szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kiskereskedelmi forgalom volumene – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2008 novemberében 2 százalékkal, az első tizenegy hónapban 1,9 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a kiskereskedelmi eladások volumene 0,4 százalékkal mérséklődött az előző havihoz képest. A kiskereskedelmi forgalom a naptárhatástól megtisztított adatok alapján októberben 1,4 százalékkal, az első tíz hónapban 1,9 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól, míg szezonálisan és naptárhatástól megtisztítva 0,1 százalékkal mérséklődött az előző hónaphoz képest.

Egy évvel korábban, 2007 novemberében a kiskereskedelmi forgalom 4,3 százalékkal csökkent 2006 azonos időszakához viszonyítva. Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2008 január-novemberében 5.656 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, ebből 2008. novemberben 541 milliárd forint értékűt.

Az első tizenegy hónapban a kiskereskedelmi eladások 52 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes-, 19 százaléka a bútor-, háztartási cikk-, építőanyag-, 11 százaléka a könyv-, újság- és egyéb iparcikk-kiskereskedelmi üzletekben bonyolódott le. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek változatlan áron számított forgalma január-novemberben 1,2 százalékkal, novemberben 0,7 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól.

Novemberben az eladások jelentős részét, 91 százalékát lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) forgalma 1 százalékkal csökkent, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletek eladásai 1,7 százalékkal nőttek.

A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem novemberi forgalmának volumene 0,2 százalékkal mérséklődött az októberihez képest.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma az első tizenegy hónapban 2,5 százalékkal, novemberben 2,8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. Novemberben a gyógyszer-, gyógyászati termék-, és illatszerüzletek értékesítésének volumene növekedett, ugyanakkor az összes súlyponti tevékenységcsoport forgalma csökkent, a legnagyobb mértékben az iparcikk jellegű vegyes üzletek eladásai maradtak el a 2007. novemberi szinttől. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma novemberben 0,4 százalékkal mérséklődött az októberihez mérten.

Az Eurostat gyorsbecslése szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2008 novemberében az Európai Unió 27 tagállamában és az eurózóna országaiban egyaránt elmaradt az előző év azonos havitól. A csökkenés mértéke az unió 27 tagállamában átlagosan 0,2 százalék, az eurózóna országaiban 1,5 százalék volt az előző év azonos hónapjához képest. A tagállamok közül Romániában növekedett a legnagyobb mértékben, 6,8 százalékkal a kiskereskedelmi forgalom, a legerősebben pedig Lettországban csökkent, 15,1 százalékkal.

Folytatódott – az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító – gépjármű- és járműalkatrész-kiskereskedelmi üzletek változatlan áras forgalmának csökkenése Magyarországon: 2008 első tizenegy hónapjában 6,7 százalékkal, novemberben pedig 21,3 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest. Az üzemanyag-kiskereskedelem értékesítésének volumene az első tizenegy hónapban lényegében nem változott, novemberben 0,6 százalékkal maradt el a 2007. azonos időszakitól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

KSH: 1,6 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom

A kiskereskedelmi forgalom a naptárhatástól megtisztított adatok alapján szeptemberben 1,6 százalékkal, az első kilenc hónapban 2 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától, szezonálisan és naptárhatástól megtisztítva 0,3 százalékkal mérséklődött az előző hónaphoz képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

MTI Gazdaság

A bankszektor és a kiskereskedelem aggasztja a befektetőket

Az amerikai határidős indexek szerdán lefelé tartottak, mert a hírek ismét a bankszektor nehézségeit jelzik, további hitelezési veszteségek fenyegetnek. Erősítette a borús hangulatot, megduplázta a pontveszteségeket a vártnál kedvezőtlenebb karácsonyi kiskereskedelmi értékesítés adatsora is: a jelek szerint a vállalati profitokat nagyban meghatározó fogyasztói kiadások tovább mérséklődtek.