szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kelet-Közép-Európa ipari szektorának recessziója a jelek szerint kezd túljutni mélypontján, az erőteljes szektoradatok a kilábalás küszöbönálló kezdetét jelzik, és a fellendülés Magyarországon bizonyulhat a legmarkánsabbnak a térségben, áll londoni feltörekvő piaci elemzők hétfői előrejelzésében.

A BNP Paribas bankcsoport legújabb felzárkózó piaci helyzetelemzése szerint a második negyedév óta beérkező vezető jelzőszámok arra vallanak, hogy "egyre kevésbé komor" a térség ipari termelésének kilátása, a bázishatások révén október-novembertől már növekedhet is az ipari kibocsátás éves összevetésben a legtöbb országban.

Ez a teljes körű gazdasági kibocsátásnak is jót tehet, tekintettel arra, hogy az ipar "viszonylag nagyon fontos" szerepet játszik a térség gazdaságaiban, áll az elemzésben.

A BNP Paribas elemzői szerint térségi összehasonlításban egyelőre Lengyelország teljesít a legjobban: itt az ipari termelés visszaesése éves szinten 5 százalékra lassult az elmúlt időszakban. Romániában is már egyszámjegyű az éves csökkenési ütem, Csehországban pedig most lassul a 10-15 százalékos sávba.

Jóllehet a magyar ipari termelés értéke még mindig 20 százalék körüli ütemben esik éves összehasonlításban, a csökkenés üteme az utóbbi időben "még Magyarországon is enyhült valamelyest", áll a BNP Paribas hétfőn kiadott térségi helyzetelemzésében.

A ház szakértőinek előrejelzése szerint az ipari kibocsátási folyamatok a közlejövőben tovább közelítenek egymáshoz, ami azt jelenti, hogy Lengyelország viszonylagos túlteljesítése elenyészik, miközben a magyar ipari termelés fellendülése a legmeredekebb lehet a térségen belül.

Ez utóbbi fő mozgatóerejét nem csupán a bázishatások adják majd, jóllehet e hatások nyilvánvalóan sokkal erőteljesebb termelésnövekedést tesznek lehetővé éves összevetésben azokban a gazdaságokban, amelyek a legsúlyosabb visszaeséseket szenvedték el.

Magyarország esetében azonban az is tényező lesz, hogy a magyar feldolgozóipari cégeknek - amelyek a térségen belül a legnagyobb mértékben fogták vissza termelésüket az év eleje körül - sikerült csökkenteniük raktárkészleteiket is. Ezzel szemben a lengyel vállalatok jelentősen növelték készleteiket abban az időszakban, amikor a végfelhasználás éppen összeomlott, és ezeket a készleteket még értékesíteni kell, mielőtt fenntarthatóbb fellendülés kezdődhetne a lengyel ipari szektorban, áll a BNP Paribas hétfői elemzésében.

Már más nagy londoni házak is annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a közép-európai EU-térség ipari szektora a kilábalás küszöbén áll. A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének legutóbbi feltörekvő piaci elemzése szerint Közép-Európa - elsősorban is Magyarország és Lengyelország - az idei első-második negyedévben elérte a jelenlegi ciklus mélypontját. A cég szakértői szerint a két országnak az idei év első felében lezajlott valutaárfolyam-gyengülés "jelentős versenyképességi lökést" adott, és ennek révén a következő időszakban "kellemes meglepetésekre" is lehet számítani ipari szektoraikban.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Júniusban lassult az ipari termelés csökkenése

Lassult az ipari termelés csökkenése júniusban: a hatodik hónapban 18,8 százalékkal volt kisebb az előző év azonos időszakához képest, míg májusban 22,1 százalék volt a csökkenés, a júniusi részletes adat 0,2 százalékponttal rosszabb az előzetesen publikáltnál – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a részletes adatok alapján.

MTI Gazdaság

MNB: a GDP 76,9 százaléka a bruttó államadósság

A pénzügyi számlák előzetes adatai szerint az államháztartás nettó finanszírozási igénye a 2009 második negyedévével záruló egy évben a GDP 4,7 százalékát (1224 milliárd forintot) tett ki, míg az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számított adóssága a GDP 76,9 százaléka (19 967 milliárd forint) volt 2009 második negyedévének végén - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

hvg.hu Gazdaság

GKI: valószínűleg elértük a mélypontot

A magyar gazdaság visszaesése valószínűleg most nyáron érte el mélypontját. A külső egyensúly látványosan javul, a belső pedig megfelel a nemzetközi követelményeknek - áll a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzésében.

MTI Gazdaság

MNB: zárolni kell a tartalékokat, különben nem lesz meg az idei hiánycél

Akkor tartható a 2009-re tervezett, GDP arányosan 3,9 százalékos eredményszemléletű államháztartási hiány, ha a kormány zárolja a GDP 0,3 százalékát kitevő, 78 milliárd forint összegű stabilitási tartalék nagyobb részét, ha ez nem valósul meg, akkor a hiány 4,1 százalék lesz - hangzott el szerdán a Magyar Nemzeti Bank (MNB) új inflációs jelentésének szakértői ismertetésén.

MTI Gazdaság

KSH: mérséklődött az ipari termelés csökkenése

Az ipari termelés 2009 júniusában 18,6 százalékkal csökkent 2008 júniusához képest, 2009 májushoz viszonyítva pedig szezonálisan és munkanap-tényezővel kiigazítva 1,9 százalékkal emelkedett - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatok alapján.

hvg.hu Gazdaság

MNB: elhúzódó recesszióra kell számítani

A 2009. júliusi árfolyam- és alapkamatszint mellett a jövő év második felében már a 3 százalékos célnál alacsonyabb infláció várható – áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb negyedéves inflációs előrejelzésében. A jegybank szerint az idei 6,7 százalékos visszaesés után még jövőre sem várható fellendülés.

MTI Gazdaság

KSH: enyhe csökkenés után emelkedett a munkanélküliség

Az áprilisi-júniusi enyhe csökkenés után emelkedett a munkanélküliség 2009 május-júliusában: a vizsgált időszakban a 15-74 éves foglalkoztatottak száma 3 millió 811 ezer, a munkanélkülieké 407 ezer fő volt, a munkanélküliségi ráta 9,7 százalékot tett ki - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).