Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
„Nem professzionális start” címmel elemzésben foglalkozott az új kormány hivatalba lépése utáni magyarországi helyzettel csütörtökön a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
A konzervatív német napilapban Michaela Seiser bécsi keltezésű írásának bevezetőjében emlékeztetett, hogy a jobboldali konzervatív Fidesz az áprilisi választásokon kétharmados többséget szerzett. Az elmúlt héten ugyanakkor a kormánypárt elnökhelyettese "meggondolatlan" nyilatkozatot tett, amikor a magyar pénzügyek állapotát a görög pénzügyi helyzethez hasonlította. Kósa Lajos nyilvánvalóan nem tudta, mit tett. Az államcsődre utaló kijelentéseivel senkinek nem akart ártani − sajnálkozott a Fidesz vezető politikusa. Megállapítása azonban nemcsak Magyarországnak ártott, hanem a közös európai valutának, az eurónak is − mutatott rá Seiser.
A német újság elemzője a továbbiakban arról írt, hogy ténylegesen jelentős különbségek vannak Görögország és Magyarország között. Emlékeztetett arra, hogy Magyarország másfél évvel ezelőtt ugyan a fizetésképtelenség határán állt, azóta azonban sikeres szanálási munkát végzett. A lap ismertette az elért eredményeket, kiemelve, hogy a költségvetési deficit − a bruttó nemzeti termék tervezett 4 százalékával − jóval alacsonyabb lesz, mint a görög.
Utalt arra is, hogy noha az állam eladósodását illetően Magyarország az európai uniós tagállamok rangsorában rossz, de mégis lényegesen jobb pozícióban van, mint Görögország. Ráadásul a magyarok már maguk mögött hagyták a recessziót, amit Görögország nem mondhat el. Ezen kívül Magyarország − amely nem tagja az euróövezetnek − nincs ugyanolyan nyomás alatt, mint Görögország, amely a pénzpiacokon kénytelen refinanszírozni magát − emlékeztetett a többi között az újságíró.
Ezeket a különbségeket a Fidesz figyelmen kívül hagyta, csak hogy a sokat szenvedett lakosságot felkészítse a további terhekre − fogalmazott Seiser. A kormány a választások előtt átfogó adócsökkentést ígért. Most lépéskényszerben van, miközben játéktere meglehetősen szűk − értékelte a cikkíró, aki szerint az események azt mutatják, hogy az új magyar kormány kockázatos módon érzéketlenül viselkedik a pénzpiacokkal szemben. Pedig fontos a piacok bizalmának megszerzése, mert lakosság számára az euróban, illetve svájci frankban fennálló hitelek miatt magas az árfolyamkockázat − írta a konzervatív napilap elemzője.
Az ilyen ügyleteket a jövőben erősen korlátozni akarják. Mindez ugyan támadás a lakosság nagykorúsága ellen, ám az említett hitelek Magyarországon sok család számára gyakran már kezelhetetlen kockázatokat okoztak − emlékeztetett a tudósító, hozzátéve: a kormány ezért a beavatkozást indokoltnak tekinti.
A korlátozott fiskális játéktér ellenére a Fidesz be akarja bizonyítani, hogy van lehetőség adókedvezményekre. A bejelentett, egységesen 16 százalékos jövedelemadó-kulcs komoly munkaösztönző. A kisvállalkozások társasági adójának 10 százalékra történő csökkentése pedig segíti őket a telephelyek kelet-európai versenyében. A költségvetés szanálásához jelentősen hozzájárulhat a tervezett bankadó, amelyet időközben egyre több helyen vetnek ki Európában. Mindazonáltal az intézkedés megdrágíthatja a hiteleket, és ezáltal fékezheti a beruházásokat és a belső keresletet.
Seiser szerint egyelőre nem világos, hogy a rendszerváltás után a szociális piacgazdaság megvalósításában mintadiáknak számító Magyarországon milyen gyorsan csökkenthető az adóteher a régióban szokásos mértékre. Az adórendszer reformjával a magyar kormány egyszerűsítést és ezáltal kevesebb bürokráciát kíván elérni, továbbá bővíteni akarja az adófizetők körét. Az új rendszernek nem csak növekedés-, hanem családbarátnak is kell lennie − emelte ki a tudósító, hozzátéve, hogy a kormány különös hangsúlyt kíván helyezni a foglalkoztatásra: az uniós átlag elérése érdekében a következő 10 évben egymillió munkahelyet akar teremteni.
Ez a jelenlegi, 3 milliós foglalkoztatást tekintve ambiciózus cél − értékelte a tudósító, utalva arra, hogy a munkahelyteremtéstől az Orbán-kormány az adóbevételek komoly növekedését is reméli. "Ez ésszerű, és hosszú távon ösztönzi a kiegyensúlyozott költségvetés megteremtését" − írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Az új jobboldali kormány ezekkel az első lépésekkel fog hozzá a gazdaság fellendítéséhez. A magyarok remélhetőleg hamarosan látják majd az eredményeket − írta a tudósító, ugyanakkor úgy vélte: "egy vezető Fidesz-politikus irritáló kijelentései által okozott negatív imázsápolás miatt az ország viszont még hosszabb ideig szenvedhet".
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Megtudtuk: az átláthatóságinak mondott törvény vitáját a frakciónak le kell folytatnia.
Érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon?
Bekapcsolt a kármentő üzemmód.
Az utolsó negyedben úszott el az esély a győzelemre.
Az Újpest ezzel szemben fittyet hány az ötmagyaros szabályra. Kezdődik az NB I.