szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az év első nyolc hónapjában a három-, a négy- és az ötcsillagos szállodák 58 százalékos szobakihasználtsággal működtek, a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel és a vendégéjszakák száma 1 százalékkal csökkent – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

A bruttó szobaárbevétel folyó áron összességében 1 százalékkal csökkent, számottevő emelkedést a Balaton partján működő egységek és a kelet-magyarországi négy- és ötcsillagos szállodák értek el, a legnagyobb csökkenés a nyugat-magyarországi háromcsillagos egységekben volt.

Egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára 17400 forint (70 euró) volt az első nyolc hónapban, az ötcsillagos egységek átlagára kiemelkedően magas, 35800 forintos (144 euró) volt.

A fővárosi négy- és a vidéken működő négy- és ötcsillagos szállodák átlagosan 13200-17200 forintos (53-69 eurós), az adatszolgáltató háromcsillagos egységek 8700-11000 forintos (35-44 eurós) szobaárakat érvényesítettek.

Az egy kiadható szállodai szobára jutó szobaárbevétel átlagosan napi bruttó 10.200 forint volt. A legmagasabb összeget, 23600 forintot a budapesti ötcsillagos egységek érték el, a legalacsonyabb, 4400 forintos bevételről a Nyugat-Magyarországon található háromcsillagos egységek számoltak be.

A megfigyelt egységekben az eltöltött vendégéjszakák száma 1 százalékkal csökkent 2008. január-augusztusban az előző év azonos időszakához képest. A Balaton melletti háromcsillagos, valamint a nyugat-magyarországi négy- és ötcsillagos szállodákat a vendégéjszakák számának növekedése jellemezte. A többi vidéki szállodában csökkent, vagy nem változott lényegesen a vendégéjszakák száma.

A budapesti szállodák szobakihasználtsága január-augusztusban minden kategóriában átlagosan 60 százalék fölötti volt, a vidéki hotelekben ennél kisebb, 47-65 százalékos kihasználtságot mértek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

KSH: a szállodai átlagár Magyarországon 15307 forint

A kereskedelmi szálláshelyek bruttó árbevétele az idén az első öt hónapban 88,3 milliárd forint volt, ami folyó áron 3,1 százalékos növekedés 2007 azonos időszakához viszonyítva, a szállásdíj-bevétel 5,6 százalékkal 49 milliárd forintra nőtt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Cégvilág

Tőkekivonás a Hungária Oberoi Szálloda Zrt.-nél.

Ötmillió forintra csökkenti 660 millió forintos alaptőkéjét az indiai érdekeltségű, ám Nagy-Britanniában bejegyzett Oberoi Corporation Limited többségi, valamint a szingapúri Jupiter Investments Private Ltd. kisebbségi tulajdonában lévő Hungária Oberoi Szálloda Zrt.

hvg.hu Shake

Meghökkentő munkák: a szállodai solymásztól az illemrendőrig

Szállodában vagy nyaralóhelyen több tucat ember is dolgozik azért, hogy a pihenni vágyók jól érezhessék magukat. Bele se gondolunk, milyen nehéz munka az övék, de a turizmusiparban a portásénál vagy a szobapincérénél is vannak sokkal nehezebb és meghökkentőbb munkakörök.

MTI Vállalkozás

A KPMG ötszázalékos áfát javasol a szállodai szolgáltatásoknál

Nem csökkenne a turizmusból származó közel 2 600 milliárd forintos összesített adó és járulékbevétel 2008-2013 között, ha a szállodai szolgáltatások jelenlegi 20 százalékos áfája öt százalékra csökkenne - mutatta ki a Magyar Szállodaszövetség (MSZSZ) pénteki tájékoztatóján Káli Zoltán, a KPMG menedzsere.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Egy szállodai éjszaka átlagosan 71 euró Magyarországon

Az év első öt hónapjában a három-, a négy- és az ötcsillagos szállodák 53 százalékos szobakihasználtsággal működtek, a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel 6 százalékkal, a vendégéjszakák száma 1 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi szinthez képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

MTI Gazdaság

Hatalmas fejlődés előtt a budapesti szállodaipar

A régióban a magyar fővárosban jut a legkisebb, 51,8 eurós árbevétel egy szállodai szobára, míg Prágában 72,6, Bécsben pedig 91,80 euró a szobánkénti átlagos napi bevétel – jelentette ki az egyik fejlesztési cég vezető ingatlan-tanácsadója.