szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az első félévben a külkereskedelmi mérleg 2,055 milliárd euró (606 milliárd forint) többletet mutatott, 1,766 milliárd euróval (534 milliárd forinttal) javult az egy évvel korábbihoz képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Elemzők szerint tartós lehet a külkereskedelmi aktívum.

A részletes adatok kismértékben elmaradnak az augusztus elején közölt előzetes számoktól, akkor a KSH január-júniusra valamivel nagyobb, 2,08 milliárd eurós (610,2 milliárd forintos) többletet közölt.

Az idén az első félévben a kivitel volumene 20, a behozatalé 25 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. 2008. első félévében a külkereskedelmi mérleg többlete 288 millió euró (72 milliárd forint) volt.

A 2009 első féléves forgalom forintban mért árszínvonala az előző év azonos időszakihoz viszonyítva exportban és importban is 6-6 százalékkal emelkedett, a cserearány gyakorlatilag nem változott. A forint a főbb devizákhoz képest 17, ezen belül az euróhoz mérten 14, a dollárhoz viszonyítva több mint 30 százalékkal gyengült.

A KSH adatai szerint az export 60 százalékát, az import közel felét kitevő gépek és szállítóeszközök forgalmának volumene 2009 első hat hónapjában az átlagnál még mindig nagyobb mértékben csökkent: az export 24, az import 27 százalékkal volt kevesebb a 2008 azonos időszakinál. Az árufőcsoporton belül a legnagyobb visszaesés a közúti jármű, valamint az energiafejlesztő gép és berendezés forgalmában mutatkozott: kivitelben 39, illetve 28, behozatalban 48, illetve 43 százalékos volt a volumencsökkenés.

A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 2009. január-júniusban az átlagnál kisebb mértékben csökkent: 16, illetve 21 százalékkal volt kevesebb, mint 2008 azonos időszakában. Az árufőcsoporton belül a legnagyobb visszaesést a vas- és acéltermékeknél regisztrálták: az export volumene 40, az importé 45 százalékkal mérséklődött.

A gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek exportja és importja ugyanakkor továbbra is 7, illetve 8 százalékos volumennövekedést mutat.

Az energiahordozók behozatalának volumene 2009 első hat hónapjában 34 százalékkal volt kevesebb, mint 2008 azonos időszakában. Ezen belül a kőolaj és kőolajtermékek importvolumene 26, a gázbehozatalé 50 százalékkal esett vissza, miközben a kőolaj és kőolajtermékek árszintje 31 százalékkal csökkent, a gázé viszont 53 százalékkal nőtt. A z energiabehozatalra fordított kiadások mérséklődése 230 milliárd forinttal javította az energiahordozók egyenlegét 2009 első félévében.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene a többi árufőcsoporttól eltérően, 2009 első félévében továbbra is növekedést mutatva 7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, míg az importvolumen 7 százalékkal esett vissza. A kivitel növekedésének legfőbb tényezője a gabona és gabonakészítmények 37 százalékos volumenbővülése volt.

Az Európai Unióba (EU) irányuló kivitel és az onnan érkező behozatal volumene 2009. január-júniusban 18, illetve 24 százalékkal volt kevesebb, mint az előző évben. A mérleg aktívuma az unió egészét tekintve 40 százalékkal javult az első félévben, és 1294 milliárd forintot ért el.

Az EU-n kívüli országokba irányuló export és az onnan érkező import volumene 2009. január-júniusban 27-27 százalékkal esett vissza az elmúlt év azonos időszakihoz képest. A külkereskedelmi mérleg hiánya a harmadik országos forgalomban 689 milliárd forint volt, ez 162 milliárd forinttal kevesebb, mint egy évvel korábban.

Tartós lehet a külkereskedelmi aktívum (Oldaltörés)



Az év további részében is marad a magyar külkereskedelmi mérleg jelentős aktívuma, mivel a továbbra is alacsony belső kereslet nem ösztönzi az importot, az export ugyanakkor stabilizálódni látszik - mondták el a szerdán közölt külkereskedelmi mérleg adatokról az MTI által megkérdezett elemzők.

Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője szerint az egyenleg jelentős javulása két tényezőnek tudható be: az exportnál jobban visszaeső importnak és a jelentősen javuló energiaegyenlegnek, ami az olajárak csökkenéséhez és a visszaeső energiafogyasztáshoz köthető.

