szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az első osztályú ingatlanok értékének és a befektetési piacok forgalmának fellendülése 2009 második felében jó hatással volt az európai hitelpiacokra – derül ki a CB Richard Ellisnek (CBRE) legfrissebb tőkepiaci elemzéséből.

A legfrissebb számok most először mutatnak pozitív változást 2008 eleje óta a bankok hozzáállásában Európa kereskedelmi ingatlanpiacain, bár ez egyelőre még csak a prémium kategóriára igaz. Az európai ingatlanpiac 2009 második felében megélénkült, elsősorban azért, mert nőtt a befektetők étvágya, és emelkedett az ingatlanok értéke. A fellendülést követően a pénzintézetek is nagyobb bizalommal állnak a hitelnyújtáshoz, ez viszont erősödő versenyhez vezetett azon finanszírozók körében, akik javítottak hitelezési feltételeiken az első osztályú ingatlanokkal fedezett hitelek esetében.

Az első osztályú ingatlanokra és bérlőkre vonatkozó legfontosabb hitelfeltételek nagymértékben javultak ez elmúlt hónapokban. A hitelösszeg maximális összege általánosan emelkedett, az idegen/saját tőkeérték maximális aránya (loan-to-value) pedig nagyjából 60-70 százalékra nőtt első osztályú ingatlanfedezet esetén, miközben a kamatfelár a legtöbb piacon csökkenésnek indult. Különösen szembetűnő, hogy a trend nem csupán az Egyesült Királyságra korlátozódik: Olaszországban, Hollandiában és Spanyolországban is 65-70 százalékra nőtt az idegen/saját tőkeérték maximális aránya.

Az első osztályú ingatlanok körén kívüli hitelezés továbbra is korlátozott, azok a bankok, amelyek hajlandóak az első osztályú ingatlanok piacán kívül finanszírozni, sokkal szigorúbb feltételeket támasztanak, és a kamatfelár is jelentősen nagyobb. Az európai ingatlanfinanszírozás pozitív változása a magyar, valamint a közép- és kelet-európai piacokra is begyűrűzik majd, erre azonban egyelőre még várni kell a CBRE szerint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Sokkal kevesebb tőke jön a budapesti ingatlanpiacra

Az idén októberig mindössze 90 millió eurót fektettek be a budapesti ingatlanpiacon, ezzel szemben tavaly 470 millió eurót, 2007-ben pedig 2 milliárd eurót - mondta Tim O'Sullivan, a CB Richard Ellis ingatlanbefektetési vezetője.

MTI Gazdaság

CBRE: Budapesten jelen van a kereskedelmi láncok 26 százaléka

A világ vezető kiskereskedelmi cégeinek 26 százaléka van jelen Budapesten, ezzel a magyar főváros az 56. helyet foglalja el a CB Richard Ellis (CBRE) ingatlan-tanácsadó cég 163 városból álló listáján, amely aszerint rangsorolja a városokat, hogy mennyire kedvelik azokat a nemzetközi kiskereskedelmi láncok.

hvg.hu Gazdaság

A gyűjtőalapok az ipari és logisztikai ingatlanbefektetések felé fordulnak

A európai ingatlanpiacon az elmúlt másfél év során tapasztalt lanyha befektetői aktivitás ellenére az ipari és logisztikai szektor iránt továbbra is jelentős az érdeklődés a CB Richard Ellis (CBRE) legújabb kutatása szerint. A logisztikai szektor még mindig viszonylag biztos bevételt nyújt, így vonzó lehet a kevésbé kockázatos eszközöket kereső befektetők számára.