szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A fogyasztói árak áprilisban 0,8 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 3,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

A budapesti elemzők áprilisra 3 százalékos, a londoniak 2,7-3,4 százalékos inflációt vártak. A maginfláció áprilisban 0,5 százalék, 12 havi összehasonlításban 3,2 százalék volt. A nyugdíjas fogyasztói kosárra számított áremelkedés 12 havi indexe áprilisban 4,8 százalékot tett ki.

Az idei első négy hónapban az árak átlagosan 3,1 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakának árait. A fogyasztói árak márciusban 2,9 százalékkal haladták meg az egy évvel ezelőtti szintet, és 0,5 százalékkal nőttek 2008 azonos időszakához képest.

Tavaly áprilisban a fogyasztói árak 6,6 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. Az idén áprilisban egy hónap alatt az élelmiszerek árai 0,4 százalékkal emelkedtek. Ezen belül 2,9 százalékkal nőtt az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) ára, a párizsi, a kolbász, a csokoládé, a kakaó ára (2,2-2,2 százalékkal), ugyanakkor a tejnél 3,4 százalékos, az étolajnál és a sertészsiradéknál egyaránt 3,1százalékos árcsökkenés következett be.

Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek ára az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal csökkent. Áprilisban a legnagyobb mértékben az ilykor szokásos szezonális váltás nyomán a ruházkodási cikkek ára emelkedett, 3,4 százalékkal.

A tartós fogyasztási cikkek árai egy hónap alatt 1,4 százalékkal emelkedtek, ami összefügg a forint árfolyamgyengülésével. Az egyéb cikkek 1,2 százalékos drágulásán belül a járműüzemanyagoknál 2,9 százalékos, a gyógyszereknél és gyógyáruknál 1,9 százalékos áremelkedést mért a KSH. A szolgáltatások árai az átlaggal közel egyező mértékben, 0,7 százalékkal drágultak.

Az elemzői várakozásokat felülmúló havi áremelkedés egyik összetevője a tartós fogyasztási cikkeken belül az új személygépkocsik 3,8 százalékos áremelkedése volt, a másik, hogy a szolgáltatások 0,7 százalékos áremelkedéséhez hozzájárult a tavalyi bázisból áprilisban kieső vizitdíj és kórházi napidíj, ami egy évvel ezelőtt 0,2 százalékkal csökkentette az inflációt – mondta Minary Borbála. A KSH osztályvezetője megemlítette a repülőjegyek 8,7 százalékos havi árnövekedését is.

A KSH jelentése szerint 12 hónap alatt az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 4,2 százalékkal emelkedtek, ezen belül a sertészsiradék 37,3 százalékkal, a rizs, hántolmányok ára 22,8, a sertéshúsé 11,2 százalékkal. A KSH 12,2 százalékos árcsökkenést mért a sajtnál, 11,1 százalékot az étolajnál, 7,6 százalékot a lisztnél, 6,3 százalékot a tejnél.

A háztartási energia ára 12 hónap alatt 11,3 százalékkal emelkedett, ezen belül a vezetékes gáz ára 29,0 százalékkal, az elektromos energiáé 2,9 százalékkal. A szolgáltatások 3,9 százalékos áremelkedése nagyobb az átlagnál, egyes részadatok kiugró emelkedést mutatnak: a szemétszállítás 11,0 százalékkal, a vízdíj 8,1, a csatornadíj 7,9 százalékkal drágult.

A ruházkodási cikkek és a tartós fogyasztási cikkek átlagosan 0,5-0,5 százalékkal kerültek többe, mint egy éve. Az egyéb cikkeken belül a járműüzemanyagok ára 12,8 százalékkal csökkent 12 hónap alatt a KSH adatai szerint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Tizenkilenc havi mélyponton a szlovák infláció

Szlovákiában a fogyasztói árak márciusban 0,2 százalékkal csökkentek februárhoz képest, az éves infláció pedig 2,6 százalékos volt, ami 19 havi mélypontot jelez - közölte az ország statisztikai hivatala.

MTI Gazdaság

Az elemzőket kissé meglepte az áprilisi inflációs adat

Az elemzőket kissé meglepte a konszenzusos várakozásnál 0,4 százalékponttal magasabb, 3,4 százalékos áprilisi inflációs adat, úgy vélik, a júliusi áfa- és adóemelést követően 5, de akár 6 százalék fölé is ugorhat a pénzromlás üteme

MTI Gazdaság

Németország: tíz éves mélyponton az infláció

A németországi fogyasztói árak márciusban 0,1 százalékkal csökkentek februárhoz képest, és 0,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - erősítette meg a szövetségi statisztikai hivatal az előzetes adatokat. Ezzel az infláció a legalacsonyabb szintjére esett 1999 márciusa óta.

MTI Gazdaság

Csökkent az infláció Bulgáriában

Bulgáriában 4,9 százalékra mérséklődött az infláció márciusban az egy évvel korábbihoz képest, februárban még 6,0 százalék volt a tizenkét havi drágulás mértéke - tette közzé kedden a bolgár statisztikai hivatal. A csökkenést elsősorban az élelmiszerek és a szolgáltatások árának mérséklődése okozta.

MTI Gazdaság

Juncker: javul az európai gazdaság, de ez még nem elég

Bár a komoly visszaeséssel küszködő európai gazdaság az utóbbi időben bizonyos javulást mutat, ez a fellendüléshez még nem elég – jelentette ki Jean-Claude Juncker, luxemburgi kormányfő és pénzügyminiszter pénteken Prágában, az euróövezet pénzügyminisztereinek informális megbeszélése után.

MTI Gazdaság

USA: fordulat az inflációban

Fordulat következett be az Egyesült Államokban az inflációban: idén márciusban először csökkentek éves összevetésben a fogyasztói árak 1955 óta elsősorban az energia és az élelmiszerek árának mérséklődése miatt.

MTI Gazdaság

Rekord alacsony infláció az euróövezetben

Rekord alacsony szintre mérséklődött a tizenkét havi infláció márciusban az euróövezet tagországaiban: 0,6 százalékra a februári 1,2 százalékról - közölte csütörtökön az Eurostat.

MTI Gazdaság

Londoni elemzők: nem mindenki vár lassuló magyar inflációt

A forintárfolyam átszűrődésének eltérő megítélése miatt nem egyértelmű a londoni elemzői közösségben az a várakozás, hogy a múlt hónapban már a 3 százalékos cél alá csökkent az éves magyarországi infláció, ugyanakkor vannak olyan vélemények, amelyek hosszabb távra deflációs kockázatot valószínűsítenek.