Tiltaná az abortuszt, javaslata a pornós feketelistáról ott van a parlamentben – így terjeszkedik Magyarországon az Opus Dei
Utat talált az Országgyűléshez az Opus Dei magyar szervezete, amely az MCC pókhálóját használva ideológiai nevelést végez Budapesten. „Isten Műve” újraírná az abortuszszabályozást, és kitörölné a köztudatból Karsai Dániel kampányát.
A pest-belvárosi Szervita téri Szent Anna-templom előtt gyülekeznek a hívek a fagyban, az Opus Dei vasárnapi miséjére érkeztek. Ehhez a katolikus egyházi szervezethez tartozik a sikkasztással vádolt korábbi lengyel igazságügyminiszter-helyettes, Marcin Romanowski is, aki tavaly kapott menedéket Magyarországon. A politikus eltűnése után a hallgatag Opus Dei kénytelen volt közleményt kiadni, hogy nem náluk húzta meg magát a Lengyelországban körözött férfi. Romanowski ugyanis a szervezet numeráriusa, vagyis azon világi tagok egyike, akik ugyan nem papok, mégis önkéntes cölibátust fogadtak, és a szervezet valamelyik központjában élnek. És ha nem is volt konkrét összefüggés a szervezet és a botrányt kiváltó menekülés között, Romanowski ismerősökre lelhetett Magyarországon.
Budapesten két kollégiumot is fenntart az Opus Dei, templomukat 2006-ban hagyta Erdő Péter esztergomi érsek a szervezet vezetésére. Ez a Belvárosi Szent Anna-templom, amelynek miséjére nagyrészt külföldi vendégek érkeznek. A várakozók közt elvegyülve hallani, hogy spanyolul beszélgetnek. De felbukkannak magyarok is, élükön Heltai Péterrel és Filemon Norberttel, akik fiatal koruk ellenére fontos szereplőivé váltak a Fidesz „keresztény családpolitikája” melletti kampánynak. A misét a bécsi születésű Philip Gudenus tartja, magyar nyelven.
A gyakran „szent maffia” gúnynévvel illetett Opus Dei (latinul: Isten Műve) a katolikus egyház radikális, jobboldali szárnyán elhelyezkedő szervezet, hetven országban 90 ezer taggal, akik között befolyásos politikusok és döntéshozók is vannak. 1928-ban alapította a spanyol származású Josemaría Escrivá de Balaguer, akit 2002-ben II. János Pál szentté avatott. Az alapító célja az volt, hogy a keresztény hívek „a hétköznapi élet megszentelésével” képviseljék hitüket a társadalom minden rétegében. Utódjai ezt úgy fordították le, hogy befolyást kell szerezni a politikában, és a szekuláris hatalomban is érvényesíteni kell a világképüket.
Magyarországon az Opus Dei az 1990-es évek eleje óta végzi „apostoli munkáját”. Hazai intézményeiben több mint ötven szupernumerárius és negyven numerárius él, nagy részük spanyol nyelvterületről érkezett, de más külföldiek is vannak: németek, osztrákok, sőt filippínó és kirgiz is. Budapesten két kollégiumot tartanak fent, az Orbánhegyi Kollégium férfiak, a Fenyvesligeti Kulturális Központ és Kollégium pedig nők lakhelye.
„Az Opus nagyon tudatosan terjeszkedik, és pénze is van” – állítja egy volt MCC-s forrásunk, aki rálátott erre a zárt kis közösségre. Szerinte „mindenhol, mindenben benne vannak egy kicsit”.