szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Wall Street csütörtöki kitörése után pénteken emelkedő ázsiai tőzsdék jelzik: a befektetők egyelőre bizalommal fogadták a hatóságok piaci mentőakcióit szerte a világon.

A mértékadó európai központi bankok csütörtökre és a következő napokra újabb rendkívüli refinanszírozási árveréseket hirdettek, ezúttal a dollár likviditását növelendő. Az Európai Központi Bank (EKB) 40 milliárd dollárt osztott szét csütörtökön egynapos lejáratra 4,00 százalékos kamatra, és közleménye szerint addig folytatja az aukciókat, amíg szükséges.

A brit központi bank, a Bank of England szintén 40 milliárd dollárt ajánl fel, mármint a csütörtöki első napra, az amerikai szövetségi tartalékbankrendszerrel (Fed) tavaly decemberben kötött és most megújított csereegyezmény keretében. Szintén várható, hogy folytatja az aukciókat a következő napokban is. Csütörtökön 3,802 százalékos súlyozott átlagkamatra adta a pénzt.

A Svájci Nemzeti Bank is naponta tart dollárárverést csütörtöktől egynapos lejáratra, naponta legföljebb 10 milliárd dollár ajánlva fel, csütörtöki közleménye szerint.

Az új aukciók alapja, hogy a Fed megújította a világ nagy központi bankjaival kötött csereegyezményeit. Az átmeneti devizacsere-rendezés keretét 180 milliárd dollárral bővítik, és minden kölcsönös megállapodás január végéig érvényes, közölték a Fednél csütörtökön. A bővítés 55 milliárd dolláros az EKB számára, 110 milliárd dollárra - vagyis ennyivel többet oszthat ki az EKB -, és 15 milliárd dolláros a Svájci Nemzeti Bank számára, 27 milliárd dollárra.

Egyszersmind új csere-megállapodásokat kötött a Fed a japán, a brit és a kanadai központi bankkal. Ezek a Bank of Japan számára 60 milliárd dollárra, a Bank of England számára 40 milliárd dollárra, a Bank of Canada számára 10 milliárd dollárra növelik a kiosztható összeget.

A japán központi bank a maga részéről szintén rendkívüli árverést rendezett egynapos lejáratra csütörtökön, de még nem dollárt használt fel, hanem jent, 2,5 billió jen (23,93 milliárd dollár) értékben. Az utóbbi három nap alatt már 8 billió jent öntött a bankközi piacra. A japán központi bank pénteken is folytatta az aukciót, újabb 2 billió jennel.

A kínai kormány is igyekszik stabilizálni a piacot: vásárolja a három legnagyobb állami bank részvényeit, és megszüntette a részvényvásárlási illetéket.

A központi bankok nemzetközi együttműködése pótlólagos likviditást teremt a szűkmarkúvá, iriggyé vált bankközi piacokon, ettől az egynapos kamatok már lefelé indultak, habár távolabbi határidőkre a kamatok még messze vannak a központi bankok irányadó kamataitól.

Technikai intézkedésként a brit piacfelügyelet januárig tartó hatállyal elrendelte az új short pozíciók, vagyis áresésre játszó határidős, fedezetlen eladási-visszavásárlási ügyletek tilalmát a pénzügyi részvényekre. Hasonló tilalom utoljára a 19. században volt érvényben a londoni piacon.

Az amerikai tőzsdefelügyelet hasonló intézkedésen gondolkodik, és vizsgálja a jelenlegi gyakorlat jogszerűségét. Az Egyesült Államokban először 1929-ben korlátozták a fedezet nélküli eladásokat, az erre vonatkozó törvényt tavaly vonták vissza. Később, 1940-ben a befektetési alapok számára teljes egészében megtiltották a fedezet nélküli eladásokat, ez a törvény 1997-ig volt érvényben.

A moszkvai tőzsdéken szerda óta szünetel a részvényforgalom, de pénteken várhatóan újra megindul a kereskedés, de szintén a fedezet nélküli, árletörő ügyletek tilalmával: ezt ott már szerdán meghirdették.

