Nem félünk eléggé
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Akár napi egymillió forintos bírság is kiszabható, ha egy elemet importáló cég nem veteti magát nyilvántartásba a környezetvédelmi hatóságnál, illetve nem tesz eleget visszagyűjtési, feldolgozási kötelezettségének - emlékeztet szerdai közleményében az elemhulladékok visszagyűjtését koordináló RE'LEM Nonprofit Kft.
A 181/2008-as kormányrendelet értelmében a gyártó köteles az általa gyártott, forgalmazott elemek begyűjtésére, visszavételére és szabályos feldolgozására, illetve ezt a kötelezettségét egy megállapodással átruházhatja egy erre szakosodott koordináló szervezetre - olvasható a közleményben.
Cserépy Zoltán, a RE'LEM Nonprofit Kft. ügyvezetője szerint sok elemforgalmazó nincs tisztában azzal, hogy Magyarországon az is gyártónak minősül, aki a jogszabály hatálya alá eső terméket az ország területére behozta. Ugyancsak a rendelet hatálya alá tartoznak az elektromos készülékek részeként forgalomba hozott elemek, így a kötelezettség kiterjed az órát, akkumulátoros szerszámgépet, játékokat, palm- és laptopokat, vezeték nélküli vagy mobiltelefonokat, GPS-készülékeket, fényképezőket és videokamerákat forgalmazókra is. Cserépy Zoltán szerint a hiányosságok miatt több száz tonna elem- és akkumulátorhulladék ártalmatlanítására nincsen fedezet.
A nagyobb forgalmat bonyolító importőrök már évekkel ezelőtt rendezték a helyzetüket, ezzel szemben a hazai forgalom 20-30 százalékát bonyolító, több száz kisebb-nagyobb cég, elsősorban készülékimportőrök jelentős hányada ezt nem tette meg - teszi hozzá a szakember.
A jogszabály további lényeges pontja, hogy a gyártó tevékenységét köteles nyilvántartásba vetetni az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőségnél. A nyilvántartásba vétel elmulasztása egymillió forint bírsággal jár, amely akár naponta kiróható a jogsértő állapot megszűnéséig.
Szintén bírság fenyegeti idén július 1-jétől azokat a boltokat, áruházakat, ahol elemet árusítanak, de nem veszik vissza az elhasznált elemeket. Cserépy Zoltán kiemelte: a kereskedő nemcsak azt az elemet köteles visszavenni, amelyet ő adott el, hanem bármilyet.
A RE'LEM Nonprofit Kft. országszerte eddig 13 ezer gyűjtőpontot látott el tárolóedénnyel, s ez a szám az idén több ezerrel bővül. A hazai lefedettség már most is nemzetközi szinten kiemelkedő, a lakosság által visszavitt mennyiség pedig megfelel a törvény által jelenleg előírt mértéknek - olvasható a közleményben.
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Lassan valóban eljön az ideje annak, hogy a cégvezetők mérlegeljék, mit kezdjenek az MI kínálta lehetőségekkel.
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.
Legfeljebb 50 millió forintot lehet majd felvenni 3 százalékos kamaton.
Milyen tényezők befolyásolják a haj egészségét? Mekkora mértékű hajhullás a normális? Erről is beszélgettünk a HVG egészségpodcastjának legújabb adásában.
Gyökeresen átalakul a járműtervezés gyakorlata, s ebben egy magyar startup, a Shapr3D is meghatározó szerephez jutott. Közben gyorsan terjed a mesterséges intelligencia használata is.
A NER fői nagyvállalkozója csak a kockázatosnak ítélhető közbeszerzések keretében akár 2,2 ezer milliárd forint járadékot zsebelt be bő tíz év alatt.
Csányi szerint Kubatov, a Fradi és a Fidesz szégyene is, hogy a klubelnök nem határolódott el tőle, amikor az FTC ultrái az MLSZ elnökének édesanyját gyalázták.