A Montenegróban és Macedóniában kötött korrupciógyanús tanácsadói szerződések független belső vizsgálata évek óta tart, mint ahogyan a külső vizsgálatok is. A társaság eddig mintegy 20 milliárd forintot költött a vizsgálatokra, s csütörtökön közölte, hogy a belső vizsgálat alapján nem tudták azonosítani a végső haszonélvezőket, ám folyamatosan vizsgálják a rendelkezésre álló jogérvényesítési lehetőségeket.
A végleges jelentésben semmi sem utal arra, hogy a társaság jelenlegi felső vezetői vagy igazgatósági tagjai bármilyen szabályt megszegtek volna. A végleges jelentés kimondja, hogy a vizsgálat nem tárt fel macedón kormányzati tisztviselők, vagy politikai pártok vezetői által kapott kifizetéseket igazoló bizonyítékot.
A közlemény emlékeztet, hogy korábban a magyar Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) is nyomozást indított a társaságnál hűtlen kezelés gyanúja miatt, majd ezt kiterjesztette a munkavállalók személyes adataival a belső független vizsgálat keretében történt esetleges visszaélés vizsgálatára. Emellett a macedón belügyminisztérium, valamint az Amerikai Egyesült államok igazságügyi minisztériuma és tőzsdefelügyelete is vizsgálódik a társaságnál.
Ezek a hatósági vizsgálatok még nem zárultak le, így nem tudni, hogy mi lesz azoknak a végső kimenetele, illetve esetleges hatása a társaság pénzügyi beszámolóira vagy működési eredményeire. A hatóságok büntető vagy polgári jogi szankciókat alkalmazhatnak a Magyar Telekommal vagy leányvállalataival szemben, beleértve a pénzbüntetést is.
A vizsgálat szerint a montenegrói és macedóniai leányvállalatoknál egy sor szabálytalan tanácsadói szerződést kötöttek, amelyek nem törvényes üzleti célokat szolgáltak. Ezek alapján Montenegróban mintegy 7 millió euró, Macedóniában pedig 24 millió euró kifizetés történt. A Macedóniában 2000 és 2006 között kötött szerződéseket a társaság és a macedón leányvállalat felső vezetőinek egy kis csoportja hagyta jóvá, továbbá a vizsgálat azt is feltárta, hogy bizonyos korábbi munkavállalók szándékosan megsemmisítettek a Macedóniában folytatott tevékenységre vonatkozó dokumentumokat.
A közlemény arra is kitér, hogy a Magyar Telekom a független vizsgálat által korábban feltártak kezelésére javító intézkedéseket léptetett életbe, ezek magukban foglalták egyebek közt a belső kontroll folyamatainak felülvizsgálatát és továbbfejlesztését is. A társaság folyamatosan vizsgálja a társaságnak kárt okozó személyekkel és szervezetekkel szembeni jogérvényesítési lehetőségeket.