Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Januárban élénkült a Budapesti Értéktőzsde forgalma, kétszeres árfolyamértéken számolva 924 milliárd forint értékben születtek üzletek a részvénypiacon. Ez 53 százalékkal magasabb a decemberi rendkívül alacsony, 605 milliárd forintos forgalomnál – derül ki a BÉT hétfőn közölt havi statisztikájából, amely a brókercégek jelentésein alapul.
Tavaly januárhoz képest 63,5 százalékos bővülést mutat a forgalom, 2009 januárjában 565 milliárd forintot tett ki a részvénypiaci adásvétel.
A részvények forgalma a teljes azonnali piaci forgalom 98,5 százalékát adta januárban. Az összforgalom 938 milliárd forintot ért el, az előző hónaphoz képest 34 százalékkal emelkedett. Ez a részvények mellett magában foglalja a befektetési és kárpótlási jegyek, a certifikátok, az állampapírok, a vállalati kötvények és a jelzáloglevelek forgalmát is.
Az idén januárban erősödtek a részvényárak, a tőzsde hivatalos részvényindexe, a BUX a hónap utolsó kereskedési napján 21 831 ponton állt, 604 ponttal, 2,85 százalékkal magasabban a decemberi záró értékénél.
A brókercégek forgalmi listáján az első három helyen nem változott a sorrend az előző hónaphoz képest. Januárban az Erste Befektetési Zrt. bonyolította le a legnagyobb tőzsdei forgalmat, a társaság 233 milliárd forint értékben forgalmazott részvényeket. A forgalmi lista második helyén a Concorde Értékpapír Zrt. áll 119 milliárd forinttal, harmadik a Cashline Értékpapír Zrt. 86 milliárd forintos forgalommal. A negyedik és ötödik legnagyobb forgalmazó a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe és az UniCredit Bank Hungary volt 84 illetve 60 milliárd forintos részvény adásvétellel.
A származékos piacon januárban az előző hónapnál kevesebb deviza és részvény ügyletet kötöttek, míg a határidős BUX forgalma erősödött. A deviza kontraktusokkal 233 milliárd forint értékben kereskedtek a decemberi 371 milliárd forintos forgalom után. Az egyedi részvényekre 216 milliárd forint értékben született határidős ügylet az előző havi 330 milliárd forintos forgalom után. A határidős BUX forgalma 120 milliárd forint volt januárban, míg decemberben 93 milliárd forintot tett ki. Az áruszekcióban januárban 2,8 milliárd forint értékben kötöttek gabonaügyleteket a decemberi 8,8 milliárd forint után.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.