A KSH adatai szerint az energiabehozatalra fordított kiadások mérséklődése 230 milliárd forinttal javította az energiahordozók egyenlegét 2009 első félévében. Az MKB elemzője kifejtette: az 1,766 milliárd euró, első féléves többlet kétharmada az energiaegyenleghez, többi része pedig főként a feldolgozóipari szektorokhoz köthető. Az ipari termelési adatokból már a szektor élénkülése látszik, és ez pozitívan hat az exportra és az importra is – mondta az elemző.

2009 további részében Kondrát Zsolt szerint tovább javul a külkereskedelmi mérleg, miközben a háztartások inkább megtakarítanak, visszafogják fogyasztásukat, és a beruházásokban sem lesz nagy felfutás, így az import továbbra is alacsony marad.

Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. makroelemzője szerint is folytatódik a külkereskedelmi mérleg javulása, hiszen látható, hogy a júliusi áfaemelés után olyan mértékben visszaesett a lakossági fogyasztás, hogy a következő hónapokban nem várható a belső kereslet megélénkülése.

Tavaly júliusban 365,1 millió euró (89,5 milliárd forint) volt a külkereskedelem hiánya, idén júliusban azonban ehhez képest határozott javulás várható. A gáztározók feltöltésének kezdete miatt idén már valószínűleg nem lesz ilyen nagymértékű a külkereskedelmi többlet, azonban az előző év azonos időszakaihoz viszonyítva még mindig tetemes lesz a javulás - mondta el Suppan Gergely. Hozzáfűzte: 2009-re körülbelül 3,5 milliárd euró többletet lehet látni jelenleg.

Az elemző szerint az exportnál már egyértelműen látszanak a stabilizálódás jelei, elmozdult a tavaszi mélypontról, és az őszi hónapokban tovább nőhet, bár éves összehasonlításban még mindig jelentős csökkenést mutat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

KSH: tovább javult a külkereskedelmi mérleg

A külkereskedelmi mérleg 323 milliárd forint (1,049 milliárd euró) aktívumot mutatott január-áprilisban, ami 237 milliárd forint (718 millió euró) javulás a 2008. január-áprilisi 86 milliárd forint (331 millió euró) aktívumhoz képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

MTI Gazdaság

KSH: tovább javult a külkereskedelmi mérleg

A külkereskedelmi mérleg január-májusban 456 milliárd forint (1,529 milliárd euró) aktívumot mutatott, az egyenleg 379 milliárd forinttal (1,228 milliárd euróval) javult az egy évvel korábbi 76 milliárd forintos (301 millió eurós) aktívumhoz viszonyítva – közölte a Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön az előzetes adatok alapján.

MTI Gazdaság

A külkereskedelem 619 millió euró többletet produkált március végéig

A hivatal május eleji gyorsjelentésében ennél kisebb, 609,3 millió euró (195,1 milliárd forint) aktívumot várt. Az idén január-márciusban a behozatal 13,228 milliárd euró volt, 28,5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, míg a kivitel 26,3 százalékkal mérséklődött, 13,847 milliárd eurót tett ki. Márciusban a behozatal 4,675 milliárd euró, a kivitel pedig 5,177 milliárd euró volt, így az egyenleg 502,6 millió euró volt.

MTI Gazdaság

KSH: júniusban javult a külkereskedelmi mérleg

A külkereskedelmi mérleg júniusban 154,9 milliárd forint (549,1 millió euró) aktívumot mutatott, az egyenleg 148 milliárd forinttal (518,3 millió euró) javult az egy évvel korábbi 6,9 milliárd forint (30,8 millió euró) többlethez viszonyítva - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatok alapján.

MTI Gazdaság

KSH: tovább javult a külkereskedelmi mérleg

A külkereskedelmi mérleg az idén az első öt hónapban 455 milliárd forint (1,528 milliárd euró) aktívumot mutatott, az egyenleg 379 milliárd forinttal (1,228 milliárd euróval) javult a 2008. január-májusi 76 milliárd forint (301 millió euró) aktívumhoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A most közzétett adatok megegyeznek a július elején közölt előzetes számokkal.

MTI Gazdaság

Az ipari termelés túljutott a mélyponton, a külkereskedelmi mérleg javult

Az ipari termelés visszaesése júniusban elérte a mélypontot, az év utolsó negyedévében akár egyszámjegyű is lehet, az év egészében 12-19 százalék között alakulhat, a külkereskedelmi mérleg pedig a félévi 2 milliárd eurós többlet után az év végére meghaladhatja a 3 milliárd eurót - mondták az MTI által megkérdezett elemzők.