai Unióhoz újonnan csatlakozott államok közül Magyarországot Szlovákia (36. hely), Lettország (29. hely), valamint Litvánia (28. hely) és Észtország (22. hely) előzi meg. Magyarország mellett jelentős javulást ért el Szlovénia, amely a 64. helyről az 54-re került. Csehország 10 helyet visszaesve a 75., Lengyelország 4 helyet hátrább kerülve a 76. a rangsorban. Az első három helyen tavalyhoz képest változatlanul Szingapúr, Új-Zéland és az Egyesült Államok áll.

A Világbank az első 10 ország közé sorolta Magyarországot (8. hely) abban a tekintetben, hogy milyen mértékben vált könnyebbé egy vállalkozás indítása (az eljárás, időigény, költség és minimum tőkeigény alapján). Az ingatlanbejegyzés terén (az eljárás-, idő- és költségigényt tekintve) Magyarország szintén a tíz legjelentősebb reformot végrehajtó ország között volt (5. hely).

A kiadvány méltatta, hogy Magyarországon rugalmasabbá váltak a foglalkoztatási szabályok, lehetővé tették a túlmunkát, figyelembe véve a munkacsúcsokat, illetve azokat az időszakokat, amelyekben csökken az igény (a magyar vállalkozások számára rugalmasságot ad, hogy egy év átlagában kell kialakítani az egyensúlyt). Kedvezőtlen elemként értékelte a Világbank a magyar üzleti környezetben az építési engedélyezéshez szükséges folyamatok nagy számát, ugyanakkor pozitívumként jelölte meg az építési engedélyek alacsony költségét.

A Világbank által vizsgált 2007/2008-as időszak legjelentősebb üzleti reformere Azerbajdzsán volt, amelyet Albánia, Kirgizisztán és Fehéroroszország követett. A régiók szintjén már ötödik éve Kelet-Európa és Közép-Ázsia államaiban hajtották végre a legjelentősebb szabályozási reformokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Világbanki javaslatok a gazdaság kifehérítésére

A kiterjedt fekete- és szürkegazdaság komoly problémákat okoz a magyar gazdaságban a Világbank tanulmánya szerint, amelynek megállapításait és javaslatait csütörtökön, a Világbank valamint az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) közös konferenciáján mutatták be.

MTI Gazdaság

Világbanki felmérés: elégedett magyarok és horvátok

A románoknak több mint a fele szerint a gazdasági helyzet jelenleg rosszabb országukban, mint 1989 előtt volt, derül ki egy világbanki vizsgálatból, amelyben a magyarok a horvátokkal együtt állnak az élen: mindkét országban 40-40 százalék véli úgy, hogy a gazdaság állapota most jobb, mint a piacgazdasági áttérés előtt.

MTI Gazdaság

Világbank: jó gazdasági kilátások az EU tíz új tagországában

Jók az Európai Unió tíz új tagországának gazdasági kilátásai 2008-ban és 2009-ben, de a fejlett ipari országokhoz hasonlóan itt is meg van a kockázata a gazdasági növekedés lassulásának, illetve az infláció gyorsulásának, olvasható a Világbank csütörtökön megjelent előrejelzésében.

MTI Gazdaság

Világbank: 1,2 milliárd dollár értékű gyorssegély a szegény országoknak

A Világbank elnöke, Robert Zoellick jelentette be, hogy a nemzetközi pénzügyi szervezet gyorssegélyként – kölcsönök és vissza nem térítendő adományok formájában – 1,2 milliárd dollárnyit kíván juttatni az üzemanyagok és élelmiszerek nagy drágulásától leginkább sújtott szegény országoknak. Mint elmondta, mintegy kétmilliárd embert fenyeget az éhezés és alultápláltság.

MTI Gazdaság

Világbank: erőteljes növekedés az új uniós tagországokban

Továbbra is erőteljes gazdasági növekedésre lehet számítani a kelet-európai és közép-ázsiai térségben (ECA-országok), bár a növekedés üteme idén 6,1 százalékra lassul a tavalyi 7,6 százalékról – tette közzé legújabb elemzésében a Világbank.