szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A fogyasztói árak az idén februárban 5,7 százalékkal emelkedtek az előző év februárjához viszonyítva, és 0,3 százalékkal haladták meg az ez év januári szintet – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Londoni elemzői körök 6,09 százalékos, a budapestiek 5,9 százalékos 12 havi inflációt vártak februárra. A fogyasztói árak januárban az előző hónaphoz képest 1,4 százalékkal, 12 havi összevetésben 6,4 százalékkal nőttek. Az idei év első két hónapjában átlagosan 6,1 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában. Tavaly februárban a 12 havi árváltozás 3,0 százalék, az egyhavi 1,0 százalék volt.

A most közölt 2010. februári adatok szerint a harmonizált fogyasztói árak (amelyeket az Eurostat használ) egy hónap alatt 2 százalékkal, 12 hónap alatt 5,6 százalékkal emelkedtek.

A szezonálisan kiigazított maginfláció egy hónap alatt 0,1 százalékkal csökkent, 12 havi összevetésben 4,8 százalékkal emelkedett. A nyugdíjas kosár alapján számított infláció egy év alatt 4,7 százalékkal nőtt.

Februárban – januárhoz viszonyítva – az élelmiszerek árai 0,3 százalékkal növekedtek, ezen belül az idényáras élelmiszereknél (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 5,7 százalékos áremelkedést regisztráltak, ugyanakkor 2,6 százalékkal csökkent a csokoládé és  a kakaó, 2,4 százalékkal a péksütemények ára.

Egy hónap alatt legnagyobb mértékben a szerencsejáték (9,2 százalékkal), és a távolsági utazás (9,1 százalékkal) árai nőttek. A vezetékes gáz ára 2,2 százalékkal emelkedett, miközben a távfűtésé 3,4 százalékkal csökkent.

A 12 havi árváltozások elemzésekor az látszik, hogy az élelmiszerek az átlagnál kisebb mértékben, 2,1 százalékkal emelkedtek. Ezen belül a kávé 12,8, a tojás 9,7, a házon kívüli étkezés 6,6 százalékkal. Ugyanakkor árcsökkenést regisztráltak az étolajnál (7,8 százalék), a lisztnél (7,4 százalék), a tejnél (6,1 százalék) és a cukornál (5,7 százalék).

A szeszes italok és a dohányáruknál egy év alatt az árak 11,1 százalékkal nőttek, az egyéb cikkeknél pedig 11,0 százalékkal. Ez utóbbi csoporton belül a járműüzemanyagok árai 22,3 százalékkal a gyógyszerek árai pedig 8,9 százalékkal drágultak.

A szolgáltatásoknál a 12 havi árnövekedés 6,0 százalék volt, ezen belül a távolsági utazásnál 15,5 százalékos, a szemétszállításnál 11,9 százalékos, a helyi tömegközlekedésnél 9,8 százalékos. A csatornadíj 7,3 százalékkal, a vízdíj 6,8 százalékkal drágult egy év alatt.

A KSH kimutatása szerint a tartós fogyasztási cikkek árai 3,4 százalékkal emelkedtek 12 hónap alatt, a háztartási energia árai pedig 3,2 százalékkal. Az utóbbi csoporton belül az elektromos energia ára 12,3 százalékkal nőtt, a távfűtésé 20,5 százalékkal csökkent.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Lassan kolbászból lehet a kerítés, az ugyanis alig drágult

A fogyasztói árak 0,3 százalékkal csökkentek augusztusban az egy hónappal korábbihoz képest, és 5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Az elemzők előzetesen 5,71 százalékos 12 havi inflációt vártak. Idén az első nyolc hónapban átlagosan 3,8 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.

MTI Gazdaság

Az éves infláció 3,4 százalék

A fogyasztói árak áprilisban 0,8 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 3,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.