szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok olyan pénzügyi válságba került, amely egy évszázadban egyszer fordul elő, és amely több mint valószínűleg recesszióhoz fog vezetni – jelentette ki vasárnap Alan Greenspan, a jegybank szerepét betöltő amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve) előző elnöke.

Alan Greenspan elgondolkodóban. Nem emlékszik, hogy ekkora
válságot valaha is látott
© AP
Greenspan azt mondta, ilyen mértékű válságot egész karrierje során nem látott, és a krízis további hatással lesz az ingatlanpiacra. „Mindenekelőtt ismerjük be, hogy ilyen minden 50 évben, valószínűleg évszázadonként egyszer fordul elő” – mondta az ABC televíziónak. A tekintélyes szakember úgy fogalmazott: „Kétség sem fér hozzá, hogy ez a folyamat kezd felülmúlni mindent, amit láttam, és még nincs megoldás, még folytatódik.” Greenspan szerint ez a mély pénzügyi válság bizonyosan egy sor olyan eseményt fog kiváltani az egész világban, amely stabilizálja majd a rendszert, de már kevesebb mint 50 százalék esélyt lát arra, hogy az Egyesült Államok elkerülheti a recessziót. A válság több nagy pénzintézet csődjéhez fog vezetni. Szerinte ez önmagában még nem gond, minden attól függ, hogyan kezelik a helyzetet, miképpen irányítják a bankok felszámolását. „Valójában nem kell minden egyes intézetet megvédeni” – mondta.

Közben a Federal Reserve újabb intézkedéseket jelentett be a pénzpiacok támogatására, miközben az ázsiai tőzsdék úgy készülődnek a hétfői nyitásra, hogy nem született megoldás a negyedik legnagyobb amerikai befektetési bank, a Lehman Brothers megmentésére. Ezek a technikai jellegű intézkedések alapvetően a bankok refinanszírozását szolgáló ügyletek kiszélesítésére és gyakoribbá tételére vonatkoznak.

Idén márciusban, amikor a Bear Sterns befektetési bank már a csőd közelébe jutott, a jegybank szerepét betöltő amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve) kibővítette azoknak a cégeknek a körét, amelyek közvetlenül hozzá fordulhatnak hitelért.

A Fed most kiterjesztette a hitelfedezetként elfogadható értékpapírok körét is, azaz már nem csak elsőrendű részvényeket fogad el a hitelek fedezetéül, hanem akár bóvli kötvényeket is (junk bonds). A Fed egyebek között döntött arról, hogy a korábbi két hét helyett ezentúl hetente tart a bankok likviditását szolgáló aukciót, amelynek összegét az eddigi 125 milliárd dollárról 150 milliárd dollárra emelik.

Az amerikai tőzsde- és értékpapír-felügyelet (SEC) ezzel egy időben jelezte, hogy folytatja a munkát a Lehman Brothersszel „problémáinak rendezésére”. Nem téve említést egy esetleges csődeljárásról, a SEC közölte, hogy munkatársai a következő hetekben a befektetési bank székhelyén maradnak. A SEC célja, hogy megvédje a Lehman ügyfeleit, és fenntartsa a rendet a piacokon – áll a felügyelet közleményében.

Henry Paulson pénzügyminiszter közleményben biztosította támogatásáról a piaci résztvevők, a Federal Reserve és a SEC hétvégi intézkedéseit, amelyek a pénzpiacok stabilitásának fokozását és megerősítését szolgálják. Paulson, aki nem említette sem a Lehmant, sem a Merrill Lynchet, úgy fogalmazott, ezek a lépések létfontosságúak, hogy elősegítsék a piacok likvid és zökkenőmentes működését, illetve kezeljék a hitelpiacok lehetséges aggodalmait.

Tíz nagy nemzetközi pénzintézet vasárnap megállapodott abban, hogy létrehoznak egy 70 milliárd dolláros alapot, amelyet likviditási nehézségek esetén vehetnek igénybe. A tíz globális pénzügyi csoport és befektetési bank, köztük a J.P. Morgan Chase, valamint a Goldman Sachs, közölte, hogy fejenként 7 milliárd dollárral szállnak be a közös alapba. A projektben részt vevő pénzintézetek likviditási nehézség esetén készpénzt kaphatnak az alapból, maximum az abban tárolt pénzösszeg egyharmadát. A hitelprogram tovább bővülhet más pénzintézetek csatlakozásával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Greenspan: kiszélesített, egyszerűbb adórendszer kell

Az amerikai Fed korábbi elnöke, a még mindig befolyásos Alan Greenspan szerint az amerikai törvényhozásnak és az üzleti érdekeltségeknek keresniük kellene a módot az adózás kiszélesítésére és egyszerűsítésére, miközben az adókulcsokat csökkenteni kellene.

MTI Gazdaság

Greenspan a Deutsche Bank tanácsadója lesz

Alan Greenspan, aki tizennyolc éven át az amerikai jegybank vezetője volt, a Deutsche Bank beruházási részlegének tanácsadója lesz - jelentette be hétfőn a bank és a 81 éves Greenspan is.

MTI Világ

A Fehér Ház elutasítja Greenspan bírálatát

A Fehér Ház éles hangnemben utasította vissza hétfőn azt a bírálatot, amelyet Alan Greenspan volt jegybanki elnök fogalmaz meg friss memoárkötetében George Bush elnökkel és a republikánus kormány pénzügyi működésével szemben.

MTI Gazdaság

Greenspan: korai még latolgatni, hogy túljutottunk-e a válság nehezén

Az utóbbi hetekben mutatkozó stabilizáció ellenére még mindig nagyobb az esély az amerikai recesszióra, mint annak elkerülésére – mondta kedden Londonban megjelent nyilatkozatában Alan Greenspan. Független londoni elemzők is zömmel idei amerikai recesszióval számolnak, bár a korábbi konszenzus kezd meginogni.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Greenspan: recesszióban az amerikai gazdaság

Recesszióba jutott az amerikai gazdaság – jelentette ki Alan Greenspan, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) volt elnöke kedden. „A recesszió kellős közepén vagyunk” – fogalmazott Greenspan a CNBC televíziónak adott interjújában, hozzátéve: azt nehéz megállapítani, hogy milyen súlyos a válság.