szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió bizottsága figyelmeztetésben készül részesíteni több tagországot az államháztartási deficitre vonatkozó EU-szabályok megsértése miatt. Ám tekintettel a jelenlegi globális gazdasági válságra, nem szabna határidőt, hogy a szabálysértők mikorra korrigálják hiányukat a GDP 3 százaléka alá.

"Nem adunk most határidőket. Majd akkor adunk, ha eljön az ideje" - mondta Joaquin Almúnia, az EU pénzügyi biztosa hétfőn az Európai Parlament meghallgatásán.
   
Hírügynökségi jelentések szerint Almúnia szerdán, esetleg csütörtökön tudatja a bizottság rosszallását az érintettekkel. Az uniós bizottság várhatóan Franciaországnak, Spanyolországnak, Görögországnak, Írországnak, Hollandiának, Máltának és Németországnak küldhet figyelmeztetést. Ezen országok némelyike erre az évre igen nagy arányú államháztartási deficitet jelez, például Írország 6,5 százalékot, Spanyolország 5,8 százalékot, Franciaország 4,4 százalékot a GDP-hez képest.
   
Németország egyelőre erre az évre 3 százalékot jelez, de 2010-re várhatóan átlépi a hiánya a GDP értékének 4 százalékát is.  
   
Almúnia már korábban értésre adta, hogy nem kíván határidőt kitűzni a deficithatár betartására. Az EU pénzügyminiszteri tanácsának legutóbbi ülésén a soros cseh elnök, Miroslav Kalousek állásfoglalására, hogy 2012-ben minden uniós államháztartásnak konszolidált állapotba kell kerülnie, Almúnia közölte: semmiféle ilyen határidőt nem vetnek fel, a stabilitási paktummal kapcsolatos kérdéseket majd február végén vitatják meg.
   
Az európai parlamenti meghallgatásra az Európai Központi Bank elnökét, Jean-Claude Trichet-t is meghívták, ő főleg arról szólt, hogy "traumatikus tapasztalat" a világgazdaság irányvétele a protekcionizmus felé: "Ami minket illet, minden lehetőt megteszünk a protekcionizmus ellen, együttműködve a brüsszeli bizottsággal avégett, hogy az egyenlő játéktér megfelelően működjék Európában, legyen szó akár a bankok tőkepótlásáról, a garanciákról vagy bármi másról".
   
Almúnia egyebekről szólva úgy vélte, a pénzügyi piacok még mindig nem működnek normálisan, de kereken elutasította a legújabb keletű elképzeléseket arról, hogy a mostani zűrzavarok miatt az euróövezet felbomolhatna. "Az euró segít átvészelni a vihart, az euró menedék, az euró megóv. Egyes úgynevezett elemzők az euróövezet esetleges felbomlását emlegetik. A felbomlás esélye nulla, egyértelműen nulla. Sőt, az euróövezeti tagjelöltek sora hosszú a következő hónapokban és években, hosszabb, mint néhány évvel ezelőtt volt" - mondta az EU pénzügyi biztosa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!