Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A kormány júliusi döntése alapján 2010 januárjától jelentősen megváltoztak a magánnyugdíjpénztárak portfóliójára vonatkozó szabályok.
A rendelkezés szerint a magánnyugdíjpénztárak a növekedési portfólió vagyonának 35, míg a kiegyensúlyozott és a klasszikus portfóliók vagyonának 20, illetve 5 százalékát tarthatják nem forintban denominált eszközökben, vagyis külföldi részvényekben és állampapírokban.
A taglétszámot és a vagyont illetően legnagyobb részt képviselő növekedési portfóliók esetében kétlépcsős megfelelést ír elő a jogszabály: 2009. december 31-ig volt megengedett a legfeljebb 45 százalékos devizaarány, a 35 százalékos limitet elég 2010. szeptember 30-ig teljesíteni.
A klasszikus és a kiegyensúlyozott portfóliók esetében 2009. december 31-ig kellett megfelelni az új jogszabályi követelményeknek.
Az MTI által korábban megkérdezett szakértők szerint a gyakorlatban nem várható óriási változás, mivel azon kasszáknál, amelyek 2008-ban még nem vezették be a választható portfoliót, 2008. december 31-én átlagosan 30 százalék volt a külföldi eszközök aránya, míg azoknál, amelyek már bevezették, 25 százalék. 2009. március végén, amikor már az összes pénztárnál kötelezően működött a választható portfólió, átlagosan a befektetések 28,85 százaléka volt devizaeszköz.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.