szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A GKI Gazdaságkutató Zrt. az Erste Bank együttműködésével készítette el előrejelzését, amely szerint a magyar gazdaságban 2010-ben véget ér a recesszió. A külső egyensúlyban ismét aktívum keletkezik, s ha ehhez megvan a kormányzati akarat, akkor elérhető az országgyűlés által elfogadott költségvetési hiány.

A magyar gazdaság iránti nemzetközi bizalom 2010 közepétől jelentősen javul. Miközben a jegybanki alapkamat 9,5 százalékról 5,75 százalékra csökkent, az árfolyam nagyobb kilengések nélkül 270 forint/euró körül ingadozik. Nincs szükség az IMF-hitelkeret teljes lehívására, sikeres volt a magyar euró- és dollárkötvény-kibocsátás, s a görög válság sem hatott negatívan a magyar gazdaság megítélésre. Sőt, a magyar kiigazítást sokan példaként állítják a nagy hiánnyal most szembesülő országok elé. A recesszió azonban már hét negyedéve tart, s az Európai Unióhoz viszonyítva két negyedévvel később, csak 2010. I. negyedévében ér véget Magyarországon. Éves átlagban azonban még 2010 egészében is csak stagnálás várható. A fogyasztás még tovább csökken (durván 1százalékkal), s a beruházások (főleg az EU által támogatott infrastrukturális  fejlesztések) is csak szerényen, körülbelül 3 százalékkal emelkednek.

Bár az EU-ban már 2009 III. negyedévében emelkedett a GDP a II. negyedévhez képest, a IV. negyedévi, mindössze 0,1 százalékos emelkedés a növekedés törékenységét jelzi. Arra utal, hogy az eddigi európai növekedés részben készlet-feltöltés, részben a költségvetési kiadásokkal folytatott élénkítés (például roncsprémium) eredménye volt, s még bizonytalan, hogy mindezek hatására mennyire indultak be öngerjesztő folyamatok. E kételyek ellenére az európai konjunktúra javulása tény, s ennek megfelelően a magyar export 2009 decemberében már 9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi, igaz nagyon alacsony szintet.

Az idei I. negyedévben az ipar és az építőipar teljesítménye már várhatóan kissé meg fogja haladni az egy évvel korábbit. A munkanélküliség azonban még emelkedni fog, számos, tartalékait tavaly felélő cég ugyanis további leépítésre, netán megszűnésre kényszerül. A foglalkoztatottak száma 2009 végén 98 ezerrel maradt el az egy évvel, 126 ezerrel a két évvel korábbitól. A munkanélküliségben 2010-ben a II. negyedévtől várható – kezdetben szezonális okokból – némi javulás, de éves átlagban folytatódik a romlás. Biztató, hogy az iparban és a kereskedelemben már alig több a létszámcsökkentést, mint a létszámnövelést tervező cégek száma.

A jelenlegi és a következő kormány 2010-ben szigorú fiskális és jövedelempolitikát kényszerül folytatni, ami lazuló monetáris politikára ad esélyt. A 2010-es költségvetési törvény 3,8 százalékos államháztartás hiánnyal számol. Ez – kormányzati akarat és nagyon fegyelmezett költségvetési politika, esetleg kisebb korrekció esetén – a nemzetközi szervezetek szerint is elérhető. E szervezetek feltehetőleg csak akkor tolerálnának egy 5 százalék körüli idei hiányt, ha az egyszeri konszolidációs kiadásoknak lenne a következménye, s garanciákat látnának ezek újratermelődésének megakadályozására.

A magyar gazdaság külső egyensúlya 2009-ben látványosan javult. Ez a belső felhasználás (fogyasztás, beruházás) csökkenése miatt visszaeső importtal, és az EU források némileg gyorsuló beáramlásával magyarázható. A folyó fizetési és tőkemérleg a 2008. évi 6,6 milliárd eurós deficit után 2009-ben és 2010-ben is 2,8 milliárd euró körüli aktívummal zár. Az ország külföldi adósság-állománya jelentősen csökken.

