szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Abdallah király, szaúdi uralkodó személyesen vette át a Szaúd-Arábia által Etiópiában felvásárolt több ezer hektár termőföld első terméséből származó rizsszemeket. Szaúd-Arábiához hasonlóan Kína, Dél-Korea és Líbia is termőföldeket vásárol fel szerte a fejlődő világban. Példájukat már befektetési alapok is követik, harmadik világbeli termőföldekbe fektetve pénzüket.

Akár kormányokról, akár magánbefektetőkről legyen szó, szemük előtt ugyanaz a cél lebeg: a növekvő világnépesség élelmiszer-igényének kielégítése. A növekvő népesség több élelmiszert igényel, a megművelhető területek és az élelmiszerek ára ezért emelkedni fog.

Az ENSZ becslései szerint 2005 óta 15-20 millió hektárnyi termőterületet vásároltak fel a harmadik világban más országok, illetve magánbefektetők. Ez az Európában mezőgazdasági művelés alatt álló terület egy ötödének felel meg.

Jacques Diouf, az ENSZ élelmezési és mezőgazdasági szervezete, a FAO igazgatója „újgyarmatosításnak” nevezi a folyamatot, mivel a termőterületet felvásárló országok olyan országokban biztosítják maguknak mezőgazdasági termőterületek hozamát, amelyek maguk is termény behozatalra szorulnak.

Kína Kongóban vásárolt fel 2,8 millió hektárt pálmaolaj termelésre bio-üzemanyag előállításához. Líbia a nyugat-afrikai Maliban termeszt rizst 100 ezer hektáron. Katar Kenyában vásárolt fel több tízezer hektár termőterületet.

Az ellenállás ritkaságszámba megy. A Daewoo 3,2 millió hektárnyi, nagyjából egy Belgium nagyságú területet akart felvásárolni Madagaszkáron, de az egyebek között emiatt is kirobban utcai demonstrációk az elnök bukásához vezettek márciusban.

A befektetők a világ lakosságának az elkövetkező évtizedekben várható rohamos növekedésével párhuzamosan bekövetkező élelmiszerár-robbanásra spekulálnak. És már most nem csupán a harmadik világra összpontosítanak: a német Palmer Capital egy brit befektetővel együtt 211 millió eurós alapot hozott létre termőföldek felvásárlására Lengyelországban, Magyarországon, Csehországban és Romániában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

AB: nem lehet népszavazást tartani a termőföldről

Az Alkotmánybíróság két, kedden elfogadott határozata értelmében nem lehet népszavazást tartani a termőfölddel kapcsolatban a Hajrá Magyarország! mozgalom és a Magyar Igazság és Élet Pártja (MIÉP) által ügydöntő országos népszavazásra bocsátani kívánt kérdések ügyében.

MTI Itthon

Évi 5-7 ezer hektárral csökken a termőföldterület

A jó minőségű termőföldek fokozott védelme érdekében a kormányzat a földtörvény rendelkezéseinek szigorítását tervezi - mondta Benedek Fülöp, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) közigazgatási államtitkára.

Itthon

Gazdasági társaságok is vehetnek termőföldet

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) az állami agrártársaságok haszonbérleti szerződéseinek megkötésekor arányos és egységes díjmegállapítást alkalmazott-e. A Magosz szerint a magyar föld kiárusítása folyik, az MSZP szerint viszont az Orbán-kormány hagyatéka áll a Versenyhivatal intézkedésének hátterében.

hvg.hu Ingatlanmenedzser

Termőföldvásárlás: a legnagyobb üzlet

Miközben sokan keresik a legbiztosabb, legnagyobb hozamú befektetést az értékpapírpiacon, nem veszik észre a legegyszerűbb és legnagyobb hasznú lehetőséget: a magyar termőföldet. Évi 30–40 százalékos az átlagos profit, ám vannak ennél jövedelmezőbb lehetőségek is.