Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A hadügy forradalmáról, a modern háborúk legfontosabb tapasztalatairól, paradigmaváltásáról és a fegyveres konfliktusok emberi aspektusairól beszélt Kaiser Ferenc és Földes András a CEU Határtalan Tudás című előadásában szerdán este.
Az ukrajnai háború tapasztalatairól és a haditechnikai újdonságokról adott elő Kaiser Ferenc a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense és Földes András, a HVG újságírója a CEU Határtalan Tudás című előadás-sorozatában szerdán este.
Kaiser, aki a Honvédelmi Minisztérium Védelmi Innovációs Kutatóintézetében is dolgozik, a jelenkor háborúk hadászati és haditechnikai újdonágairól beszélt, amelyeket így vázolt fel:
Ami viszont nem változott a szakértő szerint, hogy a háborúkat továbbra is katonák vívják, ugyanazokat a lövészárkokat lehet felfedezni, mint az első világháborúban. „Ugyanolyan pokol a háború, csak a XX. századi borzalmakra még ráöntöttük a XXI. századi csúcstechnológiát” – mondta.
A gondolatra rácsatlakozva Földes András szintén kiemelte az emberi tényező jelentőségét, majd filmrészleteinek levetítésével hívta fel a figyelmet a mindent mozgató és szenvedő egyénre és háborús tudósításai nyomán beszélt a fegyveres konfliktusok irracionalitásáról.
A HVG újságírója saját tapasztalatai alapján erősítette meg és mutatta be, hogy a technológia vívmányai mellett az alapok nem változtak.
“Mégis, ami engem mellbevágott, az az emberi tényező. Ezek az emberek tényleg úgy néztek ki, ahogy kinézhettek az emberek, a katonák a második világháborúban, vagy akár az első világháborúban. Sárosak voltak és a saját testük volt az, ami felfogja a lövedékeket, a saját testük az, ami a háborúban jelen van” – emlékszik vissza a konfliktuszónákban töltött idejére.
“Csak akkor lehet egy harcot megnyerni, ha ott vannak az emberek, akiket nem lehet megspórolni” – hívja fel a figyelmet a modern háborúk tragédiájára.
A prezentációk végén az előadók kérdésekre is válaszoltak.
A teljes előadás Youtube-közvetítése itt tekinthető meg:
Földe András ukrajnai hadszíntéri videóját itt tekintheti meg:
Itt pedig kollégánk Libanonban forgatott filmjét láthatják:
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.