szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az év első 11 hónapjában a három-, a négy- és az ötcsillagos szállodák 59 százalékos szobakihasználtsággal működtek, a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel 4 százalékkal, a vendégéjszakák száma 3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Tavaly az első tizenegy hónapban a három-, a négy- és az ötcsillagos szállodák 61 százalékos kihasználtsággal működtek, a szobaárbevétel 3 százalékkal csökkent 2006 azonos időszakához képest.

A KSH szerint az idén az első 11 hónapban egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára 17700 forint volt, a budapesti ötcsillagos egységekben e mutató kiemelkedően magas, 37 ezer forintot ért el. A fővárosi négy- és a vidéken működő négy- és ötcsillagos szállodák átlagosan 13400-17400 forintos, az adatszolgáltató háromcsillagos egységek 8800-11100 forintos szobaárakat érvényesítettek.

Az egy kiadható szállodai szobára jutó átlagos árbevétel napi bruttó 10400 forint volt. A legmagasabb összegről, 24600 forintról a budapesti ötcsillagos, a legalacsonyabbról, 4600 forintról a Nyugat-Magyarországon található háromcsillagos egységek számoltak be.

A bruttó szobaárbevétel folyó áron összességében 4 százalékkal csökkent, emelkedést a Balaton partján működő egységek és a kelet-magyarországi négy- és ötcsillagos szállodák értek el, a legnagyobb visszaesés a nyugat-magyarországi három- és a fővárosi négy- és ötcsillagos egységekben volt.

Január-novemberben a megfigyelt egységekben az eltöltött vendégéjszakák száma 3 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. A nyugat-magyarországi négy- és ötcsillagos szállodákat a vendégéjszakák számának szerény mértékű bővülése jellemezte, a többi szállodában mérséklődött, vagy nem változott lényegesen a vendégéjszakák száma. Augusztus óta majdnem minden hónapban - Nyugat-Magyarország kivételével - majdnem minden régióban csökkent a vendégforgalom.

A megfigyelt időszakban a budapesti szállodákban minden kategóriában átlagosan 61 százalék fölötti volt a szobakihasználtság. A vidéki hotelekben 46-64 százalékos kihasználtságot mértek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Budapesten legjobb szállodásnak lenni

Az év első nyolc hónapjában a három-, a négy- és az ötcsillagos szállodák 58 százalékos szobakihasználtsággal működtek, a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel és a vendégéjszakák száma 1 százalékkal csökkent – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

MTI Gazdaság

Luxusszálloda épülne a Gödöllői Királyi Kastélyban

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében az önrésszel együtt, összesen 1,6 milliárd forint támogatást kap a Gödöllői Királyi Kastély a rekonstrukció IV. szakaszára, a munkálatok 2010 végéig tartanak – közölte az intézmény vezetője.

MTI/hvg.hu Gazdaság

A magyar szállodák olcsónak számítanak a világpiacon

Magyarország jó árakkal jelenik meg a szállodapiacon: Budapesten egy szállodaszobáért átlagosan 123 eurót kérnek egy üzleti vendégtől - derül ki az üzleti utazásokkal foglalkozó Hogg Robinson Group (HRG) legfrissebb szállodapiaci elemzéséből. A tanulmány megállapítja, hogy a nemzetközi szállodaipar a nehéz gazdasági körülmények között is jól állja a sarat és bizonyos régiókban még növekedést is elkönyvelhet.

MTI Gazdaság

Visszaesett a magyarországi szállodai foglalások száma

A magyarországi szállodák jövedelmezőségét is érezhetően rontotta az elmúlt hónapokban lezajlott pénzügyi válság - közölte az MTI érdeklődésére Kovács István, a Magyar Szállodaszövetség főtitkára Sárváron, ahol a szövetség közgyűlése tartotta közgyűlését csütörtökön.

MTI Gazdaság

Hatalmas fejlődés előtt a budapesti szállodaipar

A régióban a magyar fővárosban jut a legkisebb, 51,8 eurós árbevétel egy szállodai szobára, míg Prágában 72,6, Bécsben pedig 91,80 euró a szobánkénti átlagos napi bevétel – jelentette ki az egyik fejlesztési cég vezető ingatlan-tanácsadója.