Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A horvát tőkepiaci felügyelet (Hanfa) arra kérte fel az OMV osztrák olajipari vállalatot, hogy annak vezetése fejtse ki az INA-val kapcsolatos álláspontját – olvasható a Jutarnji list című horvát napilapban. A Hanfa ezt Gerhard Roiss OMV alelnöknek a Globus című hetilapban megjelent bírálatára közölte. Roiss szerint az INA további privatizálási folyamata „nem átlátható”.
A Globus szerint az OMV vezetője „nem tartja tisztának” az INA értékesítését. „Részt kívánunk venni az INA privatizálásában, de csak abban az esetben, ha a privatizációs folyamat átlátható” – fejtette ki Roiss a Globusnak.
Ante Samodol, a Hanfa vezetője erre válaszul kifejtette: „Az OMV-t senki sem akadályozza meg abban, hogy ajánlatával előálljon, és törvényesen fellépjen a Mollal szemben. az viszont teljesen elfogadhatatlan, hogy a vállalat a harcát az INA-ért a médiában folytatja. Az OMV ugyanannak a játéknak a megismétlésével próbálkozik, amit tavaly Magyarországon akart eljátszani” – fejtette ki a horvát tőkepiaci felügyelet vezetője. Az osztrák olajipari cég horvátországi ügyvédjén keresztül jelezte, hogy hajlandó jelentősen nagyobb összeget fizetni az INA-ért „bizonyos feltételek mellett” – tette hozzá Samodol.
A Hanfa hivatalos nyilatkozatot adott ki pénteken arról, hogy az OMV ügyvédje tájékoztatta: a korábban általa említett 3000 kunás ajánlat nem az OMV hivatalos álláspontja, hanem csak az ő tanácsadói véleménye.
A Mol, amelynek eddig tulajdoni részesedése 25 százalék, az INA olajipari csoport közkézi részvényeire részvényenkénti 2800 kunás (393 euró) nyilvános vételi ajánlatot tett, amely 1,185 milliárd eurós ajánlatnak felel meg. A horvát olajipari konszern további 44 százaléka állami tulajdonban van, és a Mol részvénycsere megoldással e részről is tárgyal a horvát illetékesekkel. A Molnak erre az INA-részesedésre elővételi joga van – írja az APA osztrák hírügynökség.
A Mol azonban azt közölte, hogy nincs elővásárlási joga ezekre a részvényekre, csupán egy ehhez hasonló konstrukció van érvényben. Ennek az a lényege, hogy ha valakinek eladnak egy bizonyos mennyiségű INA részvényt, akkor ugyanazon az áron ugyanakkora mennyiséget a Mol is vásárolhat. Ezzel szemben az elővásárlási jog azt jelenti, hogy elsőként a Molnak van joga megvenni a pakettet a megjelölt áron.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
Kijev rákényszerülhet arra, hogy igazságtalan tűzszünetet kössön.
Majdnem két évtizeden át próbálkozott egy házaspár azzal, hogy saját gyerekük lehessen, de a férfi betegsége miatt ez sosem jött össze. Amerikai kutatóknak azonban sikerült csodát tenniük.