szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem szabad felhigítania Görögországnak az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) a segélycsomag fejében kötött megállapodást – jelentette ki az osztrák pénzügyminiszter kedden a nagyszabású görögországi tüntetésekkel kapcsolatban.

 

AP

Mint mondta, a görögországi utcai tiltakozásokat illetően „fogytán van a türelme”, és ez így van „általában Európában is”. Az athéni kormánynak meg kell értetnie a lakossággal, hogy az intézkedések szükségszerűek. A takarékossági lépéseket semmi esetre sem mérsékelheti Athén, máskülönben az EU és az IMF leállíthatja a segítségnyújtási programot – mondta Josef Pröll újságírók előtt.

A miniszter szerint nem férhet kétség ahhoz, hogy „következményei” lesznek a görög hiány elszabadulásának. „Szoros, folyamatos költségvetési ellenőrzésre” van szükség az Európai Unióban, a minisztereknek haladéktalanul párbeszédet kell kezdeniük erről – jelentette ki.

Ausztria 2,28 milliárd euróval vesz részt a Görögországnak nyújtandó, 2012-ig kiterjesztett segélycsomagban. Ewald Nowotny, az osztrák központi bank elnöke egy előző heti nyilatkozatában úgy ítélte meg, hogy a görög válság viszonylag kevés hatással van az osztrák bankokra.

A pénzügyminiszter mindamellett rámutatott, hogy egy államcsőd esetén elveszne az osztrák bankok ötmilliárd eurós görögországi kitettsége, s attól is tartani lehetne, hogy az államcsőd „futótűzként” más országokra is átterjedne.

Az öt osztrák nagybank hétfőn, a pénzügyminiszter kezdeményezésére tartott egyeztetés keretében vállalta, hogy a segélyprogram végéig nem érvényesíti Görögországgal szembeni követeléseit és hogy görög állampapírjaikat sem értékesítik. Új kölcsönöket nem nyújtanak az államnak, de hogy jegyeznek-e ezalatt az idő alatt új állampapírokat, azt maguk döntik el a bankok.

A Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió, valamint Görögország között létrejött megállapodás alapján Athén három év alatt összesen 110 milliárd euró pénzügyi támogatáshoz juthat. Ennek nagyobb részét - kétoldalú alapon – az euróövezet más országai nyújtják, míg a Nemzetközi Valutaalap hozzájárulása 30 milliárd eurót tesz ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Görögország másfél évig rendben lesz?

A Görögország támogatását célzó nemzetközi pénzügyi segélycsomag célja az volt, hogy ne kelljen az országnak 18 hónapig a piachoz fordulnia - jelentette ki a Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatója.

Gazdaság

Megszorítások: a magyar modellt követik a görögök

A magyar megszorító intézkedésekhez hasonlóakra kell számítaniuk a görögöknek is, miután a hétvégén megállapodtak a mentőcsomagról. A görög dráma végén a várt feloldás egyelőre elmaradt, a befektetők ugyanis feltehetőleg attól tartanak, hogy még lesz egy-két felvonás más országokban.

MTI Gazdaság

110 milliárd euró: az összes nagykutya támogatja a görög segélyt

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) várhatóan a jövő héten jóváhagyja a görög segélyt – közölte vasárnap Dominique Strauss-Kahn, a washingtoni székhelyű pénzintézet főigazgatója. Barack Obama amerikai elnök is üdvözölte a Görögországnak nyújtandó pénzügyi támogatást. Kifejtette, hogy a Görögországnak nyújtandó nemzetközi támogatás hozzá fog járulni az euró stabilitásához és segíteni fog a globális gazdasági felépülésben.