A legnagyobb segítségnek az ígérkezik, hogy az amerikai kormány és a Fed hírek olyan állami ügynökség megalakítását tervezi, amely átvenné vagy refinanszírozná a pénzügyi intézmények jelzáloghitelekhez kapcsolódó, rossz követeléseit. Ilyen - rossz magánköveteléseket refinanszírozó - állami intézmény korábban átmenetileg már működött az Egyesült Államokban, először az 1930-as, majd az 1980-as években.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Feltámadhatnak a tőzsdék

Londoni értékforgalmazók szerint a nyugat-európai részvénypiacok szerdán emelkedően kezdhetnek, átmeneti javuláson mehetnek keresztül azután, hogy az előző üzleti napon 3 éves mélypontra süllyedtek a jegyzések.

MTI Gazdaság

Fellendültek, majd elgyengültek az európai tőzsdék

Csütörtökön kezdetben nagy fellendülés jellemezte a vezető nyugat-európai részvényindexeket a központi bankok likviditást segítő akcióinak hatására, de a lelkesedés, amely elsősorban a banki részvények árfolyamát hajtotta fel, a nap végére eléggé alább hagyott. Így a legmegbízhatóbb európai részvények FTSEurofirst 300 indexe a zárásra az előzetes adat szerint mindössze 0,2 százalékkal emelkedett 1068,69 pontra.

MTI Gazdaság

A központi bankok öntik a pénzt a piacra

A mértékadó európai központi bankok csütörtökre és a következő napokra újabb rendkívüli refinanszírozási árveréseket hirdettek, ezúttal a dollár likviditását növelendő. A központi bankok a e héten már több mint 100 milliárd eurót, fontot és svájci frankot öntöttek a piacra rövid lejáratokra.

MTI Gazdaság

Brit gigabank jött létre Brown segédletével

A brit kormány tevőleges közbenjárásával a brit bankszektor legnagyobb pénzügyi csoportja jött létre a vegyes profilú Lloyds TSB és a Halifax-Bank of Scotland (HBOS), a legnagyobb brit jelzálogkölcsönző egyesülésével.

MTI Gazdaság

Az AIG megmentése megnyugtatóan hatott a világ tőzsdéire

Erősödéssel nyitották a szerdai kereskedést az ázsiai tőzsdék, s hasonló volt tapasztalható Európában is, miután előző nap nyereséggel zárt a New York-i értéktőzsde, illetve nyilvánosságra hozták az AIG amerikai biztosító megmentését célzó tervet.

MTI Gazdaság

London bombázása óta a legnagyobb pánik a piacokon

A második világháború óta nem tapasztalt menekülés zajlik a biztonságos befektetésekbe a piacokon. Ezt jelzi, hogy a rövid lejáratú amerikai kincstárjegy hozama legutóbb London német bombázása idején volt olyan alacsony, mint most, áll a Financial Times csütörtöki helyzetértékelésében. Londoni elemzők szerint ugyanakkor a feltörekvő piaci adósságok komolyan megsínylették az erősödő kockázatkerülést.

MTI Gazdaság

A történelem legnagyobb vagyonáthelyeződése megy végbe

A történelem legnagyobb vagyonáthelyeződése megy végbe azáltal, hogy az olaj hordónkénti ára a 2001-es 30 dollárról megháromszorozódott és mára elérte a 100 dollárt; az olajfogyasztó országoknak összehangolt akcióval kell fellépniük a politikai spekulációval szemben - írta Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter a The Washington Post csütörtöki számában.

MTI Gazdaság

A pénzügyi válság közepette aktivizálják magukat a kínai bankok

Friss pénzek megszerzéséről tárgyal kínai illetékesekkel a Morgan Stanley amerikai pénzintézet - közölte csütörtökön az amerikai sajtó, amely szerint arról lenne szó, hogy egy kínai bank nagyobb részesedést szerezne az amerikai befektetési bankban. Egyes források a CITIC csoportot említik, mások a kínai fejlesztési bankot (CDB).