 

[[ Oldaltörés (Máodik oldal - A GKI prognózisa: csak a számok) ]]

 

A GKI prognózisa a magyar nemzetgazdaság  2009-2010. évi folyamatairól

 

2008.

2009.

2010. (előrejelzés)

A GDP volumenindexe (%)

100,6

93,7

100

Az ipari termelés indexe (összehasonlító áron, %)

98,9

82,3

103,5

Nemzetgazdasági beruházások indexe (összehasonlító áron, %)

97,0

91,4

103

Az építési-szerelési tevékenység indexe (összehasonlító áron, %)

94,9

95,7

103

A kiskereskedelmi forgalom volumenindexe (%)

98,2

94,8

99

A kivitel változásának indexe (folyó áron, euróban, %)

105,6

81,3

104

A behozatal változásának indexe (folyó áron, euróban, %)

105,6

74,8

106

A külkereskedelmi mérleg egyenlege (milliárd euró)

-0,2

4,6

3,7

A folyó fizetési és tőkemérleg együttes egyenlege (milliárd euró)

-6,6

2,8*

2,8

Az euró átlagos árfolyama (forint)

251,2

280,6

265

Az államháztartás hiánya (pénzforgalmi szemléletben, helyi önkormányzatok nélkül, milliárd forint)

909

918,6

880

A bruttó átlagkereset indexe

107,5

100,5

101

Fogyasztói árindex

106,1

104,2

104,3

Fogyasztói árindex az időszak végén (előző év azonos hónap = 100)

103,5

105,6

103,3

Munkanélküliségi ráta az időszak végén (%)

8,0

10,5

10,5

* A GKI becslése

A tényadatok forrása: KSH, MNB, PM

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

GKI: gazdasági kilátásaink enyhülő pesszimizmussal

Februárban kissé tovább javult a GKI konjunktúraindexe, de még mindig nem érte el a válság előtti szintet. A GKI Gazdaságkutató Zrt. által – az Európai Unió támogatásával – készített felmérés szerint februárban az üzleti szektorban és a fogyasztók körében is folytatódott a bizalmi indexek 2009. május óta tartó emelkedése.

hvg.hu Gazdaság

Már a versenyképesség sem az, ami volt. De mi van akkor velünk?

A GKI Gazdaságkutató Zrt. és a Microsoft minap közösen jelentette meg a 2009-es Versenyképességi Évkönyvet. A tanulmánykötet már a versenyképesség fogalmára is egy kritikusan átértékelt, bővített értelmezést javasol, hiszen ami korábban nagy előnynek számított, most hirtelen hátránnyá, kockázattá, kitettséggé, sebezhetőséggé vált. Vajon az új koordináta rendszerben hol tart Magyarország?

MTI Gazdaság

GKI: idén húszezer lakás épülhet Magyarországon

Kicsivel a mélypont felett stagnál az utóbbi két negyedévben a GKI, valamint az Ingatlan és Befektetés szaklap fővárosi ingatlanindexe, a tavaly júliusi mínusz 33,4 pontos negatív csúcsról októberben mínusz 28,6 pontra emelkedett, majd az idén januárban mínusz 29,2 pontra csökkent a mutató – mondta Akar László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. csoport-vezérigazgatója.

hvg.hu Gazdaság

A hazai nagy ipari cégek már a termelés bővülésére számítanak

Enyhe emelkedéssel kezdte az évet a GKI konjunktúra-index (szezonális hatásoktól megtisztított értéke). A várakozások sokkal kevésbé pesszimisták az egy évvel korábbinál, kedvezőbbek a 2008 októberinél is, de még nem érték el a válság előtti utolsó „békehónapra”, 2008 szeptemberére jellemző értéket.

hvg.hu Gazdaság

Fellazított költségvetés és a következmények

A magyar gazdaság 2010-ben stagnálás körüli állapotban lesz, kilábalás, szerény növekedés csak a második félévben várható – állapítja meg a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült legfrissebb előrejelzése.