szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Lehman Brothers esetleges csődje azt jelzi, hogy a pénzügyi szektor által már leírt 500-600 milliárd dolláros veszteség az év végéig, akár 1000-1200 milliárdra nőhet, de ennél is súlyosabb következménnyel járhat a likviditás világméretű beszűkülése – állítják piaci elemzők, befektetési menedzserek.

A márciusban belobbant tisztítótűz gyorsan terjed, ezt jelzi a Lehman Brothers csődközeli állapota – mondta Heim Péter az Aegon Magyarország Vagyonkezelő Zrt. Vezérigazgatója. Szerinte a pénzügyi szektor által már leírt közel 600 milliárd dolláros veszteség szeptember végére elérheti a 650-800 milliárdot, az év végére pedig az 1000-1100 milliárd dollárt, így a jövő évre már csak igen csekély összeg leírása marad.

Hasonló nagyságrendű, 500-600 milliárd dolláros veszteség leírást valószínűsít a következő hónapokban Hamar Márton, a Pioneer Alapkezelő részvénypiaci portfólió menedzsere, aki, akárcsak Heim Péter, a beszűkülő likviditást tartja a közeljövő legsúlyosabb problémájának, s nem optimista.

Az igazi kérdés az, hogy az amerikai pénzügyi szektor válsága miként hat a reálgazdaságra, miként lassítja az USA exportját és miként zsugorítja tovább az USA belső fogyasztását? – tette fel a kérdést Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline vezető elemzője. A pénzügyi rendszer hatvan éve nem látott válságot él át, s mivel vége a jelzálogpiaci piramis játéknak, a befektetési pénzintézetek alatt is megremegett a talaj. Ráadásul a jelzáloghitelek adósai után egyre többen válhatnak fizetésképtelenné az áruhiteleket-, a kártyahiteleket-, illetve a fogyasztási hiteleket felvevők közül, noha ezekről régóta hallgatnak a pénzintézetek.

Heim Péter a Lehman Brothers leírandó veszteségeinek összegét 40 milliárd dollárra becsüli, de véleménye szerint ennek többszörösét képezheti az a portfólió, ami a jelzáloggal összefüggő kötvények formájában az amerikai befektetési bankhoz kötődik, s amely a likvidálási folyamat során a piacra kerülhet.

Az elemzők szerint a világ legnagyobb biztosító intézetét, az amerikai AIG-t nem engedik csődbe jutni, az ügyfélkör megmentése ugyanis elemi érdeke az USA-nak, ezért feltehetően a Fed, a jegybank szerepét betöltő központi intézet, illetve egyes pénzintézetek akcióba fognak lépni.

A részvénypiacokon a következő hetekben akár tíz százalékos visszaesés is elképzelhető – véli Heim Péter. Szerinte Magyarországon mindennek közvetlen hatása a pénzügyi szektorra nem lesz, viszont Európában elkerülhetetlen a recesszió, s ennek nyomán 2009-ben a magyar GDP növekedési üteme sem lesz nagyobb 2,5 százaléknál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

Napokon belül bedőlhet a Manchester United főszponzora

A világ legnagyobb biztosítója, a 89 éves American International Group (AIG) 40 milliárd dolláros kölcsönt kér a túlélés érdekében az amerikai szövetségi tartalékbankrendszertől (Fed) – jelentette vasárnap éjszaka a The New York Times.

MTI Gazdaság

Fizetésképtelen szinten a Lehman minősítése

Elsőrendűről példátlanul meredeken fizetésképtelenségi szintre minősítette vissza hétfőn a Lehman Brothers bankcsoport holdingcégének és érdekeltségeinek adóskockázati osztályzatát a Fitch Ratings. A hétvégén csődbe ment Lehman londoni befektetési részlegét is csődgondnokság alá helyezték; a citybeli Lehman-érdekeltség ötezer alkalmazottjának sorsa a csődgondnokként tevékenykedő PricewaterhouseCoopers könyvvizsgáló kezében van.

MTI Gazdaság

LSE: évek óta nem látott banki veszteségek a londoni nyitásban

Évek óta nem látott meredek veszteségekbe süllyedtek a nagybankok a Londoni Értéktőzsde (LSE) hétfői kereskedésében, és emelkedett a bankközi nagybani hitelezési kamatláb is, jóllehet citybeli elemzők szerint rendszerszintű leolvadásról nincs szó, és az euróövezeti jegybank is nyugtató célú nyilatkozatot tett arról, hogy beavatkozik a likviditáspiacon, ha az szükségessé válik.

MTI Gazdaság

Hatvan éve nem volt ekkora bajban a brit gazdaság

A brit gazdaság már technikai recesszióban van, és jövőre is több mint másfél évtizedes mélyponton lesz, az állástalanok száma pedig 2 millió fölé emelkedik a Brit Gyáriparos Szövetség (CBI) hétfőn kiadott friss – és meredeken rontott – előrejelzése szerint.

hvg.hu/MTI Gazdaság

Greenspan: évszázada nem volt ekkora pénzügyi válság

Az Egyesült Államok olyan pénzügyi válságba került, amely egy évszázadban egyszer fordul elő, és amely több mint valószínűleg recesszióhoz fog vezetni – jelentette ki vasárnap Alan Greenspan, a jegybank szerepét betöltő amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve) előző elnöke.