szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Évek óta az a tapasztalat külföldön és Magyarországon egyaránt, hogy a vállalatok a transzferárazást tekintik a legkomolyabb adózási problémának, s a kérdéskör jelentősége az elmúlt évek során egyre nagyobb szerepet kapott az APEH ellenőrzési gyakorlata és a recesszió hatásainak következményeként – hangzott el a BDO Magyarország „Transzferárak 2010” című konferenciáján.

„A transzferárazással összefüggő dokumentációs kötelezettség ellenőrzése során a vizsgálatok 75 százaléka tárt fel valamilyen mulasztást 2009-ben, s a kirótt bírságok összege néhány esetben megközelítette a húszmillió forintot” – mondta el a konferencián Boros Richárd, az APEH Közép-magyarországi Regionális Igazgatóságának főosztályvezetője.

A transzferár – az OECD irányelvei szerint – a multinacionális vállalatok belső elszámolóára, az az ár, amelyen egy vállalkozás árukat vagy immateriális javakat ad át, illetve szolgáltatásokat nyújt kapcsolt – a vállalatcsoporton belüli – vállalkozásoknak. A jellemző ügyletek a BDO tapasztalatai szerint többek között az eladási vagy gyártási célú termékbeszerzésekhez, a gyártáshoz, a holding szolgáltatások igénybevételéhez, a kölcsönökhöz, illetve az üzletág-értékesítéshez kapcsolódnak. 

„A szokásos piaci ár nyilvántartásokat az adóhatóság árgus szemmel figyeli, s a formai elemek meglétének vizsgálata mellett egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a tartalmi ellenőrzések is. Tapasztalataink szerint az utóbbiak aránya már jelenleg is az összes vizsgálat 30 százalékát teszik ki” – mondta el Sóki Zsolt, a BDO partnere.
    
„Évről-évre növekszik a transzferár ellenőrzések száma, s az APEH idén is kiemelt célnak tekinti e terület mélyreható vizsgálatát. A következő időszakban nőhet a nemzetközi vonatkozású esetek száma is. A gazdasági válság nyilvánvalóan hatással lehet az árak, így a transzferárak alakulására is, ezért fontos, hogy amennyiben ezekben változás következik be, azt részletesen érdemes megindokolni a nyilvántartásban” – hívta fel a figyelmet Boros Richárd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Május 31.: mire csap le az adóhivatal?

Május utolsó napja a társasági adóbevallás benyújtásának határideje. A kapcsolt vállalkozásoknak legkésőbb a bevallás benyújtásának időpontjáig kell elkészíteniük az úgynevezett transzferár-dokumentációkat, máskülönben több millió forintra bírságolhatja őket az APEH. Hogyan zajlik az ellenőrzés, mire csap le az adóhivatal?

Vállalkozás

Transzferár: mekkora terhet ró az adózóra?

Milyen adatbázisokat és miként kell használni a transzferár-nyilvántartásban szereplő szokásos piaci ár meghatározásához? Mibe köthet bele az APEH, milyen kötelezettsége van a cégnek és hogy csinálják ezt Németországban?

hvg.hu Vállalkozás

Mire ugrik újabban az APEH?

Az újonnan bevezetett, egymástól sokszor eltérő transzferár-előírások új adókockázatoknak teszik ki a cégeket - derül ki az Ernst&Young legújabb, 49 ország adóhivatalának ellenőrzési gyakorlatát vizsgáló felméréséből. Magyarországon leginkább a vállalatcsoporton belüli szolgáltatásokat és a szellemi javak átadását ellenőrzik a revizorok.

Vállalkozás

Milyen veszélyeket rejtenek a láthatatlan ügyletek?

Habár a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) irányelveinek hetedik fejezete behatóan foglalkozik annak a kérdésnek a megválaszolásával, hogy mely esetekben történik csoporton belüli szolgáltatásnyújtás, néhány ügylet még így is elkerüli a cégek és tapasztalt tanácsadóik figyelmét.

hvg.hu Vállalkozás

A legrizikósabb APEH-ellenőrzések 2010-ben

A cégek többsége a transzferár-, illetve az áfa-szabályozás területeit jelölte meg legfontosabb idei kihívásaként abban a felmérésben, amelyet több mint félszáz hazai nagyvállalat, illetve Magyarországon is aktív multinacionális társaság közel száz vezető képviselőjének válaszai alapján állított össze a Deloitte.