szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Továbbra is negatív előjelű figyelőlistán tartja Görögország közepes befektetői szuverén adósosztályzatát a Standard & Poor's, amely szerdai elemzésében nem zárta ki, hogy a görög besorolások rövid időn belül tovább romolhatnak, egyszerre akár több fokozattal.

A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja Londonban közölte: a negatív megfigyelés érvényben tartása azt jelenti, hogy egy hónapon belül lehetséges Görögország újbóli visszaminősítése, egy vagy két osztattal. Az S&P szerint a görög gazdaság reál- és nominális növekedési kilátásait terhelő, lefelé ható kockázatok miatt valószínűleg növelni kell az államháztartási konszolidáció mértékét, ami kérdésessé teszi az "ambiciózus" költségvetési célok teljesítését. Ráadásul a gyenge külső keresleti helyzet deflációs nyomás kialakulásának veszélyével is jár, ami még tovább súlyosbíthatja az ország gazdasági bajait. 

A cég szerint ha az EU vagy az euróövezet nyújt is pénzügyi segítséget Görögországnak, annak feltétele jó eséllyel az lenne, hogy a görög kormány a bejelentett konszolidációs intézkedések zömét minél előbb hajtsa végre. A közvetlen pénzügyi segítség lehetőségéről és esélyeiről megoszlanak a citybeli vélemények.

Otmar Issing, az euróövezeti jegybank (EKB) volt igazgatótanácsi tagja a Financial Timesban Görögország esetleges kisegítéséről a minap azt írta: a más EU-országoktól vagy uniós intézményektől érkező közvetett vagy közvetlen pénzügyi segítség uniós szerződéseket sértene, és az euróövezet alapelveit kezdené ki. Issing szerint ha Görögországot most kisegítik, akkor "átszakad a gát ... egy olyan ország megsegítése után, amelyik megsértette a szabályokat, lehetetlenné válna a segély megtagadása más (euróövezeti) tagállamoktól". 

A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő nemrégiben kiadott londoni elemzése szerint azonban "nehéz elképzelni", hogy azok a kormányok, amelyek Magyarországot és Lettországot is kisegítették, szükség esetén megtagadnák a likviditási támogatást egy euróövezeti tagállamtól. A Moody's az egyetlen a három nagy hitelminősítő közül, amelyik még az elsőrendű "A" sávban tartja a görög adósosztályzatot. 

A Standard & Poor's decemberben vonta meg az "A" kategóriás elsőrendű adósi minősítést a súlyos adósság- és államháztartási gondokkal küszködő Görögországtól, közepes befektetői "BBB plusz" szintre süllyesztve a hosszú futamú görög adósosztályzatot, amely változatlanul negatív megfigyelés alatt maradt. Ha az S&P innen még két fokozattal lejjebb viszi a besorolást, Görögország a befektetői sáv aljára, a spekulatív osztályzati kategória határára kerülne. 

Tavaly egy másik nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings is visszaminősítette Görögországot a "BBB" kategóriába, szintén "BBB plusz"-ra gyengítve a görög osztályzatot. Görögország az első - és eddig az egyetlen - olyan euróövezeti tagállam, amelyet több hitelminősítő is visszasorolt a közepes "BBB" osztályzati sávba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Görög lecke: miért oly hevesen, és merre pörög a hellén válság?

Egyes elemzők szerint csak figyelemelterelés a görög válság fókuszban tartása, mások viszont már az euróövezet jövőjét féltik a túlköltekező, de az egyensúly helyreállításához szükséges szankcióktól vonakodó hellénektől. Az eurózóna központi országainak adófizetői pedig még a gondolatától is irtóznak, hogy ők nyúljanak a zsebükbe a felelőtlen balkáni pénzszórás miatt. Hogy is áll a helyzet valójában, kinek és miért van oka félni?

hvg.hu Gazdaság

"A vér, veríték és könnyek" programja várhat Görögországra

Az EU-országok pénzügyminisztereinek keddi brüsszeli tanácskozása előtti estén Görögország beleegyezett abba, hogy március közepén újabb intézkedéseket tesz, ha a jelek arra mutatnak, hogy az addig meghozott döntésekkel nem sikerül elérni a célul kitűzött deficitlefaragást.

MTI Gazdaság

Athén több támogatást, az EU erőteljesebb deficitcsökkentést vár

Az euróövezeti országok pénzügyminisztereinek hétfő esti brüsszeli tanácskozása előtt a görög pénzügyminiszter kézzelfoghatóbb uniós támogatást sürgetett nehéz pénzügyi helyzetbe került országa számára, miközben az EU-partnerek keményebb kiadáscsökkentő intézkedésekre buzdították Athént.