szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orosz tőzsdéken, kétnapi szünet után, nagy áremelkedéssel kezdődött újra a részvényforgalom péntek délelőtt, ezért alig egy órával a nyitás után már le is állította a kereskedelmet az illetékes főhatóság, ezúttal a túl nagy áremelkedés miatt. A felfüggesztés egy órát tartott, utána folytatódott a roham.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A rubelalapú MICEX tőzsde összetett mutatója 12,5 százalékos nyereséggel kezdett, 960,6 ponton, majd az első félórán belül 17 százalékos emelkedéssel meghaladta az 1000 pontot. Szakemberek ezt a külső és belső körülmények javulásával, ezen belül a bankok likviditásának megtámogatásával magyarázták. Az átmeneti felfüggesztéskor 18 százalékos többletben volt a mutató. Lehet, hogy csak jövő kedden kezdik újra a részvénykereskedelmet.

A VTB bank 39,6 százalékkal, az állami többségű Rosneft olajtársaság – a legnagyobb Oroszországban – kezdetben 24,6 százalékkal, később 31 százalékkal, a Gazprom 16,8 százalékkal, majd 23 százalékkal drágult, és számos további kőolaj- és földgázipari társaság részvénye szintén jelentős mértékben, 11,2–27,4 százalék között emelkedett.

A dollár alapú RTS tőzsde 14 százalékos nyereségben volt a leállításkor, amelyet egyelőre egyórásra terveznek.

A moszkvai értéktőzsdéken szerdán leállították a részvényforgalmat, meredek zuhanás után. A felújításban tilosak a fedezetlen eladási ügyletek.

Szerda óta az orosz kormány számos intézkedést tett a piac megnyugtatására, illetve megsegítésére. Ötszáz milliárd rubelt (19,59 milliárd dollár) ígért alkalmi részvényvásárlásokra, ha ez szükséges a piac stabilizálásához. Négy százalékponttal csökkentette a bankok tartalékolási kötelezettségét, ez 300 milliárd rubellel növeli a likviditásukat.

További adócsökkentéseket tervez a kőolaj- és a földgáziparban, miután már elrendelte a kőolaj exportilletékének csökkentését októbertől.

A pénzügyminisztérium több mint megkétszerezte, 1,5142 billió rubelre emelte a kereskedelmi bankoknál elhelyezhető költségvetési forrásokat, és a betét maximális határidejét öt hétre emelte négy hétről. Az állami Sberbank, a VTV bank és a Gazprombank három hónapig vagy akár tovább tarthatja a költségvetési betétet, ettől bankközi hitelezésük növelése remélhető. Az állami lakásreform alap 180 milliárd rubelig terjedhető összeget helyezhet el betétként a kereskedelmi bankoknál. A Sberbank, a VTB és a Gazprombank 60 milliárd rubelt kölcsönözhet az értékforgalmazóknak.

A legalább egy évig megtartott részvények után, eladás esetén, ezentúl nem kell árfolyamnyereség-adót fizetni.

Az orosz központi bank nyíltpiaci beavatkozással, vásárlással erősítette a rubelt az utóbbi napokban, és naponta kétszer tart refinanszírozási árverést, napi egybillió rubelt hirdetve meg. Az utóbbi négy árverés egyikén sem fogyott el a felajánlott teljes összeg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Fellendültek, majd elgyengültek az európai tőzsdék

Csütörtökön kezdetben nagy fellendülés jellemezte a vezető nyugat-európai részvényindexeket a központi bankok likviditást segítő akcióinak hatására, de a lelkesedés, amely elsősorban a banki részvények árfolyamát hajtotta fel, a nap végére eléggé alább hagyott. Így a legmegbízhatóbb európai részvények FTSEurofirst 300 indexe a zárásra az előzetes adat szerint mindössze 0,2 százalékkal emelkedett 1068,69 pontra.

MTI Gazdaság

Éledeznek a tőzsdék

A tokiói értéktőzsde fő mutatója pénteken, követve a Wall Street csütörtöki példáját, lelkesen elemelkedett a csütörtökön elért, hároméves mélypontról, arra a hírre, hogy az amerikai pénzügyi kormányzat állami ügynökség alakítását tervezi a pénzintézetek jelzáloghitelekhez kapcsolódó, rossz követeléseinek átvételére, illetve refinanszírozására.

MTI Gazdaság

A történelem legnagyobb vagyonáthelyeződése megy végbe

A történelem legnagyobb vagyonáthelyeződése megy végbe azáltal, hogy az olaj hordónkénti ára a 2001-es 30 dollárról megháromszorozódott és mára elérte a 100 dollárt; az olajfogyasztó országoknak összehangolt akcióval kell fellépniük a politikai spekulációval szemben - írta Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter a The Washington Post csütörtöki számában.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Az orosz portfolióikból 36 milliárd dollárt vontak ki

Csütörtökön gyakorlatilag zárva maradtak az orosz tőzsdék: a rubel alapú MICEX-en visszavásárlási (repo) ügyletek bonyolíthatók csak, a dollár alapú RTS-en határidős áru-, deviza és kamatfogadások tehetők, de részvényekkel továbbra is tilos a kereskedés mindkét piacon. Pénteken várhatóan helyreáll a forgalom, de további intézkedésig tilosak a fedezet nélküli ügyletek.

MTI Gazdaság

A központi bankok öntik a pénzt a piacra

A mértékadó európai központi bankok csütörtökre és a következő napokra újabb rendkívüli refinanszírozási árveréseket hirdettek, ezúttal a dollár likviditását növelendő. A központi bankok a e héten már több mint 100 milliárd eurót, fontot és svájci frankot öntöttek a piacra rövid lejáratokra.

MTI Gazdaság

London bombázása óta a legnagyobb pánik a piacokon

A második világháború óta nem tapasztalt menekülés zajlik a biztonságos befektetésekbe a piacokon. Ezt jelzi, hogy a rövid lejáratú amerikai kincstárjegy hozama legutóbb London német bombázása idején volt olyan alacsony, mint most, áll a Financial Times csütörtöki helyzetértékelésében. Londoni elemzők szerint ugyanakkor a feltörekvő piaci adósságok komolyan megsínylették az erősödő kockázatkerülést.

MTI Gazdaság

A pénzügyi válság közepette aktivizálják magukat a kínai bankok

Friss pénzek megszerzéséről tárgyal kínai illetékesekkel a Morgan Stanley amerikai pénzintézet - közölte csütörtökön az amerikai sajtó, amely szerint arról lenne szó, hogy egy kínai bank nagyobb részesedést szerezne az amerikai befektetési bankban. Egyes források a CITIC csoportot említik, mások a kínai fejlesztési bankot (CDB).

MTI Gazdaság

Brit gigabank jött létre Brown segédletével

A brit kormány tevőleges közbenjárásával a brit bankszektor legnagyobb pénzügyi csoportja jött létre a vegyes profilú Lloyds TSB és a Halifax-Bank of Scotland (HBOS), a legnagyobb brit jelzálogkölcsönző egyesülésével.