szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tőzsdén jegyzett Észak-magyarországi Áramszolgáltató Nyrt. (Émász) adózott nyeresége az első félévben 4,17 milliárd forint volt, ami 41,2 százalékkal kisebb az előző év hasonló időszakához képest - közölte az Émász a nemzetközi számviteli szabvány (IRFS) szerint készült konszolidált gyorsjelentésében kedden.

Az értékesítés árbevétele 22,3 százalékkal 48,39 milliárd forintra esett vissza. Az üzemi szintű nyereség az időszak során 68,4 százalékkal 2,22 milliárd forintra esett vissza, de ezt növelte a tőkemódszerrel elszámolt vállalkozások 3,59 milliárd forint profitja. Így az adózás előtti nyereség 4,89 milliárd forint lett, 42,5 százalékkal kevesebb a bázisnál.

Az Émász megjegyzi, hogy az áramfogyasztás a gazdasági válság hatására csak egyes vállalatoknál, és nem egész szektorokban csökkent jelentősen. A cégcsoportnál a késedelmes fizetések növekedésére lehet számítani, bár a kintlévőségek még nem emelkedtek számottevően. Hangsúlyozzák, hogy a társaság likviditási helyzete stabil, az első félévben a tavalyi év első feléhez képet több mint félmilliárd forinttal több, 2,2 milliárd forintot írt le a cég a nem fizető vevők tartozásai miatt.

Az Émász profitjából számolt egy részvényre jutó nyereség (EPS) 1369 forint volt, szemben az egy évvel korábbi 2326 forinttal. A társaság az első félévben 716 ezer megawattóra villamosenergiát adott el a lakossági felhasználóknak, 1,1 százalékkal kevesebbet, mint 2008 első felében. A nem lakossági fogyasztók felhasználása 54 százalékkal 490 ezer megawattórára zuhant a kereslet csökkenése miatt. Az Émász árameladása összességében 32,6 százalékkal 1,21 millió megawattórára esett vissza az első félévben az előző év hasonló időszakával összehasonlítva.

A német RWE-EnBW, valamint a Magyar Villamos Művek kisebbségi tulajdonában lévő Émász árambeszerzési portfolióját a Magyar Áramszolgáltató Kft. (MÁSZ) menedzseli. A MÁSZ másik tulajdonosa a Budapesti Elektromos Művek (Elmű), amely szintén az RWE-EnBW többségi és az MVM kisebbségi tulajdona. Az Émász és az Elmű közös beszerzése a költségek csökkentését és versenyképesebb értékesítési árakat tesz lehetővé - állapítja meg a jelentés.

Az Émász az első félévben 2,48 milliárd forintot fordított - döntően hálózatfejlesztési - beruházásokra. A társaság konszolidált mérlegének főösszege az időszak végén, 2009. június 30-án 84,46 milliárd forint volt, 1,5 százalékkal kevesebb, mint 2008. december 31-én. A 30,5 milliárd forint jegyzett tőkéjű Émász saját tőkéje a félév utolsó napján 46,3 milliárd forint volt, 2,8 százalékkal kevesebb a múlt év véginél.

Mérlegen kívül az Émász 12,9 milliárd forint garanciavállalásról számolt be. Ebből 3,53 milliárd forint az MVM Trade-nek adott garancia, a többit a tagvállalatoknak nyújtotta.

Az Émász részvényei a Budapesti Értéktőzsde B kategóriájában forognak. A keddi kereskedésben kora délelőtt mindössze 150 papír cserélt gazdát és az árfolyam 21 800 forint volt, ami 200 forinttal alacsonyabb a hétfői záróértéknél. Az elmúlt 52 hétben a részvény legmagasabb árfolyama 24 875 forint, a legalacsonyabb 15 250 forint volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!