szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az európai kötvénypiaci szereplők az összes adósi kategória közül az egykor biztos menedéknek tekintett államok helyzetét tartják immár a legbizonytalanabbnak – áll a Fitch Ratings hétfőn Londonban kiadott elemzésében, amely szerint az adósságpiaci befektetői körben komoly aggodalom forrása a szuverén adósságproblémák járványos terjedésének lehetősége.

A legnagyobb európai hitelminősítő negyedévente méri fel, hogy az európai kötvénypiaci befektetők hogyan ítélik meg a különböző kibocsátói kategóriákat. A legújabb vizsgálat hétfőn ismertetett eredményei szerint az adósságpiaci szereplők 70 százaléka véli úgy, hogy jelenleg az államadósok néznek szembe a legnagyobb refinanszírozási kihívásokkal.

A Fitch a szuverén adósokkal kapcsolatos befektetői félelmek illusztrálására kiemeli, hogy például a nem befektetői besorolású kereskedelmi adósok esetében a megkérdezett befektetők mindössze 6 százalékának vannak refinanszírozási aggodalmai.

David Riley, a Fitch Ratings szuverén adósbesorolásokért felelős vezérigazgatója a felméréshez fűzött kommentárjában megjegyezte: a globális pénzügyi válság mélypontján a szuverén adósoknak kedvezett a befektetői menekülés a biztonságos konstrukciók felé, a befektetők azonban most már az egyes kormányok rekord hitelfelvételeit tekintik a piaci stabilitás és a gazdasági kilábalás legfőbb kockázati tényezőjének.

A Fitch becslése szerint az európai kormányoknak az idén 2200 milliárd euró (több mint 600 ezer milliárd forint) új kölcsönt kell felvenniük a nagy deficitek és a már meglévő adósságok finanszírozására. Ez valamivel nagyobb hiteligény, mint a tavalyi, tavaly azonban évtizedek óta nem látott mennyiségű új adósságot bocsátottak ki az európai országok – áll az elemzésben.

A hitelminősítő szerint jóllehet a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az euróövezeti jegybank (EKB) és az EU által összerakott stabilizációs csomag mérsékelni fogja az euróövezeti államadósok sérülékenységét a „bizalmi sokkoktól” és a szélsőséges piaci kilengésektől, a befektetői bizalom azonban mindaddig törékeny marad, amíg a piac nem lát érdemi konszolidációs lépéseket az európai kormányok – köztük az új brit kormány – részéről, és amíg a gazdasági kilábalás nem válik biztossá.

A stabilizációs programmal szembeni piaci bizalomhiányra más nagy londoni házak is felhívták a figyelmet.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének szintén hétfőn kiadott helyzetértékelése kiemeli, hogy a kockázatosabbnak tekintett piacok a stabilizációs csomag május 9-i bejelentése és a múlt hét utolsó kereskedési napja között az április közepén indult eladási hullám árfolyam-veszteségeinek kevesebb, mint a felét nyerték vissza.

A JP Morgan által a különböző befektetési kategóriák árfolyamindexeiből kalkulált kimutatás szerint az európai piacok a veszteségek 45 százalékát dolgozták le múlt péntekig, az amerikai piacok azonban csak 33 százalékot hoztak be.

A Fitch Ratings negyedéves befektetői felmérésének hétfőn ismertetett eredményei szerint az európai piaci szereplők 73 százaléka számol a szuverén adósok adósságpiaci kondícióinak romlásával.

A jövőbeni befektetési döntésekre vonatkozó kérdésre a befektetők 46 százaléka válaszolta azt, hogy az államadósságot tartja a legkevésbé vonzó befektetési konstrukciónak.

Az európai adósságpiaci szereplők komolyan tartanak a járványveszélytől is. A felmérésbe bevont befektetők 90 százaléka tartja úgy, hogy magas a szuverén adósságproblémák által az európai adósságpiacokra jelentett kockázat - áll a Fitch hétfői londoni ismertetésében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Fitch: bennünket meghagytak a negatív listán, a románok viszont stabilak lettek

Kelet-Európában már „látszik a fény az alagút végén”, és a térség egészében az idén ismét gazdasági növekedés lesz – hangzott el a Fitch Ratings kedden Londonban rendezett éves helyzetértékelő konferenciáján. A cég szakértői szerint a görögországi fejlemények várhatóan nem okoznak érdemi késést az euróövezet bővítésében az eddig valószínűsített menetrendhez képest.

MTI Gazdaság

A Fitch leminősítette Portugáliát

Leminősítette szerdán az euróövezeti tag Portugália egyénként magasan elsőrendű hosszú futamú adósbesorolását a Fitch Ratings, a portugál költségvetés és a gazdaság gyengeségeire hivatkozva.